Běžky skate - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

Běžky skate

13.03.2017 02:40:26 #1 

VladaS

Ahoj

Měřím 173 cm, vážím 65 kg, mám určitě přes 10 let staré Sporten Sprint (tedy už skoro víc škrábanců, než skluznice a skoro žádné hrany), bohužel se teď kvůli práci nedostanu na hory častěji než 5 až 10× za zimu, ale samozřejmě chci něco ne zbytečně drahého, ale zároveň i abych nelitoval, že jsem si raději měl připlatit …

Nevím jestli Fisher pro mne nejsou opravdu zbytečně drahé a jestli stejnou službu (jako ty levnější modely) mi neudělají opět i třeba české Sporteny a rozmýšlím se tedy mezi těmito dvěma: http://www.sporten.cz/…-plus-skate/

Ty „plus Skate“ se mi popravdě ani moc nelíbí (i když samozřejmě vím, že barva nejezdí), ale o co jsou odolnější (kdybych náhodou měl zrovna z práce volno když nebudou úplně ideální podmínky) ??? Myslím, že co se týká poškrabání, tak to asi bude stejné a nejde spíš o to, že ty race se „snadněji zlomí“, anebo ty plus mají opravdu odolnější i skluznici a přece jen ty race (které bych chtěl raději) pojedou až o tolik lépe ???

Když bych si tedy vybral ty „race“ (líbí se mi ty „modřejší“, pokud tedy je ta barva volitelná a není podle použité skluznice), počítám délku 177cm a skluznici (těžko říct jaké počasí bude převládat) tedy asi tu „uni“ ???

Jinak letos když to bylo (opravdu hodně) zmrzlé, tedy už opravdu spíš led, tak mi to opravdu hodně podkluzovalo, zatímco jsem pozoroval jiné lidi (většinou na Fisherkách) že jeli oproti mně celkem v pohodě, tak nevím jestli to bylo v mé (špatné) technice, v tvrdosti lyží, anebo třeba těch mých už skoro chybějících hranách a drážce už taky nic moc. Na ten led (kdyby byl zase) je tedy lepší volit lyže tvrdé, nebo naopak měkčí (aby tedy jely dobře i za normálních podmínek, které asi budou převládat), anebo mají na to nějaký vliv třeba dvě drážky použité u jiných značek, anebo se ty dvě drážky spíš jen hůř voskují a třeba na tom ledu nepomůžou taky ???

Děkuju …

13.03.2017 08:39:45 #2 

adelaide204

>> #1, VladaS, 13. 03. 2017 02:40:26

Zdravím, Vláďo,

myslím, že Sporten není určitě špatná volba. Přijatelnější poměr cena/výkon než ostatní drahé značky a nejistota výběru kvalitního páru. Možná bych vám osobně doporučila model „Plus“, jsou levnější a mají závodní skluznici stejnou jako nejvyšší model „Race“. Liší se akorát množstvím karbonu v lyži a konstrukcí, takže model Race je o fous lehčí. Samozřejmě jestli se vám líbí barva, tak to je také důležité a určitě pojedou o trochu lépe než nižší model a lépe se na nich budete cítit. Rozhodně bych se nebála, že se „Race“ zlomí s vyšší pravděpodobností než nižší model, riziko bude podobné. Jestli nemáte hrany na starých lyžích, tak si na ledu „neškrtnete“, zvlášť když bruslíte, to byl určitě hlavní problém, proč to podkluzovalo. Dvě drážky v lyži jsou o trochu lepší pro vedení lyže, ale zase jsou nepříjemné při parafínování. Rozhodně bych výběr lyží nestavila na tomto faktoru. Na led jsou lepší tvrdší lyže, ale musíte si koupit lyže, abyste se z nich odrazil a prošlápl je, ne nějaké tvrďáky. Na ledu pojedete výjimečně, proto si pořiďte pohodlné lyže na svou váhu, z kterých se dobře odrazíte za každé podmínky. Na led jsou tedy důležité hlavně dobré hrany, ostatní věci řešit nemusíte…

14.03.2017 19:39:48 #3 

VladaS

Také zdravím a děkuji za reakci.

No zatím to tedy vidím asi opravdu spíš na ty race. Skluznici asi tu „univerzální“ (když je těžké říct při jakých podmínkách se na hory zrovna dostanu), horší je to teď s tou tvrdostí, když na Sportenu jsem ji pro svou váhu nenašel a možnost vyzkoušet co by mi vyhovovalo nejlépe nemám.

I s tím párováním budu asi muset bohužel spoléhat na štěstí a lyže (bohužel) předem objednat, protože i třeba v Chomutově (kde je na Sportenu uvádí jako své prodejce) měli v zimě už všechny Sporteny vyprodané a kde bych si mohl vybrat z více párů tady v okolí Litvínova bohužel nevím, no ale snad to spárování nebude tak kritické.

Je to vůbec problém, rád bych ještě jedny běžky na klasiku jako náhradu za také úplně ošoupané „šupinkové“ také Sporteny (raději bruslím a ty chci používat tedy opravdu jen když nebudou na bruslení podmínky, takže tyhle druhé klasické chci mazat také nanejvýš jen „na skluz“), jak jsem četl, tak Sporten místo šupinek už používá i na jiných modelech „textilii“ (jen nevím jak je to s její trvanlivostí) a protože bych nerad aby mi nejely (a ještě podkluzovaly) nakonec jako ty staré „ohoblované“, tak bych je rád koupil opravdu v obchodě kde by se daly „změřit“ na mou váhu co nejpřesněji, ale takový obchod (jak jsem slyšel) je snad až někde v Liberci … :-(

21.03.2017 09:03:59 #4 

adelaide204

>> #3, VladaS, 14. 03. 2017 19:39:48

Dobrý den,

volba Bohemia Race bude určitě lepší, zvlášť když řešíte tvrdost. Pokud jste těžší a nestačí vám nabízené tabulkové tvrdosti, tak vezměte ty nejtvrdší. U lyží na bruslení tvrdost nehraje takovou roli jako u klasických lyží. Jde jen o to, abyste je neprošlápl. Jestli vážíte cca do 90kg, tak s tvrdými Sportenkami nebudete mít problém. Pokud vážíte víc, tak bych vám doporučovala vzít lyže jiné značky, ideálně Atomic nebo Rossignol, u kterých můžete vybrat tvrdší páry. Určitě bych vám doporučila vzít univerzální strukturu, ideální na naše podmínky. Nemusíte se bát si nechat poslat lyže přímo ze Sportenu, v obchodě stejně na lyžích nic nepoznáte, takže i koupě přes internet je stejný risk jako v obchodě, a to u všech značek lyží. Nikdy nevíte, jestli vyberete zrovna skvělý pár, to poznáte až ve stopě. Všechny výrobny lyží byly v zimě vyprodány, protože nečekaly tak výbornou zimu, ale přes léto určitě naskladní, takže můžete objednat. Ohledně skin lyží od Sportenu, tak jsou stále ve vývoji. Měla jsem možnost testovat loňský model a nebyla jsem moc nadšená, ani co se týká skluzu, tak ani na odraz. Nevím, jak je na tom letošní model. Opět bych vám spíš doporučila Atomic a Rossignol, které prý jsou hodně slušné, jak na odraz, tak skluz. U nich si však musíte pohlídat, aby perfektně seděly na vaši váhu. Většina prodejců ani nemá správný přístroj na měření lyží. Je důležité si pohlídat, aby měřili a zatěžovali každou lyži zvlášť a ne dvě lyže proti sobě. Většina těchto modelů by měla mít uvedený rozsah hmotností přímo na lyži, ale rozsah bývá většinou dost široký, takže to může být risk. Pokud jste dobrý klasik a máte dobrý odraz, tak klidně zvolte o 5–10kg tvrdší variantu. Určitě má kvalitní přístroj na měření lyží škola Novako na Božím Daru, kde byste se mohl určitě domluvit za změření lyží za poplatek. V Nyč sportu v Liberci je také možnost, nebo ve Scottu v Praze. Proužky jsou většinou výměnné, takže když je ojezdíte, tak se dají vyměnit. Rossignol vychází asi poměr cena/výkon nejlépe. Pokud by vám nevadilo lyže mazat, tak bych se nebála koupit Sportenky.

27.03.2017 00:28:21 #5 

VladaS

Dobrý den a ještě jednou děkuji …

Jak jsem psal, svlečený vážím 65 až 67 kg (jak kdy) a podle toho jestli něco nevezu na zádech (většinou ne) bych se tedy měl oblečený vejít do 70 kg. Už jsem tedy rozhodnutý pro ty Sporten race (bude určitě nejpohodlnější si je objednat do nejbližšího obchodu a rovnou nechat namontovat i vázání), jen teď tedy řeším tu tvrdost do těch 70 kg, aby to tedy jak sedělo na ledu (ten led letos byl opravdu nepříjemný) a zároveň stačilo na to prošlápnutí na odraz a ten konfigurátor na www.sporten.cz bohužel ohledně váhy a tvrdosti neporadil nic …

Nejraději bruslím, tu klasiku opravdu jen když nejsou na bruslení podmínky, anebo letos když jsem se kvůli práci nedostal na hory, dole pod horami to na bruslení nebylo, jen vyšlápnutá stopa na cyklostezce (v celkem hlubokém sněhu), takže tu klasiku opravdu jen z nouze (třeba když už je pak na horách naopak sněhu málo), ale na tom změření mi samozřejmě záleží, protože si to chci také (v rámci možností užít) a ne aby to nejelo anebo podkluzovalo , tak to asi bude nejlepší do toho Liberce (pokud se tam dají lyže i rovnou koupit), i když Boží Dar mám blíž, pokud tam se dá jen změřit, ale ne koupit …

29.03.2017 08:50:39 #6 

adelaide204

>> #5, VladaS, 27. 03. 2017 00:28:21

Zdravím, Vláďo,

omlouvám se, že jsem v diskuzi přehlédla vaši váhu. Pokud vážíte do 70kg, tak bych vám u závodního modelu doporučila tvrdost medium, což by mělo být optimální. Ještě jsem mluvila ohledně lyží s mohérem s Vítkem Fouskem a prý je docela problematické tyto lyže změřit. Dá se změřit jejich celková tvrdost, ale projíždět měrkou v oblasti mohérové zóny při zatížení lyže je poměrně oříšek a je potřeba, aby to udělal nějaký zkušený servisman. Takže vlastně když si koupíte lyže přes internet na svou váhu, tak to bude asi jednodušší, než někam jezdit a něco měřit. Sice je to trochu risk, ale stejný budete mít i při výběru lyží v obchodě, kde málokdy narazíte na zkušeného odborníka.

01.04.2017 22:34:18 #7 

VladaS

>> #6, adelaide204, 29. 03. 2017 08:50:39

Také zdravím

Zkusím tedy ty skate medium a mohérové objednat podle váhy, snad to bude možné i Sportenu a pokud ne, tak raději zvolím výrobce, který to podlé té váhy nabízí – ještě jednou děkuji za vyčerpávající odpověď a přeji hezký den …

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

24.04.2017

Čech Pavel Sehnal dobyl na lyžích severní pól

Úspěšný podnikatel, nadšený sportovec a nově i poli...
20.04.2017

Kolečkové lyže

Kolečkové lyže u nás začínají být velice populární....
10.04.2017

Péče o běžecké lyže a jejich uskladnění přes léto

Se závěrem sezóny přinášíme článek s informacemi, j...
23.03.2017

Vyhlášení výsledků soutěže o vosk VAUHTI QUICK DOUBLE FUNCTION

VAUHTI je značka lyžařských vosků s nejdelší tradic...

Diskuze o běžkách

Běžky - skate - jak se v tom vyznat? :)

| 03.04.2017 19:27:08 od adelaide204

Běžky skate

| 01.04.2017 22:34:18 od VladaS

Jaké běžky?

| 11.03.2017 16:23:46 od adelaide204

Lyžování V Itálii

| 09.03.2017 13:50:02 od adelaide204

Běžky na skate

| 27.02.2017 14:46:18 od Ceridan
Facebook