Jestřabí aneb zapomenutý kout Krkonoš

By bezky • 15.02.2023
Jestřabí v Krkonoších je malá horská obec tvořená třemi místními částmi, Jestřabím, Křížlicemi a Roudnicí, které dnes mají dohromady 243 stálých obyvatel. Obec je vhodným nástupním místem pro běžkaře, kteří se podle chuti mohou po stopách dostat na Rezek, Dvoračky, do Harrachova, nebo třeba až do Jizerských hor, či na druhou stranu směrem na Výrovku a Labskou boudu.

Obec se rozkládá v kopcovitém terénu s rozptýlenou zástavbou v údolích Jestřabského, Roudnického a Křížlického potoka a táhne se od říčky Jizerky – Křížlice (500 m n. m.) až téměř k vrcholu Kobyly (897 m n. m.), která je vzdálená 7 km severozápadně od Jilemnice.

První písemný záznam o oblasti je v Zemských deskách z roku 1492, kde byla zmínka o dělení Štěpanického panství mezi Valdštejny. Obce měly vždy české obyvatelstvo, několikanásobně převyšující počet dnešních obyvatel, jejichž výrazný odliv nastal po 2. světové válce. Křížlice byly v 19. století významným protestantským centrem. Každá samostatná místní část měla v minulém století svoji školu, obchod, hostinec, mlýn, několik pekařů a další živnosti. Lidé se živili perlařením, domácím tkalcovstvím, prací v lese a drobným zemědělstvím, později prací v textilních továrnách. Fungovalo zde množství spolků – Sokol, Orel, ochotnické divadelní spolky, včelařský spolek, sbory dobrovolných hasičů, kapely apod. V důsledku snižování počtu obyvatel se v roce 1960 spojilo Jestřabí a Roudnice a r. 1970 se připojily Křížlice a vznikla dnešní podoba obce Jestřabí v Krkonoších.

Dnes je Jestřabí v Krkonoších především rekreační a turistickou oblastí vyhledávanou pro svoji klidnou atmosféru, polohu a čerstvý vzduch. Dvě třetiny všech staveb tvoří rekreační chaty, chalupy a penziony. Území obce spadá do III. zóny Krkonošského národního parku nebo jeho ochranného pásma. Živo je v obci zejména v zimě, kdy sem proudí milovníci sjezdového lyžování vhodného pro rodiny s dětmi, v provozu je vlek přímo na Jestřabí. Na stráňce, na Roudnici se zase v blízkosti nalézá horní stanice vítkovického Skiareálu Aldrov a v dosahu je též Skiareál Vurmovka. Na své si přijdou také vyznavači bílé stopy. Na území Vítkovic, Roudnice, Křížlic a Jestřabí je upravováno kolem 30 km lyžařských běžeckých tras. Nástupní místa jsou v Křížlicích u restaurace Pod Javorem, v Roudnici před obecním úřadem nebo ve Vítkovicích u sjezdovky Aldrov – Prezidentský expres. Tratě navazují na běžecké stopy vedoucí na Poniklou, Rezek, Dvoračky a dále přes Harrachov na Jizerskou magistrálu. Mezi Vítkovicemi a Roudnicí je stabilně projeté dvoukilometrové kolečko s minimálním převýšením, které je vhodné pro děti nebo začínající lyžaře.

[* https://live.staticflickr.com/65535/52689549467_5ae10f32d6.jpg *]

(Mezi Vítkovicemi a Roudnicí je stabilně projeté 2km kolečko s minimálním převýšením, které je vhodné pro děti nebo začínající lyžaře)

V létě obec Jestřabí v Krkonoších představuje cíl pěších turistů či cyklistů, kteří hledají půvabná přírodní zákoutí a nesčetné rozhledy do kraje (Bezděz, Ještěd, Trosky, Ralsko, Zvičina, Kumburk, Bradlec, ad.) či panoramata krkonošských vrcholů (Kotel, Kozí hřbety, Žalý), mimo ruch hlavních krkonošských turistických center. V obci jsou k vidění také zachovalé původní roubenky představující klenot krkonošské lidové architektury. Do obce jezdí pravidelně autobusová linka z Jilemnice.

[* https://live.staticflickr.com/65535/52690484880_0613ff390f.jpg *]

(V obci jsou k vidění také zachovalé původní roubenky představující klenot krkonošské lidové architektury)

Návštěvníci obce mohou využít obchodu s potravinami na Roudnici nebo se mohou občerstvit v restauraci v Křížlicích Pod Javorem, v Krakonošově hospodě, či penzionu Kamarád na Jestřabí.
Obec Jestřabí v Krkonoších je výchozím bodem turistických tras a túr na hřebeny (Rezek, Dvoračky, Rokytnice nad Jizerou, ad.). Vedou zde některé značené turistické trasy a cyklotrasa KRNAP, ale mimo to je obec propletena desítkami kilometrů neznačených polních i lesních cest, spojujících půvabné samoty a zachovalou přírodu s okolními vesnicemi. V Křížlicích je nově zbudována naučná ministezka Po zarostlých místech Kavánových obrazů, která zájemce provede po místech, kde maloval své krajiny slavný ak. malíř František Kaván (1866–1941) a dovede také na místo jeho rodného domku ve Víchovské Lhotě, na pomezí Roudnice a Křížlic. Dále Roudnicí a Křížlicemi prochází questingová trasa Od mlýna k mlýnu vedoucí z Vítkovic a mající cíl u křížlického Mikoláškova mlýna, vzácného dokladu podkrkonošské mlýnské architektury, jedná se o kulturní památku.

[* https://live.staticflickr.com/65535/52690336999_260f21e1c1.jpg *]

(Z běžeckých tratí si můžete užít krásné výhledy na Kotel)

**Zajímavosti o Jestřabí**

Unikátem Jestřabí je polní letiště ležící v příhodné poloze na náhorní plošině nad centrem vsi, dříve bylo využíváno k vápnění vodní nádrže Souš či práškování polí, dnes ojediněle k cvičením vojenských či záchranných složek, místo je u veřejnosti oblíbeno k pouštění draků a provozování snowkitingu a také se zde konají svatební obřady. Od letiště vede lesní cesta ke Stromkovické kapličce – poutnímu místu s léčivou vodou a křížovou cestou. Krajinnou dominantou Křížlic jsou dva kostely nedaleko od sebe – evangelický z r. 1786 a katolický Sv. Jana Křtitele z r. 1814, poukazující na historii vesnice. Pomníky padlým obětem světových válek lze nalézt v centru Jestřabí a Křížlic. Hřbitovy v obci jsou tři – se zvoničkou na Jestřabí, evangelický a katolický v Křížlicích u kostelů.

Jestřabí je rodištěm spisovatele, pedagoga, sbormistra a buditele slovenského lidu Jana Kadavého (1810–1883 v Martině, Slovensko), pamětní deska z r. 1960 na Krakonošově hospodě, Jestřabí č.p. 33., v Křížlicích se narodil průkopník kriminalistické metody mechanoskopie Ladislav Havlíček (1900–1976 Chicago, USA), dále ak. malíř a ilustrátor Cyril Kutlík (1869–1900 Bělohrad, Srbsko).

Oficiální stránky obce: www.jestrabivkrk.cz

Zdroj: Nordic magazín

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Ski Classics vydává nová pravidla pro profesionální týmy

    Ski Classics Pro Tour představuje aktualizovaná pravidla pro profesionální týmy na XVI. sezónu. Tato nová pravidla jsou navržena tak, aby průběžně zvýšila soutěživost a zajistila větší zastoupení sportovců z více národů. Nové složení profesionálních týmů (Pro Team): Složení týmu: každý Pro Team musí mít minimálně 6 a maximálně 10 závodníků.Vyváženost pohlaví: v týmech musí být alespoň...

    by Vendula Křoustková

    01.10.2024
  • Zlato z MČR na kolečkových lyžích klasicky pro Bauera a Janatovou

    by Adéla Ročárková

    28.09.2024
  • Mistrovský sprint ovládl Luděk Šeller a Kateřina Janatová

    by Adéla Ročárková

    28.09.2024
  • MČR v Liberci začíná, Novák bude kvůli operaci chybět

    by Adéla Ročárková

    27.09.2024
  • Nový bodovací systém by měl udržet napínavost Ski Classics po celou sezónu

    by Adéla Ročárková

    25.09.2024