Na běžky do Slavkovského lesa
Slavkovský les se geograficky nachází na samém západě České republiky a je vklíněn mezi nejzápadnější část Krušných hor a nejsevernější výběžek Českého lesa – Dyleňský les. Někteří si myslím, že najdou pohoří Slavkovský les v blízkosti místa slavné bitvy tří císařů nedaleko moravské metropole, ale tak to opravdu není.
Pro lepší představu se jedná zhruba o trojúhelník mezi městy Mariánské Lázně, Karlovy Vary a Kynšperk n. Ohří. Jde vlastně o náhorní plošinu v nadmořské výšce 650–850 metrů strmě se zvedající ze severní, západní a jižní strany a naopak velmi pozvolně klesající východním směrem do Tepelské vrchoviny. Dominantními vrcholy Slavkovského lesa (dále SL) jsou vrchy Lesný (983) a Lysina (982), kterým do tisícimetrové nadmořské výšky chybí pouhých několik metrů.
**Sněhové podmínky**
Sněhové podmínky jsou zásadně ovlivněny nadmořskou výškou, která je v průměru zhruba o 200 m nižší než hřebeny Krušných hor, a elementárním problémem dnešní doby, globálním oteplením. Doby, kdy se zde lyžovalo od prosince do konce března, jsou nenávratně pryč a při slušné dávce štěstí je v současnosti možné lyžovat v lednu a únoru. Zima 2022/23 byla extrémně slabá, naopak začátek letošní zimy 2023/24 vypadal nezvykle dobře a na konci listopadu leželo v SL již 40 cm sněhu.
[* https://live.staticflickr.com/65535/53463666690_118158081a_z.jpg *]
**Historie lyžování v regionu**
Zlatou éru, o které se málo ví a ještě méně hovoří, představovala předválečná léta. V této době bylo v oblasti několik sjezdovek (např. na severním svahu Lysiny směrem na dnešní Horní Lazy), v Mariánských Lázních vedle sjezdovky a známé bobové dráhy nechyběl ani skokanský můstek. Lyžařské tradice zpřetrhala nemilosrdně 2. světová válka a až do začátku šedesátých let 20. století byl prakticky celý SL součástí jednoho obrovského výcvikového prostoru ČSLA, který zahrnoval i oblast Doupovských hor. První upravované stopy (tehdy samozřejmě pouze klasické) se na mariánskolázeňském golfovém hřišti objevily v sedmdesátých letech minulého století, provozovatelem sněžného skútru Buran byla TJ Slovan Mariánské Lázně. Mariánskolázeňští běžci organizovali tehdy každoročně lyžařský závod na 15 km „Okolo pramenů“ v rámci lyžařských soutěží Západočeského kraje. V osmdesátých letech se již, tehdy ještě nepravidelně, objevovala na golfovém hřišti rolba sloužící normálně k úpravě mariánskolázeňské sjezdovky.
Devadesátá léta a začátek nového tisíciletí byla ve znamení technického útlumu mariánskolázeňského běžeckého lyžování – sněžný skútr dosloužil, rolba se používala téměř výhradně k úpravě sjezdovky a nová technika nebyla k dispozici. Oblíbenost běžeckého lyžování však i v Mariánských Lázních raketově rostla a místní běžci i turisté akceptovali prostý fakt, že chtějí-li si zalyžovat, musí si své stopy jednoduše vyšlapávat sami.
K zásadnímu zlomu došlo v r. 2011 v důsledku prozíravého rozhodnutí Rady města Mariánské Lázně zakoupit sněhovou rolbu k úpravě lyžařských běžeckých tratí. V současnosti upravují lyžařské běžecké tratě pro klasiku i skate touto rolbou v majetku Města Mariánské Lázně členové lyžařského klubu SKI Nordic Mariánské Lázně, a její provoz je financován z prostředků města, Karlovarského kraje a sponzorských darů lyžařských nadšenců. Klub obnovil přerušenou tradici pořádání lyžařského závodu „Okolo pramenů“, organizuje populární večerní závody volnou technikou s čelovou lampou „Noční skate“ a mariánskolázeňští lyžaři se pravidelně účastní známých lyžařských dálkových běhů v rámci série Ski Classics (Jizerská 50, Marcialonga, Vasaloppet, atd.).
**Páteřní lyžařská trasa**
Golf (ML golfové hřiště: 765 m) – Hájenka „Rájovská myslivna“ – Rozcestí „Stoh“ – „Bašusova cesta“ – rybník „Uhlíř“ – Vyhlídka „Pod Lysinou“ (940 m) – „Vysoké sedlo“ (902 m) – Rozcestí „Hvězda“ (841 m) – Lesní osada „Kladská“ (814 m)
Délka trasy: cca 25 km, trasu možno zkrátit odbočením z Bašusovy cesty přímo na Kladskou – v tomto případě cca 15 km
Kromě této trasy se dají na golfovém hřišti nebo v jeho těsné blízkosti zkombinovat lyžařské okruhy nejrůznějších délek ve velké většině s minimálním převýšením, a tedy nízkou fyzickou a technickou náročností (vhodné pro děti a rodiny s dětmi). Na samotném golfovém hřišti však strojová úprava na základě dohody s Golfovým klubem ML neprobíhá, výjimkou je strojově upravované tréninkové odpaliště (Driving Range) ve výchozím bodu lyžařských tras.
[* https://live.staticflickr.com/65535/53463243501_8aea7c7397.jpg *]
**Specifika lyžařských tratí Slavkovského lesa**
– Malá převýšení tratí
– Žádné zázemí: Zapomeňte na zateplené šatny v některých lyžařských střediscích, zde se vrátíte ke kořenům
– Minimální možnosti občerstvení: Hostinec „U pejska a kočičky“ (Zádub-Závišín), restaurace „Tetřev“ (Kladská) – bývá obvykle extrémně přeplněná, penzion Kladská (Kladská) – nepřipomíná podnik připravený na běžný provoz, loňskou zimu otevřen venkovní bufet na Rájovské myslivně pro okolojedoucí lyžaře, tak snad tam bude i letos, vydatnou svačinu určitě nezapomeňte vzít s sebou
– Jedinečný, zcela atypický charakter plání a lesů Slavkovského lesa
– Vyhlášená lovecká lokalita (jelen evropský), případné lyžování za šera nebo dokonce za tmy nelze z bezpečnostních důvodů doporučit
– Nebezpečí námrazových kalamit a v důsledku toho v době jejich trvání hrozí velmi vysoké nebezpečí pádu stromů, v této době je pohyb po lyžařských tratích v lesních úsecích extrémně nebezpečný, jedinou bezpečnou alternativou je pohyb po otevřených pláních
– Neexistující nebo velmi slabý signál mobilních operátorů, na svůj mobilní telefon prostě raději nespoléhejte
[* https://live.staticflickr.com/65535/53463243951_5613d93493_z.jpg *]
**Doporučená nástupní místa:**
– Obec Zádub-Závišín – Hostinec „U pejska a kočičky“, parkoviště pro cca 30 aut , 80 m od stopy, 800 m na lyžích k výchozímu bodu lyžařských tras na golfovém hřišti
– Obec Zádub-Závišín – záchytná provizorní obecní parkovací plocha u točny autobusu pro cca 60 aut, 80 m od stopy, 900 m na lyžích k výchozímu bodu lyžařských tras na golfovém hřišti
– Golfové hřiště – parkoviště Royal Golf Clubu ML, kapacita cca 50 míst, 50 m od stopy, 400 m na lyžích k výchozímu bodu lyžařských tras na golfovém hřišti.
Všechna uvedená parkoviště fungují bez poplatku.
**Další možná nástupní místa**
– Mariánské Lázně: nevýhodou je vzdálenost cca 3 km a nutnost zdolání výškového rozdílu asi 200 m z města na golfové hřiště, v městě samotném lze v současnosti najít téměř výhradně placená parkovací místa
– Lesní osada Kladská: k dispozici neplacené parkoviště s kapacitou cca 50 míst, nevýhodou je relativní izolovanost místa (vzdálenost od Mariánských Lázní 8 km) a vysoká pravděpodobnost dopravních potíží v případě většího množství sněhu (dopravní zácpy nebo uvíznutí v hlubokém sněhu vysoce pravděpodobné)
**Dopravní dosažitelnost**
1) z Plzně: 1 hod. jízdy (buď po D5, exit Bor-Mar. Lázně, Planá, Chodová Planá, Skláře a před ML odbočit vpravo směr Bečov n. Teplou po silnici 230, po 4 km odbočit vlevo do Zádubu-Závišína)
2) z Plzně po E49 směr Karlovy Vary do Toužimi, zde odbočit doleva na Teplou a v Teplé na Mar. Lázně
3) z Chebu: 30 min. jízdy do Mar. Lázní