Planica není jen mamutí můstek – je to mamutí zážitek
Planica Nordic Centre je slovinské středisko běžeckého lyžování blízko obce Rateče nedaleko hranic S Itálií a Rakouskem. Středisko se nachází nedaleko Kranjske Gory v Hornokraňském regionu. Areál leží na začátku doliny Tamar, na které se nachází známý vrch Jalovec. Součástí areálu jsou kromě běžkařských tratí také skokanské můstky různé velikosti. Historie lyžování v Planici sahá až do roku 1926, kdy se dolině Tamar konaly první závody v běhu na lyžích.
[* https://live.staticflickr.com/65535/50775279583_86533b5e2d.jpg *]
*Mamutí můstek Letalnica v Planici, autor: archiv objevuj-slovinsko.cz*
Jak jsem v úvodu zmínil, středisko se nachází blízko vesnice Rateče, do které se dá dostat z třech různých světových stran. Asi nejvyužívanější cesta je přes průsmyk Wurzenpass, což je hraniční přechod mezi Slovinském a Rakouskem. Další možností přístupu je ze slovinského vnitrozemí údolím řeky Sávy. Poslední variantou je příjezd z italské strany ze směru od Tarvisia. Pro české lyžaře je nejrychlejší trasa po ose České Budějovice – Linz – Salzburg – Villach. Vzdálenost z Prahy do Planice je přibližně 600 km a časově se dá zvládnout za 7 hodin.
Díky podmínkám můžete vyzkoušet tréninkovou metodu „spi vysoko-trénuj nízko“. Součástí hotelu jsou hypoxické pokoje, které simulují pobyt ve vysoké nadmořské výšce (až do výšky 6000 m.n.m.). Kromě pokojů se vyšší nadmořská výška dá simulovat i v posilovně. V hotelu se též nachází tělocvična, sauny, masážní a konferenční místnosti. Součástí areálu hotelu jsou i sportovní hřiště. Kromě hotelu se v okolních obcích nachází velké množství apartmánových domů, které jsou vzdálené maximálně 20 minut cesty od areálu.
Lyžařský stadion se nachází na levé straně od vstupu do areálu. V okolí stadionu se nachází 7 km tratí, které splňují požadavky na pořádání závodů nejvyšší kategorie. Tratě jsou dostatečně široké a proto jsou vhodné na nácvik techniky. Kromě homologovaných okruhů se v případě dostatečného množství sněhu upravuje 40 km tratí. Úseky tratí vedou po loukách mezi Planicou a Rateče, část z nich dokonce překračuje italské hranice. Nejkrásnější trasa vede údolím Tamar k Planinskému Domu a je vhodná i pro méně zdatné lyžaře. Jelikož je Planica v nízké nadmořské výšce, ve středisku bývá často problém se sněhem. Sezóna se otvírá začátkem prosince (v závislosti na počasí) a končí v polovině března. Naproti lyžařskému stadionu v západní části střediska se nachází 8 skokanských můstků. Kromě největšího můstku pro pro lety na lyžích jsou zbylé můstky využívány celoročně. Velikost můstků je různá, proto jsou vhodné na tréninky závodníků různých věkových kategorií.
[* https://live.staticflickr.com/65535/50776153527_a7838449a9.jpg *]
*Kranjska Gora, autor: Matevž Lenarčič, archiv objevuj-slovinsko.cz*
S rozvojem infrastruktury se ve středisku začaly konat i závody nejvyšší úrovně. Slovinsko je považováno za skokanskou velmoc a proto se zde pravidelně konají mistrovství světa v letech na lyžích. Nejbližší mistrovství světa se zde bude konat v prosinci 2020. Kromě toho je Planica dějištěm Světového poháru ve skocích na lyžích. V běžeckých disciplínách se zde na mezinárodní úrovni konají závody Světového poháru a kontinentálního poháru Alpen cup. Na národní úrovni je Planica hostitelem Her bez hranic (No borders cup) – závodu, kterých se účastní závodníci ze tří států, Itálie, Rakouska a Slovinska. Každá země zorganizuje jedno kolo závodů v dané sezóně. Kromě toho je Planica dějištěm národních mistrovství republiky a závodů místní úrovně. V letním období se ve středisku organizují závody Letní Grand Prix v severské kombinaci a národních mistrovství republiky v běhu na kolečkových lyžích. V roce 2023 bude Planica hostitelem MS v severských disciplínách, neboť v hlasování o místě pořádání porazila norský Trondheim.
Pokud jste využili všechny tratě na běžecké lyžování, můžete vyzkoušet některou ze sjezdových tratí v nedaleké Kranjské Goře. Sjezdovky pod Ciprnikom splňují kriteria pro závody nejvyšší kategorie, proto má Kranjska Gora místo v kalendáří SP alpských lyžařů. Na regeneraci můžete využít místní wellness centrum. Pro společenské vyžití jsou zde pro vás dvě kasina a několik muzeí. Místní speciality si můžete vychutnat v některé z restaurací ve městě.
[* https://live.staticflickr.com/65535/50776043761_3d7c915cd6.jpg *]
*Kranjska Gora, autor: Boris Pretnar, archiv objevuj-slovinsko.cz*
**Planica v létě**
Výhodou areálu je celoroční využité. Lyžařský stadion se v létě mění na fotbalové hřiště s umělou trávou, pod stadionem je třípodlažní garáž v létě sloužící jako 800 m dlouhý lyžařský tunel. Součástí areálu je i 3 km dlouhá dráha pro inlajny či kolce. Kromě toho se na stadionu nachází větrný tunel, který slouží k tréninku skokanů na lyžích. Od areálu vede cyklostezka směrem na východ až do hlavního města Lublaně a směrem na západ do Itálie. S okolními horami je Planica ideálním místem na tréninkové kempy pro všechny věkové kategorii. Už víte, kdy do Planice přijedete vy?