Běžky byste měli napouštět asi po 50 najetých km, někdy dříve, někdy později, záleží, jak je sníh agresivní. Na skluznici lyží můžete vidět, že pomalu ztrácí lesk, začne být matná a v horším případě šedivá, a tomu byste se měli včas vyvarovat.

Zde jsou pro srovnání dvě lyže, vlevo je krásná lesklá skluznice, vpravo šedivá dlouhou dobu neparafínovaná lyže.

Čištění lyže

Pokud chcete naparafínovat klasické běžky, tak nejdříve stáhněte škrabkou vosk ve stoupací zóně a následně smývačem odstraňte co nejlépe klistr, nebo tuhý vosk. Poté se zaměřte na skluzové části lyže (případně celou délku lyže, pokud se jedná o lyže na bruslení), a tu vyčistěte speciálním smývačem na skluznou plochu, tzv. clean (cleaner).

Poté skluznou část lyže vykartáčujeme měděným a poté nylonovým kartáčem.

Parafínování běžek

Žehličku nahřejeme asi na 130 °C a naneseme parafín na lyži. Radši trochu větší množství parafínu, než abychom spálili skluznici.

Jestliže spěcháte, dejte lyže zchladnout ven a můžete dřív parafín strhnout. Počkejte, až lyže vychladne a potom odstraňte nejprve parafín ze žlábku, poté z hran a nakonec ze skluzné plochy. Kdybyste strhávali parafín nejdříve ze skluzné plochy a poté ze žlábku, snadno se stane, že vám tužka vyjede ven ze žlábku a můžete poškrábat skluznici. V opačném případě je skluznice krytá parafínem a nic se jí nemůže stát, pokud omylem vybočíte.

Kartáčování

Opět vykartáčujeme nejdřív měděným kartáčem a poté nylonovým kartáčem.

Příprava stoupací komory

A na závěr, pokud chcete jít na klasiku, tak si obnovte stoupací zónu smirkovacím papírem (hrubost 180 nebo 220).

Tak ať vám to frčí!