Azurové nebe, teploty kolem -7°C a parádní valašská atmosféra. To byl 15. ročník Karlovské 50, kterou si zajelo rekordních 221 dětí a 734 dospělých. Přesně v 10 hodin odstartovalo hromadně za výstřelu portášů v historických kostýmech startovní pole všech tří závodů na 10, 25 a 50 kilometrů.

Závodníkům se poštěstilo a zažili opravdu nádherný závod. Úžasná atmosféra, skvělá trať a milí pořadatelé byla slova chvály, která opakoval nejeden účastník. Diváci povzbuzovali z plných sil při startu, v cíli i podél trasy a všem zpříjemňovala už tak krásný den dětská cimbálovka.

První do cíle dorazili závodníci z nejkratšího závodu na 10 km. Zvítězil Jan Lacek, druhé místo vybojoval Lukáš Bajzlík. Třetí skončil Waclaw Matuszny. Ženskou vítězkou 10km závodu se stala Ema Bajčíková.

Závod na 25 kilometrů ovládl domácí juniorský reprezentant v biatlonu Jakub Štvrtecký, který udával tempo celé elitní skupině všechně těch nejrychlejších z 50km trasy. "Jelo se mi parádně. Držel jsem se s klukama z padesátky až úplně do cíle. Byl to skvělý trénink na příští biatlonové závody, které mě čekají," řekl v cíli Jakub. Nejlepší ženou závodu na 25 kilometrů byla Tereza Tvarůžková. "Už jsem závod jela loni, i když to byla trochu jiná trasa. Byl to skvělý závod a musím poděkovat kamarádovi z padesátky, který mě hnal do cíle," řekla spokojená vítězka.

Dramatický finiš mohli diváci sledovat u hlavního závodu na 50 kilometrů. O malý kousek byl v cíli první Daniel Máka před Radkem Šretrem. "Byl to docela těžký závod. První kolo jsme jeli skupinka asi pěti závodníků s Jakubem Štvrteckým z pětadvacítky. Pak už jsme se utrhli s Radkem, s kterým jsme si to rozdali ve finiši," zhodnotil závod vítěz. "Na Valašku se mi jezdí krásně. Ta atmosféra je tu cítit na každém kroku. Moc jsem si to užil. Jsem moc rád, že jsem obhájil vítězství. Příští rok se pokusím vyhrát znovu," řekl v cíli Daniel Máka.

Nejlepší ženou 50km závodu se stala Kamila Bořutová, která dorazila do cíle s velkým náskokem. "Nejdříve jsem se držela s první holčinou z krátké trasy, pak už jsem ale jela jen s muži," popisovala průběh závodu Kamila Bořutová. "Dostala jsem nové lyže, takže ještě nebyly tolik proježděné, ale jinak se mi jelo moc hezky. S časem jsem spokojená," dodala vítězka.

Skvělou atmosféru Mini Karlovské zažil rekordní počet dětí

Mini Karlovské se účastnil rekordní počet dětí. Do stopy páteční Mini Karlovské vyjelo 221 dětí ze všech koutů České republiky.

Starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík byl s dětským závodem nadmíru spokojen: ,,Dnešní závody byly parádní. Počasí nám přeje, takže děti měly na závody krásné podmínky. Přes noc promrzla stopa, takže jim to jelo hodně rychle. Děti byly šikovné, musím je pochválit."

Závodu se účastnily jak jednotlivci, tak i týmy jednotlivých škol z okolí v rámci Karlovského poháru mládeže. Nadšení bylo vidět nejen na závodnících, ale i na fandících rodičích, spolužácích a kamarádech. .= ,,Jezdím sem do Karlovic každý rok, moc se mi líbí, jak tu všichni fandí. Dneska se mi jelo moc dobře," řekla jedna z vítězek Mini SkiTour.

Seriál ČEZ SkiTour pokračuje už další víkend Orlickým maratonem. Závodníci se mohou hlásit on-line do úterý 31. ledna na www.ski-tour.cz za zvýhodněnou cenu, nebo poté i na místě.