Díky skvělým sněhovým podmínkám se teprve potřetí v novodobé historii závodu podařilo zázemí akce umístit do domácího areálu na Hraběnce v Jilemnici. Do soutěžení a dalších aktivit se zapojily stovky příznivců bílého sportu, vedle amatérů, hobíků a běžecké reprezentace dorazilo také mnoho rodin s dětmi. Bílou stopu ozdobilo hned několik slavných jmen českých reprezentantů z jiných odvětví sportu: fenomenální veslař Ondřej Synek a juniorský mistr světa na divoké vodě Lukáš Kubričan, tradiční účastnicí byla také legendární česká běžkyně na lyžích Blanka Paulů. Vynikající kulisu startujícím dětem i dospělým vytvořili místí nadšenci lyžování a doprovod účastníků.

Do závodního programu letošní Jilemnické 50 se zapojilo přes 700 účastníků, z toho více než 100 dětí, kterým patřilo sobotní dopoledne. Jejich výkony na tratích 1, 2 a 5 km byly fantastické, diváci fandili všem od těch nejmenších kulíšků, až po mladé běžkařské naděje z místního lyžařského klubu ČKS SKI Jilemnice.

Ve 13 hod za účasti téměř 250 závodníků odstartoval závod na 25 km volně. Ten se stal kořistí domácích sourozenců Sandry a Filipa Schützových (oba ČKS SKI Jilemnice), kteří pobrali zlato v absolutním pořadí mužů i žen. Sandra: „Závod byl nádhernej, jelo se mi dobře. Jsem nadšená, že letos v zimě můžu trénovat konečně zase doma, na tratích, kde jsem sbírala první mistrovské medaile za žáky. Včera, když jsem si trasu projížděla, mě z toho chytla úplná nostalgie... Závod jsem si dala naplno, co to šlo. Bylo to super!“ Filip: „Ze začátku se mi jelo hůř, pak se to rozjelo a bylo to čím dál tím lepší. S klukama jsme dost závodili a já jsem jim zkoušel celou trať nastupovat. Kilometr a půl před cílem v kopci jsem jim nastoupil definitivně, tak jak jsem si to předem naplánoval a vyšlo to."

Právě do sobotní pětadvacítky se zapojili i dva slavní vodáci Ondřej Synek a Lukáš Kubričan. Pro oba jsou běžky zimním sportem číslo jedna a svorně se shodli, že běžecké lyžování je v zimě tím nejlepším doplňkovým tréninkem pro vodní sporty. Jakmile jsou příznivé sněhové podmínky, tráví zimu na horách, co to jde. Olympijský medailista a mistr světa Ondřej Synek přijel do Jilemnice z 14denního pobyt v Itálii a přiznal se, že má na běžkách najeto 300 kilometrů, ale závod nejel nikdy. Přes to obsadil skvělé 22. místo v absolutním pořadí. „Byl to můj vůbec první závod na běžkách. Nevěděl jsem, jak si rozvrhnout tempo, takže mi to na začátku trochu odjelo, přitom ke konci jsem měl sil dost. Příště musím víc zabrat hned od začátku. Lyžuju odmala, ale víc na sjezdovkách. Na běžkách nemám vychytanou techniku. Seriál Stopy ale není mistrovství světa, užil jsem si to, jelo se v pohodě, bavilo mě to, ani mě nic nebolí, jen trochu nohy... Ve sjezdíku z lesa jsem ke konci dokonce „hodil držku,“ ale v pohodě :),“ vyprávěl v dobrém rozpoložení v cíli.

Ten hlavní závod ale čekal na běžce až v neděli. „Hodně štěstí na trati a jdeme do toho,“ odstartoval moderátor v 10:00 dlouhý závod na 50 km klasickou technikou. Běžkaře čekaly místo nedělního oběda dva výživné 25kilometrové okruhy mírně zvlněnou krajinou s jedním táhlým otevřeným kopcem. Mráz zalézal za nehty, protože teplota po celý den nevystoupala výš než na 5 stupňů pod nulou, slibované sluníčko se bohužel ani jeden z víkendových dnů nad Jilemnicí neukázalo. Nejlépe si s tratí poradil zkušený Jakub Sikora z Rossignol racing týmu, před Martinem Sajdlem (Žižkovský tygři) a Tomášem Veberem (Kasper Swix). Obrovskou pochvalu zaslouží tři ženy, které absolvovaly stejnou porci kilometrů a strávily na trati o hodinu i víc než muži. Nejrychlejší byla s přehledem Vendula Křoustková (Geotour Kololoď), druhá dojela do cíle o 14 minut později Kateřina Matrasová a o další půlhodinu později 56 letá! Karla Mališová. Úžasné výkony!

Jakub Sikora závod pochválil: „Organizace vynikající, trať perfektně připravená. Dnes mi to profilově krásně sedlo. Soupažovali jsme na hladce namazaných lyžích se skupinkou vepředu, nakonec jsem jel sám, občas jsem se otočil pro kontrolu po Martinovi Sajdlovi a spěchal do cíle. Líbilo se mi to, škoda, že nebylo sluníčko, ale to bych chtěl už moc :)“ Vendula Křoustková se po projetí cílem svěřila: „Mám toho dost, ale jinak dobrý, hezký :-) Už jako dítě jsem tu závodila, takže to tu dobře znám. Dost dlouho jsem si myslela, že mám ještě jednu ženskou před sebou a ono se nakonec ukázalo, že je za mnou :) Konec už jsem jela jen silou vůle, určitě se projevilo, že jsem byla 14 dnů nemocná,“ a ještě vysekla poklonu pořadatelům: „Stopa byla krásně vyjetá, ale tady v Jilemnici je vždycky záruka dobré organizace.“

Na 25 km trase klasiky si zlato vybojoval Daniel Máka (Atlas Craft), mezi ženami zvítězila Jana Adámková (Olfin Car Ski Team Trutnov). Dan Máka: „Jeli jsem ve předu čtyři a všichni jsme měli některý ze sobotních závodů v nohách. Šetřili jsem proto síly, zrychlili až ke konci na posledních 500 metrech a rozdali si to ve finiši. Je super, že je tu tolik sněhu, nikde žádné kamínky, všechno připravené na jedničku.“

Gratulujeme všem účastníkům k jejich sportovním výkonům a všechny příznivce bílé stopy zveme na další akce pod hlavičkou seriálu Stopa pro život. Ten nejbližší se uskuteční 11. – 12. února na Božím daru, kde se koná 46. ročník Karlova běhu České spořitelny. Více na www.stopaprozivot.cz a www.karluvbeh.cz