Po bídných zimách v předchozích letech vypadá aktuální sněhová situace více než příznivě. Domácí soutěž českého poháru v LOB má naplánovaných celkem 9 závodů během čtyř víkendů, první dva závodní víkendy již jsou minulostí. Závodníci se sešli poprvé nedaleko Kraslic na německém území v okolí Klingenthalu a poslední víkend pak na Rejvíze v Jeseníkách. Jejich součástí byly taktéž první dvě mistrovství ČR - ve štafetovém závodu a na krátké trati. Pravidelní čtenáři našeho časopisu si možná vzpomenou na starší článek o LOBu, a tak vědí, že prostorů vhodných pro organizaci orientačních závodů v zimě není v Čechách a na Moravě příliš mnoho. Další závody se konají v únoru v Jizerkých horách a poslední víkend je plánován opět do Jeseníků v okolí Nové Vsi.

(Foto: Česká reprezentace v LOBu)

(Foto: Závodníci startují s mapníky a hlavní technikou LOBu je bruslení, v některých úzkých místech využívají soupaže)

Kromě domácích závodů čekají české reprezentanty navíc ještě náročné mezinárodní akce - Mistrovství Evropy ve Finsku již příští týden a Mistrovství světa v ruském Krasnoyarsku v první polovině března. Každá z těchto světových akcí se skládá z pěti závodů různých délek - sprint, sprintové štafety dvojic, krátká trať (tzv. middle), klasická trať a tříčlenné štafety. Specifikem lyžařského orienťáku je kombinace navigace terénem a rychlé jízdy na lyžích v nejrůznějším, dopředu neznámém, terénu. Pořadatelem je připravena síť stop různé kvality - od těch širokých projetých rolbou až po metr úzké od skútru. Závodníci tak střídají techniku bruslení se soupaží, někdy je dokonce nejrychlejší zvolit cestu mezi stromy mimo stopy.

(Foto: Postupy k jednotlivým kontrolám nejsou tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo)

Pokud se chcete dozvědět o lyžařském orienťáku něco více či se zúčastnit některého ze závodů, navštivte web http://www.ski-o.cz/, český tým pak můžete sledovat na http://team.ski-o.cz/