Svátek lyžování začal už v pátek ráno dětskými závody, kterých se zúčastnilo přes 200 dětí a úsměvy na tvářích napovídaly, že tato část programu se povedla na výbornou.

Odpoledne pak v budově Základní školy probíhaly registrace závodníků a vše probíhalo perfektně. Přátelští pořadatelé postupně registrovali jednotlivé závodníky, kteří se mohli posilnit pravými valašskými frgály. Startovní balíčky byly precizně připraveny a pohled na okolí pokryté sněhem sliboval kvalitní závod.

V sobotu ráno pak pořadatelé usměrňovali velké množství přijíždějících na předem připravená parkoviště a závodníci měli v budově základní školy k dispozici perfektní zázemí. Šatny byly jen několik metrů od startu a přestože sluníčko svítilo a obloha byla bez mráčku krasně modrá, mrazivý vzduch s teplotou -13 stupňů mnohé donutil tepla šaten využít až do posledních chvil před startem.

Přesně v 10 hodin pak výstřel odstartoval "Valašskou Marcialongu", na jejímž startu stálo ve dvanácti perfektně připravených stopách přes 700 závodníků na 50, 25 a 10 km. Trasa byla upravená tak, aby nedocházelo k ucpávání do karlovických kopců a tato změna byla skvělá, protože se startovní pole rychle potrhalo a také diváci měli všechny závodníky jako na dlani. Závodníci pak vystoupali do kopců a přejeli sjezdovku Na Machůzkách, odkud zamířili do údolí. Rychlý sjezd byl stejně jako zbytek trati perfektně upravený a pořadatelé si poradili i s přejezdem silnice, podél které závodnici pomalu stoupali směrem k občerstvovací stanici u parkoviště Razula.

Zde bylo dostatečné množství jídla a pití pro všechny účastníky závodu a obsluha byla tak dokonalá, že závodníkům stačilo jen otevřít pusu a na jazyku se jim už rozplývaly dobroty pro posílení těla i duše. Poslední kopec za hotelem Galík pak všechny přivedl do mrazivého údolí a k točně, kde byl také mezičas. Stejnou cestou se pak závodníci vydali zpět a křupání zmrzlého sněhu pod holemi doplňovalo povzbuzování mnoha desítek diváků a zvuk kravských zvonů. Atmosféra byla nádherná a vše se sešlo tak, že se jednalo o jeden z nejkrásnějších ročníků tohoto již tradičního závodu. Poslední náročné stoupání za pilou a následný sjezd přivedl závodníky zpět do prostoru startu, kde závodníci na kratší trati zamířili do cíle a padesátkaři pak do druhého kola. Ani v něm se skvelé podmínky výrazně nezměnily a závodnici tak mohli celou karlovickou scenérii absolvovat ještě jednou.

Závod ovládli jezdci Atlas Craft Teamu Daniel Máka a Radek Šretr, kteří spolu bojovali o první místo. Ze souboje vyšel těsně vítězně Dan Máka, který dojel v čase 2:07:37. Třetím mužem byl Václav Sedláček ze Silvini Madshus Teamu. Kategorii žen suveréně ovládla Kateřina Bořutová z Mercedes Benz Salomon Teamu v čase 2:37:46, na druhém místě s dvacetiminutovou ztrátou Šárka Vojtková ze Silvini Madshus Teamu a třetí dojela Anna Beranová z Atlas Craft Teamu. Na trase 25km zvítězil domácí Jakub Štvrtecký z SKB Velké Karlovice v čase 1:03:54. V kategorii žen zvítězila Tereza Tvarůžková z BAP v čase 1:19:58. V cíli pak závodníky čekal výborný hovězí guláš.

Velké poděkování patří vedení obce Velké Karlovice, vedení Základní školy, všem organizátorům a dobrovolníkům a v neposlední řadě místním obyvatelům. Vše proběhlo na vysoké a bez nadsázky světové úrovni. Karlovice děkujeme a těšíme se na Karlovskou 50 v roce 2018!