První den Orlického maratonu měl na programu od 10 hodin Mini Orlický maraton, na jehož start se postavilo 73 malých závodníků. Ve čtyřech různých závodech si vyjeli na trať o délce 500 metrů až 3 kilometry.

Přesně v pravé poledne odstartoval VW Orlický maraton volnou technikou. Více než dvě stovky závodníků vyjelo z Deštného v Orlických horách na 20 kilometrů dlouhou trasu.

Cílovou pásku protnul jako první Kim Žalčík, který těsně porazil druhého Vladimíra Kozlovského. "S Vláďou jsme se trhli zhruba po třech kilometrech a až do cíle jsme to táhli spolu. Měl jsem perfektně připravení lyže, trasa parádní. Bylo to super," řekl v cíli spokojený vítěz.

Nejlepší ženou závodu byla Kamila Bořutová. "Jelo se mi výborně a lyže jsem měla dobře připravené. Jela jsem ve skupince s chlapama, ale v zatáčkách jsem viděla, že se za mnou další holky blíží. Tak jsem za to vzala a ujela jim," radovala se z vítězství Kamila Bořutová.

Nedělní klasika měla na programu závody na 10 km, 20 km a 39km. I když si závodníci kvůli mlze neužili tak krásné výhledy jako včera, mlhavo a teplota lehce pod nulou vítězům vyhovovala. Na klasických tratích se představilo celkově 525 závodníků. Společně s včerejším bruslením a Mini SkiTour si užilo 33. ročník Orlického maratonu 829 závodníků, což je nový rekord závodu.

Radek Šretr, který si dojel pro vítězství na hlavní trati, si podmínky doslova pochvaloval. "Takové pochmurné počasí, to je moje. Jelo se mi parádně. S klukama jsme si říkali, že pojedeme tak dvě hodiny a půl. Lyže mi ale tak svištěly, že jsem se sedm kilometrů před cílem trhnul. Nakonec se mi podařil čas pod dvě hodiny. Super závod," řekl v cíli spokojený Radek Šretr, který druhému Pavlu Janečkovi ujel o tři minuty. Třetí místo obsadil Václav Sedláček.

Mezi ženami zvítězila na dlouhé trati Kamila Bořutová, která brala zlato kromě včerejšího závodu volně i v dnešní klasice. "Musím moc poděkovat servisu, protože jsem měla parádně připravené lyže. Mám ohromnou radost. Podařilo se mi porazit Zuzku Kocumovou. To se mi doteď ještě nepovedlo," řekla v cíli usměvavá vítězka. Zuzana Kocumová brala pomyslnou bronzovou medaili. Druhé místo vybojovala Anna Adamová Kožíšková.

Na poloviční distanci zvítězil Filip Schutz. "Jelo se mi výborně. Lyže jsem měl skvěle připravené. Vůbec jsem nečekal, že se takhle utrhnu," řekl vítěz závodu na 20 km klasicky. Mezi ženami vybojovala první místo Monika Pokorná. "Jsem šťastná, bylo to úplně úžasný. Děkuju moc trenérovi. Teď už se budu soustředit na maturitu, to bude asi těžší než dnešní závod," smála se Monika v cíli.

Orlický maraton si zajel i Jiří Beran. Bývalý reprezentant, který se může pyšnit pěti vítězstvími na Jizerské 50, což je dosud platný rekord v počtu vítězství tohoto slavného závodu. Dnes na Orlickém maratonu ve své kategorii vybojoval 2. místo. "Jely mi tu čtyři děti, tak jsem je v tom přeci nemohl nechat samotné. Pokud budou dobré podmínky, tak se uvidíme i na Jizerské 50. Přihlášen jsem, to je hlavní," smál se Jiří Beran.

Na desetikilometrové trase zvítězil Tomáš Valousek, v ženské kategorii vyhrála Anna Marie Hejná.

Seriál ČEZ SkiTour pokračuje za dva týdny ČEZ Jizerskou 50. Poslední možné přihlášky jsou do dnešní půlnoci za zvýhodněnou cenu, nebo poté v případě volné kapacity až na místě za plnou cenu.