Konečně, po několika na sníh velmi nejistých zimách, zasypaly nejzápadnější české hory hromady sněhu a do tlusté bílé pokrývky vykouzlili pořadatelé z LK Slovan Karlovy Vary parádní stopy pro účastníky 46. ročníku Karlova běhu České spořitelny. Kdo si chce zasportovat v kulisách pravé české zimy jako z Ladových obrázků, neměl by v polovině února na Božím Daru chybět. Teď je ten správný čas pozvat všechny zájemce na jednu z nejstarších zimních sportovních akcí a druhý nejstarší závod na běžkách v Čechách.

Třetí podnik seriálu Stopa pro život se uskuteční ve dnech 11. – 12. 2. 2017. Víkendová akce pro celou rodinu se opět uskuteční v nejvýše položeném městečku Krušných hor, na Božím Daru. Na programu jsou jak závody pro zkušené lyžaře, tak soutěže na běžkách pro nejmenší v několika věkových kategoriích, přichystaná je škola lyžování pro malé i velké, začátečníkům a rodinám s dětmi je určená pohodová nezávodní vyjížďka po okolí pod vedením zkušeného instruktora.

Karlův běh je pojmenován po jedné z největších osobností české historie, císaři Karlu IV., jehož 600. narozeniny v uplynulém roce slavila celá naše země. O vzniku Karlova běhu hovoří proslulá legenda, ve které se náš nejoblíbenější panovník rozhodl na vrcholcích Krušných hor sledovat coby “šusař“ překrásné stopy místních lyžník. Právě na počest této veselé historiky vznikl název Karlův běh. Po dalších slavných lyžařských osobnostech jsou pojmenovány také sobotní a nedělní závody. Memoriál Jana Pravečka se poběží v sobotu volnou technikou na trati 22 km, ale přivítá i nejmladší účastníky, kteří změří síly na tratích 0,5 km, 1,5 km, 6 km a 12 km. Účast dětí na Karlově běhu je ročník od ročníku početnější, tradice dětských běhů je zde silně zakořeněná a pořadatelé to s dětmi umí. Vždyť právě tady kdysi začínal jako malý kluk třeba jeden z našich nejúspěšnějších běžkařů Lukáš Bauer, který je i tváří závodu a všechny nadšené běžkaře zve na akci v krátké pozvánce: https://youtu.be/bXYcZYSGNHY Hlavní nedělní závod pro dospělé (Memoriál Jiřího Čáslavského) se jede klasicky po tratích 22 km a 45 km. Součástí sobotního závodu bude už potřetí v řadě stále populárnější cyklistický závod speciálních horských kol s širokými plášti, tzv. fatbiků. Lyžaři se nemusí obávat o svoji stopu. Cyklisté vyrazí až za nimi a rolba opět upraví případné nedokonalosti stopy na nedělní závod.

Po nádherných božídarských pláních to mohou zdarma rozjet i méně zdatní jedinci pod dohledem instruktorů v nezávodní Open jízdě, a vyzkoušet tak běžecké lyžování na vlastní kůži, bez obav a spěchu. Děti s rodiči i nezkušení dospělí si tak můžou jízdu na úzkých prkénkách v terénu poprvé nebo po mnoha letech „osahat“. Třeba se jim běžky natolik zalíbí, že to příště zkusí v závodu.

V zázemí závodu na Božím Daru čekají na účastníky i jejich doprovod vynikající služby, jaké nemají na amatérských zimních akcích obdoby. Do velkého vyhřívaného stanu s dřevěnou podlážkou jsou umístěny teplé převlékárny s úschovnou oblečení a lyží v Základně 211, prostorná jídelna s výběrem teplých chodů a kavárnou s nějakou tou sladkou tečkou navrch. V ceně startovného lze využít bezplatný základní mazací servis České spořitelny nebo půjčovnu lyží.

On-line cenově výhodnější registraci můžete uskutečnit do 8. února na www.stopaprozivot.cz. Děti i dospělí se mohou přihlásit do všech závodů a ostatních aktivit rovněž na místě v den závodu v čase prezence. Podrobné informace naleznete jak na stránkách Stopy, tak na webu www.karluvbeh.cz.

Časový harmonogram:

Pátek 10. 2.

Prezence na Obecním úřadě Božího Daru 16:00 – 20:00

Sobota 11. 2.

Prezence na OÚ Boží Dar 7:30 – 9:00, 12:00 – 16:00

Starty dětských závodů od 10:00 – 11:00

Start závodu volně na 12 km 11:00

Start hlavního závodu volně na 22 km 11:15

Start závodu fatbiků na 22 km 12:00

Vyhlášení sobotních výsledků 14:00

Neděle 12. 2.

Prezence na OÚ Boží Dar 7:30 – 9:30

Start hlavního závodu klasicky na 45 km 10:30

Start závodu na 22 km klasicky 11:15

Start nesoutěžní Open jízdy na 7 km 11:30

Vyhlášení nedělních výsledků 14:00