Po delším výběhu masírujeme zatuhlé svalstvo stehen a lýtek, ale to, co se dotýká země, není naše. Přitom právě chodidlo se stará o stav zbytku těla a může rozhodovat i o naší výkonnosti!

„Jestli svým chodidlům dávám vše, to nevím. Každopádně o ně dbám více od doby, kdy se mi propadla klenba, vyboulilo koleno a následně přetrhla šlacha vedoucí od prstu,“ líčí své peripetie jedna z nejlepších evropských vrchařek Iva Milesová. „Po této události jsem musela na několik týdnů přestat běhat.“

Stav chodidla je vizitkou našeho zdraví. Představte si, že vám někdo prodá nablýskaný automobil s prorezlým podvozkem. Jak se v něm budete cítit? Podobně je to s chodidlem. Zdravé chodidlo je odrazovým můstkem nejen pro správné držení těla, ale i kvalitní výkon při běhu. Pokud budete zanedbávat chodidlo, dříve nebo později si zaděláte na problém v jiných partiích těla. A naopak běžci pravidelně pečující o svá chodidla se budou výsledkovými listinami závodů posouvat výše mnohem rychleji a s menším úsilím v tréninku.

Celý článek si můžete přečíst na www.behej.com.