Třetí zastávka ČUS Stopy pro život 2017 rozložila svoje zázemí v nejvýše položené obci Krušných hor, na Božím Daru. Městečko během víkendu ožilo barevnými kombinézami a nedočkavými účastníky tradiční oblíbené zimní akce. Program šlapal hladce ke spokojenosti velkých i malých účastníků od prezence pátečního odpoledne až po nedělní slavnostní vyhlášení výsledků klasiky, a tak jediné, co mohlo malinko překážet, byla všudypřítomná nevlídná mlha. Předpověď počasí se zase trochu sekla a očekávané nedělní sluníčko zůstalo schované za nepropustnou bílou clonou. Nikdo si nenechal kazit dobrou náladu a už vůbec ne více než 150 malých skimaratonců, kteří celý maraton běhů populárního Karla v sobotu dopoledne odstartovaly.

Pro děti pořadatelé z LK Slovan Karlovy Vary připravili soutěže na běžkách na tři vzdálenosti: 500 m, 1,5 km a 6 km. Malí kulíšci na nejkratších tratích se snažili klasickou technikou, seč mohli, předváděli strhující výkony a dopředu je pohánělo vytrvalé skandování aktivních skupinek příbuzných, kamarádů a místních fanoušků bílé stopy. Na nejdelší dětské trati volnou technikou na 6 km, kde už se opravdu naplno závodilo, se blýsknul přesvědčivým výkonem domácí Mates Bauer (LK Slovan Karlovy Vary). Na stupně se prosadila v dětských soutěžích i jeho sestra Aneta a další členové domácího klubu LK Slovan Karlovy Vary.

Závody na 12 km a 22 km si vedle českých běžkařů přijely užít také desítky německých lyžařů z blízkého zahraničí. A vedli si skvěle! Do první desítky hlavního závodu volnou technikou se vměstnalo vedle 5 Čechů hned 5 Němců a mezi ženami dokonce ani ne 18letá Anna-Maria Dietze vybojovala zlato. Absolutním vítězem 22 km trati se stal Jakub Sikora (Rossignol racing) před Richardem Leupoldem (WSC Erzg.) a oddílovým kolegou Davidem Šrůtkem. Jakub Sikora: „Počasí mi vůbec nevadilo, trať byla pěkná, značení perfektní, hlídal jsem si šipky, kudy vede trasa a hlavně odbočky. Po startu nás jelo hodně pohromadě a roztrhalo se to ve stoupání a pak na té táhlé rovině. Jeli jsme s Davidem Šrůtkem a Němcem. Ten byl dost živej, ale naštěstí mu moc nejely lyže :)“

Do cíle sobotní dvaadvacítky přiběhla první německá závodnice Anna Marie Dietzeová, za ní Helena Erbenová (Eleven Příchovice) – bývalá úspěšná reprezentantka v běhu na lyžích (účastnice OH 2002 a 2006), švagrová Lukáše Bauera a v současné době naše nejlepší triatlonistka, která od roku 2011 stihla posbírat tituly mistryně Evropy, mistryně světa a vítězky SP v terénním triatlonu. Třetí místo získala Helena Randáková.

Sobotní program zpestřilo na stejné trati také 36 bikerů, kteří si to rozdali na bílo-bílých božídarských pláních na svých krásných strojích. Jako první se z mlhy vynořil v cíli Jiří Reeh, který si dokonale spravil chuť po loňském nevydařeném závodě, kdy musel ze závodu odstoupit kvůli hůlkou propíchnuté galusce. Z druhé a třetí pozice se radovali Aleš Kestler a Vladislav Karásek. Kategorii žen vyhrála Vendula Kelbichová před vítězkou fatbikového klání v Novém Městě, Terezou Maťhovou a Lucií Kubečkovou.

Ani v neděli se kulisy Krušných hor nezměnily a závody klasickým stylem na 22 a 45 km se konaly opět v duchu: Mlha přede mnou, mlha za mnou, jen v lesích se bílý opar trochu rozpustil a byla zde lepší viditelnost než na rozlehlých loukách. Kratší trasu ovládli Kamil Myšík (Golf klub Teplice) a Kamila Knapová z Rossignol racing teamu. Obdiv ale zaslouží nejen druzí Olaf Meyer a neúnavná běžkařka z Jilemnice Helena Randáková, třetí Jaroslav Hýbl (ZZN HP Žďár n.S.) a mladinká Anna-Maria Hejná (Silvini Madschus), ale úplně všichni, kteří se do bílé stopy Karlova běhu zakousli a zdolali ji.

Absolutorium ovšem patří borcům na stupních nejdelší trasy Karlova běhu na 45 km. Králem běhu, pojmenovaném po králi Karlu IV., se pro letošní rok stal nejlepší český laufař Petr Novák (Atlas Craft)v čase 2:06:47.7 před Jakubem Sikorou, který pro svůj tým Rossignol racing vybojoval během dvou dnů další cennou medaili. Na třetí stupínek se opět prosadil závodník z Německa, Sven Währisch. Petr Novák: „Já jsem tady doma, ale už to bude tak 10 let, co jsme Karla jel. Vlastně jsem tu vůbec neměl bejt, ale v Čechách jsou teď super podmínky, lepší než jinde, takže jsem se ve středu rozhodl, že pojedu. Trať se ale kdysi jezdila trošičku jinak, to se jelo na dvou okruzích, teď se jede jen jeden, takže to bylo vlastně tak trochu poprvé. Tyhle sněhové podmínky, co jsou teď, to je pohádka, sice je mlha, ale to na tom nic nemění. Bylo to krásný! Jelo se mi dobře, první dvě třetiny jsem jel s Kubou Sikorou, pak jsem si ale kvůli tréninku řekl, že to pojedu, co to půjde a Kubovi odjel. Organizace je tu perfektní. Od té doby, co je Karel pod Stopou pro život je zázemí opravdu skvělé, tratě dnes perfektně připravené, jídlo moc dobré.“


Fantastické výkony předvedly na stejně dlouhé trati ženy, které pochopitelně na sněhu strávily mnohem více času než muži. Tou nejšťastnější byla nakonec Alena Jindříšková (Glede Bedřichov) v čase 3:13:58.1, o pět minut později projela cílem Monika Deverová (Technik Praha) a za USK Praha dorazila do cíle jako třetí Karla Mališová. Všechny tři ženy jsou z kategorie 50 – 59 let! Smekáme ovšem třeba i před poslední ženou nedělní výsledkové listiny Veronikou Pitrovou, která statečně bojovala sama se sebou o hodinu a čtvrt déle než vítězka! Úplně neuvěřitelný je výkon 70letého Ladislava Mizery z Liberce, který obsadil na královské trase 41. místo, nebo František Drahorád (ročník 1943!) na 146. místě. Také toto jsou výkony, které se zlatým písmem zapíší do historie Karlova běhu pod číslem 46.