Nový Zéland nedal světu pouze prvního pokořitele Mount Everestu ale dostává se i stále více do povědomí vyznavačů úzkých prkýnek. Ti, včetně americké a kanadské lyžařské špičky, v posledních letech nedají dopustit na pohostinnost a kvalitní lyžařský servis Sněžné farmy, malého horského střediska nabízejícího ve výškách lehce převyšujících naši Sněžku přes padesát kilometrů upravovaných běžeckých stop.

Již název vypovídá o charakteru a prostředí, kde se přední Novozélanďané, Ósis nebo i Japonci či Korejci připravují na atak mýtické první třícítky v jakémkoliv závodě běžeckého světového poháru, mistrovství světa nebo olympiády. Otevřená krajina s dřevěnými ohradníky lemující dokonalé stopy a výhledy do vzdálených zasněžených pohoří se stala pravidelnou tréninkovou základnou jak pro domácí minitýmy tak i pro již zmiňované severoamerické mančafty a to v době jejich letní přípravy.

Letos dokonce oba týmy, Americký i Kanadský, sladily svou přípravu tak, aby se mohly na závěr svých soustředění utkat ve fisových závodech Australsko-Novozélandského kontinentálního poháru. Nechyběla jména jako Devon Kershaw (CAN, 5. na 50 km na ZOH 2010), Kris Freeman (USA, 4. na 15 km, na MS v Liberci), Chandra Crawford (CAN, zlato ze sprintu ZOH 2006) nebo Elizabeth Stephen (USA, 4. na MS do 23 let 2009).

Sněžná farma je ale především rekreační oblastí, kde byste mohli kromě běžek vyrazit i na backcountry, sněžnice či v létě pojezdit na horském kole. Pár desítek kilometrů odsud v dalším středisku se dají osedlat i sjezdovky. Instruktorský běžecký servis letos zajišťují sezónní učitelé lyžování nejen místní či australšťí ale i ze Států či Ruska. Tedy možná i další důvod pro našince vyrazit na Nový Zéland nejen za farmářskou brigádou.

Pro bližší informace o Sněžné farmě se podívejte na:
http://www.snowfarmnz.com/…fm/New_Index