Naši cestu na kolečkových lyžích jsme zahájili v pondělí 2. srpna 2010 v Liberci na cyklostezce ODRA-NISA vedoucí podél Nisy po německo-polské hranici. Rozhodli jsme se celou trasu absolvovat „alpským stylem“, tzn. všechny potřebné věci k pobytu, jízdě i spaní jsme vezli v batozích s sebou. Sešli jsme se 3 běžci na kolečkových lyžích s nafukovacími kolečky, SKIKE a JoVe: Petr Nesvadba, Josef Vejnar a já (Robert Tišer). Cestou se k nám v Görlitzu připojili dva kamarádi z Jablonce na in-linech Karel Kolář a Míra Saska. Optimální hmotnost batohu na zádech do 8 kg umožňovala ještě svižnou jízdu. Při hmotnosti přes 11 kg už vznikaly problémy, proto jsme se nakonec vzdali stanu, čelovky a dalších méně důležitých věcí.

Trasa je dobře značená, pouze ve městech jsme měli občasné problémy se zdoláváním dlažby a „kočičích hlav.“ Před Görlitz byl nepříjemný úsek po štětovaných a písčitých cestách, ale i s těmito problémy jsme se dovedli vypořádat. Jen druhý den cesty, kdy nás zdržel silný liják, jsme ujeli pouze 76 km.

O kvalitě kolečkových lyží SKIKE a JoVe svědčí bezproblémová jízda po celou dobu cesty. Za 500 km jsme zaznamenali tyto defekty: 2 x píchlá duše (1 lyže SKIKE, 1x lyže JOVE), 1 x zlomená hůl, P. Nesvadba (JoVe) jel na suchých ložiscích a po 450 km došlo k zadření jednoho z nich.

Při srovnání kolečkových lyží a in-line bruslích se jednoznačně potvrdilo, že na kolečkových lyžích s nafukovacími kolečky lze zdolat prakticky celou trasu k moři bez jejich sundání, zatímco některé úseky na in-line bruslích z důvodu špatného povrchu nelze jezdit. Při sjezdech, kterých je minimum, se osvědčily vynikající brzdy u lyží SKIKE. SKIKE jsem měl navíc vybavené originálními blatníčky a při jízdě v dešti měly značné opodstatnění. Boty jsem měl uvnitř prakticky suché.
Při porovnání úsilí a rychlosti bruslí a kolečkových lyží vyznívá toto kritérium lépe pro brusle. Na lyžích jsme se v rovinatých úsecích pohybovali průměrnou 17 km rychlostí, zatímco na bruslích to byla rychlost přes 21 km /hod. Celková průměrná rychlost na kolečkových lyžích byla téměř 14 km / hod a maximální 35 km/ hod. Čistý čas jízdy byl 37 hodin a najeli jsme 506 km. Subjektivně celou záležitost posuzovali bruslaři a dospěli jednotně k tomu, že úsilí, které museli oni vyvinout je o 1/3 nižší než u jezdců na kolečkových lyžích s nafukovacími kolečky.

Délky jednotlivých etap a místa noclehů:
2. 8. Liberec – Rothenburg 96 km
3. 8. Rothenburg – Forst 74 km
4. 8. Forst – Lebus 112 km
5. 8. Lebus – Schwedt 116 km
6. 8. Schwedt – Reith (Neuwarper See) 108 km

Sečteno a podtrženo: Jsme první, kteří celou trasu z Čech k moři absolvovali na kolečkových lyžích, a já mám navíc primát v tom, že jsem celou trasu absolvoval od pramene Nisy z Nové Vsi u Jablonce.

Na závěr bych chtěl poděkovat sponzorům, kteří podpořili tuto expedici:
KARPOFLY – výhradní zástupce SKIKE.COM pro ČR – věnovala lyže SKIKE V07 SILVER
ENERVIT – iontové nápoje a gely
FERRINO – stan Lightent 2 a batoh Boulder 38