V týdnu před závodem byla na celém našem území velmi silná obleva s vytrvalým deštěm. Myslel jsem, že při dostatečné zásobě sněhu nemůže být závod ohrožen, ale pršelo opravdu vydatně, a tak musela být trať zredukována. V pátek jsme se dozvěděli, že se kvůli sněhu musela sloučit dlouhá a krátká trať do jednoho závodu. Trať 28,5km závodu byla nachystána v sobotu pro bruslení a v neděli pro klasickou techniku, s tím, že start bude na Modravě a cíl na Kvildě. Počasí prostě neporučíme. Pro sobotní bruslení panovalo pěkné, slunečné počasí a kdo měl čas, tak se při závodě mohl pokochat místní krajinou. Organizačně doprava závodníků na Modravu šlapala, jak měla, takže si každý mohl užít pěkně připravený závod. První tři kilometry od startu se jelo spíše lehčí tempo, ale jen do prvního výraznějšího kopce na Ptačí nádrž, kdy nastoupil Petr Javůrek, a tím si vypracoval náskok po zbytek závodu. Nejtěžší úsek závodu patřil tradičně nekonečnému výjezdu na Černou horu, kdy je každý rád, že už ho má za sebou a může se pustit do sjezdu k pramenu Vltavy. Ve druhé polovině závodu se mi začalo jet hodně dobře, sil bylo dost, a tak jsem mohl dojet do cíle na pěkném celkovém 8. místě.

Hodně příjemné potom bylo volné pozdní odpoledne na Kvildě, kde člověk může s kolegy probrat závod v některé z místních hospůdek na Kvildě, či zajít na kafíčko do místní výborné pekárny.

Hlavní závod klasickou technikou se uskutečnil v neděli dopoledne. Na start se postavilo bez mála 550 závodníků z 15. zemí. Start proběhl opět na Modravě po identické trati ze soboty. Ze začátku se vytvořil balík přibližně šestnácti závodníků. Opět jako při bruslení začaly rozhodovat výjezdy, kdy se od skupiny oddělil Jan Šrail pronásledovaný Petrem Veberem. Postupně si ale Honza vypracovával výraznější náskok, který udržel do konce závodu. Já jsem se ze začátku snažil držet tempo s přední skupinkou. To se mi dařilo zhruba do poloviny závodu, po sjezdu k pramenu Vltavy jsem začal cítit včerejší závod a že mi pomalu docházejí síly. Snažil jsem se, ale asi 5km před cílem už nebylo z čeho brát, a tak jsem se připravil o první desítku. V neděli se vyhlašovala i teamová soutěž o titul Šumavák team, ve které zvítězil Kasper Swix team před Žižkovskými Tygry a Silvini Madshus Teamem. I přes nepřízeň počasí, která panovala týden před Šumavákem organizátoři opět předvedli, že si dokáží poradit i s hodně špatnými podmínkami a závody uspořádat, čímž jim patří velký dík.