Každoročně se jich účastní stovky sportovců z řad atletů, běžců na lyžích a cyklistů.

Letošní podzimní část tvoří atraktivní výběh na Žalý (start v Jilemnici, 18. 9.), běh malebným krajem dalekých výhledů v Benešově u Semil (Benešovská osmička 2.10.) a finále poháru v Janově nad Nisou v rámci nejvyhledávanějšího závodu na severu Čech (Janovských 11 a 19 km, 30.10.). Záštitu nad finálovou „Janovskou“ převzal dokonce i předseda Senátu Parlamentu ČR pan Přemysl Sobotka. Na jaře již proběhly dva závody – Lesní běh Kalichem (9.5.) a lomnická Popelka (6.6.).

„*Oslovili jsme organizátory významných tradičních krosových běžeckých závodů a nabídli jim spolupráci. Přespolních běhů zařazených do seriálu XpowerCup se každoročně účastní stovky vynikajících závodníků a naší snahou je podpořit zájem i dalších příznivců z řad amatérských či rekreačních sportovců. A současně chceme motivovat i mládež, aby se více zapojila do sportování*,“ uvádí důvody vzniku seriálu Ing. Tomáš Fukala, ředitel společnosti Aminostar, která XpowerCup zastřešila výrobkovou řadou Xpower určenou pro vytrvalostní a kolektivní sporty, jejímž posláním je zlepšit výkon a pomoci chránit zdraví.

Cílem projektu je přivádět do seriálu postupně více závodů a pomáhat tak pořadatelům s organizací a propagací. Tak společnost Aminostar zároveň přispívá k rozvoji tohoto sportu a ruku v ruce přivádí k běhání i více dětí a mládeže. XpowerCup je určen všem závodníkům bez rozdílu výkonnostní úrovně. Stejně tak se do něho může zapojit jakýkoliv pořadatel závodů, který splní nenáročné podmínky uvedené na www.XpowerCup.cz.

Záštitu nad pohárem převzala Zuzka Kocumová, bývalá úspěšná reprezentantka v běhu na lyžích, kterou můžeme v současné době spatřit v televizi také, a to pravidelně v zimě při významných světových akcích spojených s během na lyžích jako komentátorku závodů na programech České televize.

Každý závod se počítá do celkového výsledku, ale nikdy není pozdě do seriálu „naskočit“ – sledujte www.XpowerCup.cz a zjistíte více. A nezapomeňte na Xpower. Smázne každé vaše tréninkové manko.

XpowerCup doporučují:

Pavel Brýdl, reprezentant ČR v běhu do vrchu, člen Aminostar Professional Teamu, vítěz Ticino marathon 2009, Apeldoorn marathon 2010 a Dolomitenmann 2008, 2009:
„*XpowerCup jako seriál tradičních a kvalitních závodů považuji za velmi dobrý nápad. Ze své zkušenosti vím, jak důležité je vybrat si opravdu dobrý závod, který podpoří moji přípravu. XpowerCup sdružuje ty nejlepší závody, které se na severu Čech běhají. Spojení s výrobky Xpower je logické, neboť patří mezi to nejlepší, čím může vytrvalec podpořit svůj výkon.*“

Kateřina Smutná, do roku 2003 reprezentantka ČR v běhu na lyžích, od roku 2005 reprezentuje Rakousko, členka Aminostar Professional Teamu, v sezóně 2009/10 čtvrtá a 2x pátá v závodech světového poháru ve sprintu, 11. místo na ZOH ve sprintu:
„*Když se spojí nejlepší s nejlepším, bývá to vždy pozitivní. Z vlastní zkušenosti to mohu prohlásit o sportovní výživě Xpower od Aminostar i o závodech zařazených do seriálu zastřešeného řadou Xpower. Pevně věřím, že tento seriál přispěje k návratu dětí a mládeže ke sportu, k běhání a především k běhu na lyžích, který je považován za jeden z nejzdravějších sportů.*“

Veronika Vítková, reprezentantka ČR v biatlonu, členka Aminostar Professional Teamu, Biatlonistka roku ČR 2008/09, 1. a 2. místo na Mistrovství světa juniorů 2009:
„*Byť přespolní běhy již netvoří základ naší biatlonové podzimní přípravy, byly dříve nezbytnou součástí tréninkového plánu. Pro mnohé mladé závodníky však přespolní běhy zůstávají důležitou startovní čarou v jejich profesionální sportovní kariéře. Závody zařazené do XpowerCupu patří mezi ty nejlepší, které se běhají na severu Čech, v pomyslném centru českého lyžování.*“