Takový byl finiš vítězné hlídky královské trasy Krkonošská 70 LAWI 2017, která dojela do cíle ve složení Petr Javůrek, Jan Fišnar, Petr Holub, Jan Hruška a Tomáš Veber jako jediná v čase těsně pod 4 hodiny. Výsledková tabule v cíli v tu chvíli červeně hlásala údaj 3:57:40.5, což bylo proti loňskému času stejného vítěze o 6 minut pomalejší výsledek, ale nikdo se nedivil. Přes noc malinko připadl čerstvý sníh, ráno bylo okolo nuly a celý den vytrvalé jarní slunce pralo do bílého povrchu trati s nebývalou intenzitou, takže ve vyšších partiích to sice jelo pěkně svižně, ale dole a speciálně ve sjezdech sníh povoloval, a to všechny závodníky pochopitelně zpomalovalo. Týmu KASPER - SWIX se podařilo v hlavním závodě vyhrát potřetí v jedné lajně. Na druhém a třetím místě dojely do cíle hlídky SPORTICUS a ŽIŽKOVSKÝ TYGŘI.

Kapitán vítězného týmu Petr Javůrek průběh závodu okomentoval: „Já jsem jel 70kilometrový trasu zatím třikrát a třikrát jsem s týmem vyhrál, takže jsem spokojený :) Nacházím se momentálně v dobré formě, takže se mi jelo skvěle, ale někteří kluci si to díky pomalejšímu povrchu pěkně vytrpěli. Tenhle pomalej sníh totiž odhaluje nedostatky a výkonnostní rozdíly mnohem víc, než když to jede rychle. Snažili jsme se jet rozumný tempo, bylo to furt dobrý, ale na posledních patnácti kilometrech měl jeden z kluků krizi, takže jsme ho museli vzít na špagát. Startovali jsme s třináctkou, takže jsme měli možnost zezadu postupně okouknout všechny hlavní soupeře. Před Pláněma v kopci se nám podařilo všechny předjet a pak jsme si už pohlídli první místo.“

To, co je na Ká 70 pro mužské hlídky sedmdesátka, je pro ženské hlídky 50 km trasa. Ani tady se názvy prvních tří hlídek v cíli v porovnání s předchozím ročníkem nezměnily. Zlatá jsou pro rok 2017 opět děvčata z VSK Humanita SPORTICUS ve složení Markéta Kalinová, Vendula Karbanová, Tereza Louková, Alena Němcová, Zuzana Urbancová, skvělým časem 4:02:44.4, pořadí na druhém a třetím místě si prohodily ŽIŽKOVSKÉ TYGŘICE s loni druhými (letos třetími) DÁMAMI S LAMPIONY. Mezi muži v 50 km závodě hlídek nejlépe zajel tým TJ Maratonstav Úpice.

Nejrychlejšími hlídkami závodu na 25 km se stala parta mužů Old SKP Hradec Králové a ženská Pozitivní nejistota.

Ráno mezi sedmou a osmou, ještě než hlídky a individuální závodníci vyrazili na své tratě, vládnul v zázemí areálu Svatý Petr pěkný frmol. Všechno se muselo během hodinky stihnout. Mazárny a půjčovna testovacích lyží Rossignol jely na plné obrátky, nával v šatnách a úschovně věcí Základny 211 spolu s dobrým rozpoložením lyžařů a dychtivým očekáváním, byly předzvěstí parádního sportovního zážitku.

Přesně v 8:00 odstartoval první hlídky tradičně starosta města Trutnov, Mgr. Ivan Adamec a každých dalších 30 sekund se na své trasy dlouhé 70 km, 50 km, 25 km odpíchli muži, ženy, veteráni, ... , hezky popořadě podle startovních čísel. Po nich následovali individuální závodníci na 25 a 50 km, posledními startujícími byla necelá třicítka fatbikerů, kteří vyrazili vzhůru na krkonošské hřebeny. Vítězi na 50 km trase se stali David Šrůtek (ROSSIGNOL RACING) a Hana Randáková (ČKS Ski Jilemnice), 25 km trasu zdolali nejrychleji Antonín Šmaus (Glede team) a Kamila Knopová (Rossignol).

Na nejdelší individuální 50km trasu se spolu s dalšími 160 běžkaři přihlásil i olympijský medailista, mistr světa a Evropy, skifař Ondřej Synek. Ondra se postavil na start zimního běžeckého závodu Stopy podruhé a po kratší Jilemnické 50 se nebál ve Špindlu vyzkoušet dvojnásobnou porci kilometrů. V cíli všechny překvapil svým fantastickým 8. místem, když za vítězem zaostal o pouhých 15 minut. A jak si poradil se zubatým profilem krkonošského vandru po hřebenech?: „Překvapivě, ten první dlouhej a největší kopec byl nejlehčí. Pak ty nižší kopečky ke konci bolely mnohem víc. Začal jsem schválně pomalu, snažil jsem se rozložit si síly, abych těch 50 km vydržel. Párkrát jsem hodil tlamu, hlavně ve sjezdu a tady ke konci, kde to v tom hlubokém sněhu snad ani nešlo jinak, jsem spadnul dvakrát :) Počasí vyšlo na jedničku, díky klukům, kteří mi odborně namazali lyže, se mi jelo opravdu skvěle.“ A na naši další otázku, jestli by třeba zkusil i 70km trať s úsměvem dodal: „No, letos ještě asi né :) Ale v budoucím ročníku třeba zkusím dát dohromady pár kamarádů a zkusíme i tu sedmdesátku...“

Ve skvělé a uvolněné odpolední atmosféře tak mohlo dojít k slavnostnímu vyhlášení vítězů 62. ročníku Krkonošské 70 LAWI i absolutních vítězů seriálu ČUS – Stopa pro život 2017. Všem, kteří si letos našli cestu na některý ze závodu Stopy, děkujeme. Doufáme, že se vám naše akce líbily a těšíme se zase příští zimu, že napadne spousta sněhu a užijeme si to opět spolu na běžkách.