Základem je termotriko

Materiálů, které se dnes používají pro výrobu termooblečení, je celá řada. Pro většinu aktivit je nejlepší polyester a látky jemu podobné, které snadno odvádí pot v porovnání s bavlnou. Materiály typu merino vyrobené z ovčí vlny jsou vhodné pro aktivity, u nichž se moc nezapotíte (pomalá vyjížďka s dětmi střídaná častým zastavením, sjezdové lyžování, apod.). Při každé aktivitě je však vhodné začít 1. vrstvou, a to termotrikem.


Vrstvěte

Pokud jste zimomřivější, tak zvolte strategii vrstvení. Účinněji udržíte teplo, když budete mít více vrstev na sobě, než když si vezmete triko a bundu. Nebojte se použít dle potřeby třeba dvě až tři termotrika a bundu. Termotrika také můžete po cestě v případě potřeby postupně svlékat, když vám bude teplo. Pokud jste zvyklí na silnější vrstvy, tak můžete na termotriko dát slabší termomikinu, opět z materiálu, který se nepropotí, a navrch bundu. Pokud vám nebude stačit tato trojkombinace, tak to dožeňte více vrstvami termotrik. Jestliže vlastníte závodní kombinézu, tak je to také dobrý doplněk. Výborně nahradí 2. vrstvu - termomikinu a máte jistotu, že budete dobře izolovaní proti větru.


(foto: Archiv Salomon)


Vrstvení samozřejmě platí i pro dolní končetiny, kde je potřeba si vzít v chladnějším počasí termokalhoty a na ně buď elastické kalhoty, nebo převlekové kalhoty. Ponožky si kupujte také z materiálů, které odvádí pot a hlavně aby byly vyšší a sahaly vám minimálně nad kotníky. Pokud zvolíte kratší, tak vám bude zima a také si můžete rozedřít nohu o vnitřní výstelku boty.


Vyrazte s pocitem, že vám je trochu zima

Když vystrčíte nos ze dveří a máte pocit, že vám je v oblečení dobře, tak je to zásadní chyba. Musí vám být trochu zima. Nejhorší je stav, kdy se hodně obléknete, při pohybu se zpotíte a pak vám je ještě větší zima, než kdybyste vzali o vrstvu méně. Počítejte s tím, že při pohybu budete zahřátí, oproti stavu, kdy vylezete ven na zápraží a stojíte tam. Radši si s sebou vezměte do ledvinky termotriko navíc a v případě potřeby ho oblékněte. Může se vám hodit i pro případ, že se zastavíte na občerstvení v nějaké restauraci a zjistíte, že jste lehce zpocení. Není nic složitého si náhradní tričko na toaletách vyměnit. Hlavně buďte v suchu, vyvarujte se prochladnutí a nemocem. Ženy mohou mít také propocenou podprsenku, kterou by si měly také vyměnit.


Dámy, a co ruce?

Ženy mají často problémy s promrzáním končetin, a to častěji než muži. Vybrat vhodné rukavice je proto velmi důležité. Pokud je mráz, tak se nebojte vzít palcové rukavice, ale můžete mít problém je dostat do poutek a hůře se drží hole. I zde je vhodné zvolit strategii vrstvení. Existují slabší palčáky, které mají v sobě ještě prstové rukavice, takže máte dvě vrstvy, které vás chrání. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit palčáky Lill sport overstrap, které mají z vrchní strany membránu odolnou proti větru. Jsou originální v tom, že si vezmete běžkařské rukavice, zapnete si přes ně poutko hole a přes poutko si nasadíte ještě tyto rukavice, takže madlo hole dobře cítíte a perfektně ho uchopíte. Tyto rukavice si můžete dát do ledvinky a v případě potřeby si je obléct, případně svléct.Když končíme vyjížďku

Pokud jste přijeli na parkoviště k autu nebo autobusu a čeká vás delší cesta domů, tak ikdyž se cítíte být v suchu, tak si převlečte alespoň triko a ponožky. Když to neuděláte, tak po chvíli sezení v dopravním prostředku se může lehce zpocené triko, nebo ponožky projevit. Kažopádně je to výborná prevence před nachlazením. Převleční trika vám zabere maximálně pět minut, což v porovnání s týdenním nachlazením je maličkost. Můžete mít pocit, že vám bude při svlékání venku nebo ve vychladlém autě zima, ale když vše provedete rychle, tak v suchém oblečení se rychle opět zahřejete a bude vám lépe.


Pro závodníky po rychlém tréninku

Jestliže se chystáte jezdit v rámci tréninku nějaké rychlejší intervaly, tak je vhodné si vzít ledvinku, nebo bidon s pitím, kam si schováte náhradní termotriko. Až intervaly ukončíte, tak se převlečte do suchého a můžete se jít ještě lehce vyklouzat.


(foto: Archiv Salomon)


Zde pár tipů, jak se oblékat:


Teplota nad nulou

Pro výkonnostní lyžaře bych při teplotách nad nulou doporučila dlouhé termotriko a slabou běžkařskou bundu, nebo termotriko, kombinézu a vestu. Nohy většinou snesou nižší teploty než ostatní partie těla, takže většinou stačí jen jedna vrstva. Dají se pořídit různě zateplené běžkařské elastické kalhoty. Pro zimomřivější lyžaře a turisty je vhodné si pod kalhoty dát ještě termokalhoty. To ocení i ti, kteří mají problémy s koleny a měli by je mít v teple.


Teplota pod nulou

Na horní část těla využijte minimálně tří vrstev (viz odstavec Vrstvěte). Na nohy si vezměte termokalhoty a převlekové kalhoty. Praktické jsou ty, které mají boční zipy a snadno je můžete přetáhnout přes lyžařské boty. Ve velkých mrazech můžete ještě jako mezivrstvu použít kalhoty od kombinézy. Někdo je zvyklý na čelenky, ale při chladnějších teplotách si berte čepici, případně i nákrčník, který nemusíte mít jen na krku, ale můžete ho vytáhnout v zadní části až nad týl hlavy a přikrýt čepicí, aby nesjížděl. Tím si chráníte nejen uši, ale i tváře před omrznutím.

Jestliže jste skalní lyžaři a nebojíte se ani teplot pod -15°C, tak zvažte, zda si nenalepit tejpovací pásku i na tváře a nos, které mohou omrznout. Pro pány jsou vhodné speciální trenýrky s větruodolnou vrstvou.


(foto: Archiv Maloja)


Jak se obléct na závod

Pro závodníky je vhodné si pořídit závodní kombinézu, která dobře přiléhá na tělo a i při teplotách pod nulou vám při výkonu bude dobře. Pod ni je potřeba použít termotriko a termokalhoty. Pokud je teplo, tak vynechejte termokalhoty a na vršek si mohou horkokrevnější lyžaři vzít termotriko s krátkým rukávem. Pokud bude mráz a nebude vám stačit 1 vrstva termoprádla, tak použijte víc vrstev.


Jaké základní oblečení si tedy na běžky pořídit?

1.varianta: 2 termotrika, termokalhoty, závodní kombinéza, bunda, převlekové kalhoty, čepice, čelenka, rukavice, nákrčník

2. varianta: 2 termotrika, termokalhoty, termomikina, bunda, běžkařské elastické kalhoty, převlekové kalhoty, čepice, čelenka, rukavice, nákrčník


Pokud nevíte, jaká je pro vás vhodná ledvinka na pití, čtěte zde:

https://bezky.net/…ch-kam-s-nim