Jsi u nás jediným „laufařem“, který se na dálkové běhy specializoval velmi brzy. Kdy jsi s nimi začal a proč?

S dálkovými běhy jsem začal v dobách, kdy jsem běhal za dorost. Tehdy jsem párkrát jel závody Euroloppetu. Když jsem jezdil druhý rok za juniory, jel jsem svou první padesátku a tady jsem poznal, že laufy jsou to, co mě baví nejvíc a čemu se chci věnovat.

Už jsi jel velké množství závodů největšího seriálu Ski Classics. Jaké to pro tebe je se poměřit se světovou elitou?

Je to skvělý pocit, stát na startu v elitní skupině s takovými laufaři, jako je třeba Aukland nebo Kjølstad, kteří jsou mými vzory. Samozřejmě, že je to pro mě také dobrou motivací, chci se pak stále zlepšovat a dostávat se výš.

(foto: Pavel jako vedoucí pelotonu na závodu Visma Ski Classics)

Letos jsi poprvé vyhrál Bieg Piastow, který je řazen do Worldloppetu. Kam tento výsledek řadíš?

Tak určitě mezi mé nejlepší výsledky, protože je to největší polský závod, bohužel na něm letos chyběla „ta pravá“ konkurence – většina byla na švédském Vasaloppetu, ale na to se historie neptá.

Co tě motivuje k tréninku?

Touha vyhrávat a zlepšovat se.

Stane se ti někdy, že by ses na nějaký trénink vykašlal, nebo si ho zkrátil?

Sportuju sám pro sebe, takže kdybych se na to vykašlal, měl bych špatné svědomí z toho, že jsem se sám ošidil. Spíš mám problém s tím, že si na tréninku přidávám.

Dodržuješ zdravou stravu. Píše ti někdo jídelníček, nebo si sám hledáš informace, co je vhodné a co ne?

Snažím se jíst zdravě, za ty roky, co lyžuji, už vím, co mi vyhovuje. Ale najdou se i dny, kdy si dám nějakou „prasárnu“.

Vzpomeneš si na nějaký závod, na který bys nejraději zapomněl?

Nevím, jestli zrovna na konkrétní závod, ale asi bych nejradši zapomněl na celou loňskou sezonu. Dost jsem se potrápil, ale vzal jsem si z toho ponaučení do dalších let a myslím, že to i tento rok jde vidět.

Jaký druh regenerace využíváš po tréninku/závodě?

Pravidelně po závodech jezdím do lázní do Karlovy Studánky, kde se o mě stará fyzioterapeut Mgr. Dušan Krybus a i po sezoně mě tam vždy dávají dohromady.

Co děláš ve volném čase? Máš nějaké záliby?

Od té doby, co pracuji, už moc volného času nemám. Když už nějaký čas mám, strávím ho se svou přítelkyní. Mezi mé záliby patří hlavně to, v čem závodím, takže lyžování, ale rád se po sezoně vydávám i na skialpy.

Co je tvým lyžařským snem?

Přál bych si obléknout růžový dres pro nejlepšího závodníka Ski Classics do 26 let, ale už mi na to moc času nezbývá, takže mám co dělat.