Očištění běžek

Jestliže máte nanesený tuhý vosk nebo klistr ve stoupací zóně lyže, je nejlepší ho nahrubo odstranit škrabkou/špachtlí, což jde nejlépe za tepla (stačí ponechat lyže ve vytápěné místnosti). Nevyplýtváte tím tolik smývače a urychlíte si práci. Špachtli můžete koupit v každém železářství a je lepší než plastové škrabky, které se prodávají v baleních s klistrem. Poté je vhodné použít hadřík nebo měkký čisticí papír navlhčený ve smývači a odstranit zbylé nečistoty. Nikdy nenalévejte odstraňovač přímo na skluznici! Očistěte skluznici, boky lyží a vrchní část lyží. Pokud je to možné, tak se ve skluzné části lyže vyhýbejte nadměrnému používání odstraňovače vosků. Na skluznou část lyže můžete použít tzv. clean/cleaner, který není tak agresivní jako běžné smývače na vosky.

Navoskování lyží

Na skluznou část lyže naneste jakýkoliv „měkký“ parafín, který na skluznici lyží vydrží přes léto a ochrání ji před oxidací. Výbornou volbou je REX 491 Base Paraffin nebo Swix BP88 Baseprep. Pokud žádný z těchto vosků nevlastníte, můžete použít např. REX 426 Glider Red REX, SWIX CH10 nebo TOKO NF Hot Wax yellow. Někteří servisní technici doporučují používat pro tyto účely o stupeň tvrdší vosky, které se na skluznici v letních měsících jen tak lehce nerozpustí. Použití fluorového vosku vám nepřinese nic navíc oproti nefluorové variantě parafínu.

Servisní žehličkou nastavenou na nízkou teplotu (abyste nepřetopili skluznici) nakapejte na kluznou část skluznice dostatečné množství parafínu. Pak vosk na skluznici rozpusťte a zažehlete. Pomalým a plynulým pohybem jeďte žehličkou od špičky k patce tolikrát, jak bude potřeba (asi 5 pomalých tahů), dokud nebude celá skluznice zakryta dostatečně silnou vrstvou vosku. Vosk takto lépe „naleze“ do pórů skluznice a zároveň umožní, aby případné nečistoty vystoupily nahoru do roztaveného vosku. Dostatečně silná vrstva vosku ochrání vaši skluznici před oxidací, prachem a poškrábáním. Vosk by měl zakrývat všechny části skluznice včetně špičky lyže. Tam, kde je vosk zcela absorbován do skluznice, raději přidejte více parafínu.

U běžek na klasiku nemusíte do stoupací zóny skluznice aplikovat žádný vosk. Ale pokud máte pocit, že byste to měli udělat, použijte tvrdý stoupací tuhý vosk zelené nebo modré barvy (někteří zahraniční autoři naopak doporučují falešné navoskování měkkým stoupacím voskem nebo klistrem). Do stoupací zóny však nepoužívejte kluzný vosk. Ten by vám v následující sezóně ztížil aplikaci stoupacích vosků. Vosky aplikované na skluzovou a odrazovou část lyže budou odstraněny až na začátku příští lyžařské sezóny.

Kovové části vázání ošetřete silikonovým olejem, který zamezí případnému zadření. Střed lyže potom můžete zabalit do starých novin, čímž vázání ochráníte před případným zaprášením. K zabalení nepoužívejte igelit, který neumožní odvod případné vlhkosti.

Uskladnění běžeckých lyží

Běžky uložte na chladné a suché místo, kde jsou zároveň chráněny před přímým dosahem slunce. Chladné a suché místo prospěje jak skluznici, tak i lepidlům, která drží vnitřní konstrukční vazbu lyže, a pak nedochází k měknutí lyží. Naopak sluneční paprsky zvyšují oxidaci skluznice. Lyže by neměly strávit celé léto pevně spoutané k sobě. Pokud lyže uskladňujete spoutané, tak vázací pásku moc nedotahujte. Osobně lyže pokládám na špičky a patky tak, aby skluznice lyže směřovala nahoru. Lyže pak přikryji látkou, aby byly chráněné před prachem. Zajištění klenby lyží přiměřeně velkým kusem korku nebo dřeva není potřeba provádět (praktikovalo se dříve u celodřevěných lyží).


Autor článku provozuje www.xcsport.cz