Po nepříliš vydařené sezoně se vedení Úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR rozhodlo oslovit finského kouče Ilkku Jarvu, kterému nabídlo funkci šéftrenéra reprezentace. Ten nad nabídkou dlouho neváhal. „Česká republika je legendární sportovní zemí. Běžecké lyžování tady má velkou tradici, nyní prochází generační výměnou. To je vždycky složité období, co se výsledků týče, ale máme teď velkou šanci zmodernizovat a zkvalitnit zdejší systém. Je mi ctí, že českému lyžování můžu pomoci a udělám pro to maximum,“ řekl nový šéftrenér.

Jarva může čerpat ze zkušeností, které nabral z působení v prestižním v běžeckém sportovním centru ve Vuokatti a u reprezentačního B-týmu Finska. „Po třinácti letech práce trenéra ve Finsku se moc těším na práci u českého lyžování. Je tady spousta mladých závodníků a spousta mladých trenérů, takže máme dostatek energie pracovat tvrdě. A právě tvrdá práce je jedinou cestou k úspěchu,“ uvedl.

Minulý týden Jarva přiletěl do České republiky, kde absolvoval třídenní jednání. Nejprve s vedením Úseku běžeckých disciplín debatoval obecně o podmínkách v českém lyžování, poté se sešel se zástupci Svazu lyžařů ČR a Dukly a nakonec následoval i první společný meeting s trenéry, kde se řešilo nastavení přípravy na nadcházející sezonu.

„Najdeme způsob co nejlepší spolupráce mezi trenéry a závodníky, chceme nastavit co nejlepší tréninkové podmínky pro reprezentanty. Chtěl bych, aby trenéři a sportovci našli cestu k úspěchu a abychom vrátili české běžecké lyžování znovu na vrchol,“ řekl Jarva.

„Od Illky si slibujeme, že do českého běžeckého lyžování přinese čerstvý vítr. Mezi hlavní cíle patří zachránit, co se dá, do olympiády v Pchjongčchangu. Dlouhodobějším horizontem je především další olympiáda. Aby se z mladých, jako je Petr Knop, Michal Novák, Katka Beroušková a už i Bára Havlíčková stala silná generace,“ uvedl sportovní ředitel úseku Lukáš Sacher.

Úsek jmenuje trenéry, kteří se pod vedením Jarvy budou starat o přípravu české reprezentace před novou sezonou, v nejbližší době. Už v květnu finský kouč povede s reprezentačními týmy první seznamovací soustředění.

Zdroj: http://m.czech-ski.com/…-ilkka-jarva