Visma Ski Classics nabízí letos již osmou sezónu seriál závodů, který umožní závodit všem závodníkům nehledě na výkonnost v jednom závodě současně. Zde se pravidelně schází jak „laufařská“ elita, tak i všichni hobíci, bez nichž by tyto závody ztrácely smysl. Pro ně je ale možnost závodit s elitou zase obrovská výzva. Pro nejlepší závodníky, kteří se připravují v týmech, to znamená i další možnost uplatnění týmového ducha, kdy se sčítají do celkového hodnocení výsledky více závodníků. V lyžařské špičce o sobě dávají vědět také naši nejlepší závodníci. Loňské druhé místo bude obhajovat Kateřina Smutná z norského Teamu Santander a loňské 23. místo se pokusí Petr Novák z českého Atlas Craft Teamu zase vylepšit. Celkově sedmé místo v týmové soutěži obsadil český team Pioneer Investments našeho Lukáš Bauera. Co na ně však čeká příští sezónu?

Celý seriál představí 25 profesionálních týmů, z nichž má každý deset závodníků, kteří se představí v jedenácti nejprestižnějších lyžařských závodech po celé Evropě. A to je proti loňskému ročníku novinka, neboť už nebudou muset ti nejlepší vážit dlouhou cestu za závody do Asie, neboť čínský Vasaloppet nebude letos do seriálu zařazen.

Nadcházející sezóna začne prologem ve Švýcarské Pontresině, která také chystá změnu v podobě startu týmové soutěže. Následující víkend už bude hromadný start na 35 km v italském Livignu – Sgambeda. Oba tyto závody jsou charakteristické především tím, že se odehrávají v nadmořské výšce kolem 2 000 m, což výrazně zvyšuje náročnost těchto závodů a vyžaduje také pro ty nejlepší specifickou přípravu.

Po závodní pauze do poloviny ledna začíná čtyřtýdenní část Alp Tour. Nejdříve Kaiser Maximilian Lauf v rakouském Seefeldu na 60 km, pak 65 km dlouhá La Diagonela ve švýcarském Svatém Mořici, následovat bude již legendární italská Marcialonga na 70 km a poslední víkend uzavře tuto část závod na 50 km Toblach-Cortina v Itálii. Po čtrnáctidenní odmlce následuje jediný středoevropský závod, a to je naše Jizerská padesátka. Pak už se budou závodníci pomalu stěhovat do severských států na poslední čtveřici závodů, nazvanou Nordic Tour. Tato skandinávská část seriálu začíná legendárním Vasaloppetem ve Švédsku na 90 km, pak následuje 54 km dlouhý Birkenbeinerrennet z norské Reny přes pohoří s cílem v Lillehammeru. Po čtrnáctidenní pauze následují poslední dva závody na severu Evropy, 50 km Reistadlopet na Lofotech v severním Norsku a finále lyžařské klasiky na 67 km ve Finsku - Ylläs-Levi. Tento závod byl proti minulé sezóně prodloužen z 55 na 67 km. Z loňského seriálu také odpadl kromě čínského Vasalopetu i závod ve Švédsku – Årefjällsloppet.

Jak je patrno, tak jsou závody záměrně sdruženy do několika bloků s určitými pauzami jednak pro odpočinek, ale i s dostatkem času pro další trénink a přemístění.

Visma Ski Classics VIII - 2017/2018

1. závod: 26. listopadu 2017 - Prolog Pro Team Tempo - Pontresina, Švýcarsko – 10 km

2. závod: 2. prosince 2017 - La Sgambeda - Livigno, Itálie – 35 km

3. závod: 13. ledna 2018 - Kaiser Maximilian Lauf – Seefeld, Rakousko – 60 km

4. závod: 20. ledna 2018 - La Diagonela – St. Moritz, Švýcarsko – 65 km

5. závod: 28. ledna 2018 - Marcialonga – Trentino, Itálie – 70 km

6. závod: 3. února 2018 - Toblach-Cortina – Itálie – 50 km

7. závod: 18. února 2018 - Jizerska padesátka – Bedřichov – Česká republika – 50 km

8. závod: 4 března 2018 - Vasaloppet – Mora, Švédsko – 90 km

9. závod: 17. března 2018 - Birkebeinerrennet – Rena, Norsko – 54 km

10. závod: 7. dubna 2018 - Reistadløpet – Bardufoss, Norsko – 50 km

11. závod: 14. dubna 2018 - Ylläs-Levi, Finsko – 67 km