Před šesti lety došlo k prvnímu velkému zlomu, který závod posunul na vyšší úroveň. Alliansloppet se stal partnerským závodem Vasaloppetu, nejslavnějšího závodu mezi běžkaři. Od této doby si zde můžete každým rokem v hlavním závodě vyjet startovní vlnu na Vasaloppet.

Další velký krok směrem dopředu nastal hned o rok později, a to když se Alliansloppet dostal do švédské televize. V posledních letech se pořadatelé snaží obohatit hlavní závod dalšími doprovodnými akcemi, až se z toho vyvinul celý sportovní týden plný krásných sportovních událostí.

Hlavní sobotní závod je vypsán na 48 km klasickou technikou a jede se na třech okruzích dlouhých 16 km. Závod startuje na mostě a je doprovázen otevřením všech vodních stavidel historické vodní elektrárny Vatenfall a startovní pole se vydá na trať za divokého bouření vody řítící se do skalnatého údolí.


Profil tratě je nenáročný a velmi se blíží klasickým dálkovým běhům. Pokud se někdo bojí nebezpečných sjezdů, tak tady rozhodně mít strach nemusí. Na trati jsou pouze pozvolná klesání, která zvládnou i začátečníci. Trať vede převážně po uzavřených silnicích a přilehlých cyklostezkách.

Pokud se člověk necítí na hlavní závod, je připraveno několik doprovodných závodů: kratší varianty na 16 a 32 km na kolečkových lyžích a také závod 16 km na kolečkových bruslích. Pro diváky a děti je připraven bohatý doprovodný program v centru závodu.


Sting Hill Race, Ragnar Bragvin Anderssen, Team JobZone


Na čem se závodí? Je jedno, zda máte kolečkové lyže Swenor, Proski, Swix, Ski-Go nebo jiné značky. Důležité je, aby vaše kolečkové lyže byly osazeny kolečky střední tvrdosti číslo 2. Ti nejlepší dostávají lyže od pořadatele, aby byly podmínky co nejférovější.

Sportovní týden není pouze o závodech na kolečkových lyžích, ale můžete se zúčastnit i městského běhu na 8 nebo 16 km v krásném okolí Trollhättanu. Tímto závodem vlastně celý sportovní program Alliansloppetu začíná. Následující dny jsou pak k vidění školní závody, sprinty na kolečkových lyžích jak po rovině, tak do kopce, a program zakončuje Alliansloppet v sobotu.


Alessio Berlanda (ITA), Integra Sprint, 150 metrů volně


Kde bydlí Češi

Ubytovacích možností je nespočet. Čeští běžci zde nejčastěji využívají především ubytování v krásných městských kempech Trollhättanu. Pokud se bydlí přímo v kempu, který je v těsné blízkosti centra města, dá se v teplém počasí chodit koupat i do ústí jezera. Kempy jsou výborně vybavené jak sociálním zařízením, sprchami či společenskou místností, tak veřejnou kuchyňkou pro všechny návštěvníky kempu. V obou kempech se spí v pěkných chatkách, které mají většinou svoji kuchyňku.
Závod očima Petra Nováka – vítěze FIS Marathon Cupu 2014/15

Před šesti lety mě kontaktoval Švéd, kterého jsem do té doby absolutně neznal, zda bych nechtěl přijet na nějaký velký závod na kolečkových lyžích. Tehdy mi to přišlo zvláštní a myslel jsem si, že je to nějaký vtip. Stránky závodu, na které poukazoval, stály pro cizince za „bačkoru“. Všechno bylo ve švédštině a já jsem z toho nedokázal nic vyčíst. Cesta do Švédská také není zrovna levná, pokud cestujete sami, tak jsem to nechal být a dál už závod neřešil.

Čtrnáct dnů před závodem se Švéďák opět ozval a nabídl mi, že když přijedu, všechno mi zaplatí. Takže jsem si koupil letenku a hurá do Švédska za neznámým dobrodružstvím. Už na letišti, kde mě spolu s Francouzi a Němci organizátoři vyzvedli, jsem začal cítit, že to nebude žádný pouťák. Vše bylo perfektně zajištěné a my jsme mohli nastoupit do auta směr Trollhättan. Pořadatel mi zajistil krásný hotel na otočce závodní tratě, takže ideální pro trénink.

Proč jet na Alliansloppet?

  • Krásný závod, se špičkovou organizací jako u největších zimních dálkových běhů světa.
  • Možnost vybrat si mezi kolečkovými lyžemi a kolečkovými bruslemi, i délku závodu.
  • Bohatý doprovodný program závodu.
  • Trollhättan – nádherné město a jeho okolí.
  • Vřelost místních lidí.
  • Trávení společného volného času s nejlepšími českými laufaři.

Odpoledne jsem se konečně potkal s dosud pro mě pouze imaginárním Švédem, který mě pozval a vše pro mne zařídil. Jmenuje se Magnus Larsson a věřte, že i když ho v oficiálním organizačním schématu závodu nenajdete, tak právě on je jeho mozek. Je to skvělý a vstřícný chlapík, který se snaží každému maximálně vyhovět.

Tehdy jsem přiletěl tři dny před hlavním závodem. Magnus chtěl, abych se zúčastnil i sprintu na kolečkových lyžích. Říkal jsem si, proč to nezkusit. Jenom mi musí zajistit kolečkové lyže, na kterých se dá obstojně závodit. Do té doby jsem nic takového nezkusil a hlavně nestál na tak rychlých kolečkových lyžích. Věřte, že v takovém fofru musíte přistoupit na trošku jinou techniku. I tak se mi podařilo postoupit do vyřazovacích bojů z 16. místa, což byl mezi 80 startujícími velký úspěch. Hned v první rozjížďce jsem pak vypadl s italských mistrem světa, takže žádná ostuda to nebyla. Už na tomto závodě mě zaskočilo, kolik diváků se na závod přišlo podívat a jací borci tady startují. Asi to opravdu bude velký závod a hodně nabitý hvězdami…

Den před hlavním závodem jsem si jel projet trať. Tehdy se jel hlavní závod na dvou dlouhých okruzích (již pět let se jezdí tři kratší okruhy). Hned od startu je největší stoupání, které si při rozjetí krásně vyjedu stříďákem, následuje sjezd a začíná celkem dlouhý úsek s táhlými stoupáními, občas proložený nějakým tím kopečkem na stříďák. Dál už je trať převážně po rovině nebo mírně s kopce, ale stále se musí pracovat a jet soupaž.

V den závodu mě vyzvedávají na hotelu a odváží do vedlejšího města na start. Trollhättan je znám jako mateřské město vodní elektrárny Vatenfall, takže start hlavního závodu probíhá tradičně za doprovodu řítící se vody do skalnatého údolí z vodních stavidel přímo pod most, na kterém stojí všichni účastníci závodu. V tu chvíli už se ale 100% soustředím na start a nějaká voda je mi úplně ukradená.

Ozve se rána z pistole a všichni vyráží ze startu do prvního kopce. Už tady mi to přijde ukrutný kvapík a honí se mi hlavou, že je to dobrý, bojuje se tady o pozice a tempo po pár kilometrech určitě povolí, je to přeci 50 km! Po pár kilometrech se dostáváme do táhlého stoupání a tempo stále nepolevuje. Tam, kde jsem si jel včera pohodlně stříďák, sotva stíhám dát soupaž s nohou. Na konci stoupání tempo ještě přiostřuje a pole se začíná natahovat a dělit již po osmi kilometrech. Já se ocitám ve třetí skupině na 11.-19. místě. Tady to již dobojuju až do konce závodu. Bohužel kilometr před cílem lámu hrot na holi a musím se smířit s posledním místem ve skupině.

I tak to pro mě byl fantastický zážitek a úplně první poznatek, jak se závodí na těch největších dálkových závodech na kolečkových lyžích. Nezapomenutelný víkend, kde jsem poznal spousty nových kamarádů a zažil na vlastní kůži vřelost místních lidí, kteří tímto krásným závodem žijí.

Věděl jsem, že Alliansloppet je výjimečný, ale přesto jsem byl, tím, co jsem zažil, překvapen. Až tak, že jsem se rozhodl podobný zážitek nabízet dalším Čechům a začal zajišťovat organizaci závodníků z Česka. Každý rok se ke stálým účastníkům přidávají noví, kterým se snažím maximálně pomoci v přípravě na závod a odpovědět při společných večerech a debatách na jejich dotazy kolem lyžování a trénování.


Trollhättan: start doprovází hřmot bouřící vody padající z elektrárny

Tento článek vyšel v časopise NORDIC 35 (říjen 2015).