Svaz lyžařů ČR disponuje dlouhodobým ujednáním s Mezinárodní lyžařskou federací (FIS), na jejímž základě Česká republika pořádá Světový pohár v běžeckých disciplínách pravidelně jednou za dva roky. Poslední domácí podnik SP hostilo Nové Město na Moravě v roce 2016, příští rok měl tudíž následovat další.

Vzhledem k současné situaci financování sportu od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a zejména v rámci programu VI. „Významné sportovní akce“, kde došlo k paralyzaci rozhodnutí ohledně rozdělení financí pro aktuální rok, se Svaz lyžařů ČR rozhodl vyčkat, jak se situace vyvine, a zažádal FIS na kongresu ve slovinské Portoroži o posunutí termínu finálního rozhodnutí o pořádání SP na konec srpna. FIS žádost zamítla, čemuž Svaz lyžařů ČR vzhledem k náročnosti koordinace a příprav celého seriálu SP rozumí. Program Světového poháru musí být tradičně odsouhlasen nejpozději na kalendářní konferenci FIS, která proběhla minulý týden.

Bez možnosti odkladu rozhodnutí do vyřešení blokace dotací z MŠMT nechtěl Svaz lyžařů ČR riskovat další nejistotu ve financování takto nákladné akce. Zvláště s přihlédnutím k tomu, že Česká republika v minulé sezoně hostila hned tři celosvětově významné sportovní akce (mistrovství světa juniorů ve snowboardingu, Světový pohár ve snowboardingu a Jizerská 50), kde stále nejsou dořešeny státní dotace z MŠMT.

Pozice a diplomatická síla českého lyžování v rámci FIS je naštěstí natolik silná, že rozhodnutí Svazu lyžařů ČR zříci se pořádání Světového poháru běžců na lyžích v roce 2018, bylo přijato s pochopením. Zároveň se nic nemění na pokračování dlouhodobé série pořádání Světového poháru běžců na lyžích a další podnik SP se v Novém Městě na Moravě uskuteční v lednovém termínu v roce 2020.

Zdroj: http://www.czech-ski.com/…-v-roce-2018