Skupina pěti zrakově postižených sportovců se svými traséry úspěšně navázala na předchozí neméně úspěšnou akci.

Jednalo se již o 54. ročník této uznávané akce, která se tradičně uskutečnila v norském lyžařském středisku Beitostølen, známém pořádáním světového poháru v biatlonu. A právě biatlonový stadion World Cup Arena byl tím místem, kde jednotlivé soutěže probíhaly. Závodů se účastnilo 400 sportovců ze třinácti zemí z celého světa.

Ridderrennet je mezi postiženými sportovci velmi známý a uznávaný, vždyť na pořádání se podílí i královská rodina. Aosobně si dovolím konstatovat, že po Paralympiádě je řazený na druhé místo, co do vážnostia prestiže. V průběhu celého závodního týdne mají sportovci možnost společně trénovat a také soupeřit na závodech v běžeckém lyžování v klasickém stylu, parabiatlonu a obřím slalomu. Čeští sportovci soutěžili ve všech disciplínách a vybojovali několik cenných kovů. Konkrétně šest zlatých a čtyřistříbrné medaile, dvě čtvrtá místa a dvě šestá. Myslím, že například jméno Jan Bošek se Norové naučili za ten týden skloňovat ve všech pádech, neboť stál na stupních vítězů každý den a to většinou na tom nejvyšším.

Českou republiku v Norsku reprezentovali paralympionici Marek Šimíček (Lillehammer 1994) s trasérem Ivo Haničincem, Ivo Budil (Atlanta 1996) s trasérem Maximem Čamborem, členové české goalballové reprezentace Jan Bošek (trasér na běžkách Zbyněk Hrašek, trasér na sjezdovkách Magdalena Nováčková) aVáclav Svoboda (trasér Zbyněk Kovář). Jedinou ženou v české výpravě byla nadaná Eva Lesová, nejmladší členka týmu (trasér Zbyněk Hrašek a příslušnice norské královské gardy, náhradníci za V. Škodovou). Měli jsme i tu čest a na jeden ze závodu se přijel podívat a závodníky podpořit, velvyslanecký rada z českého velvyslanectví v Oslo pan Josef Smyček.

(Společná fotka celé výpravy s velvyslaneckým radou panem Smyčkem)

Na závěr mi prosím dovolte zmínit, že účast českých nevidomých sportovců na akci Ridderrennet byla možná díky partnerům, kterým patří velký dík. Jsou jimi Etnetera a. s., Konto Bariéry, ČEPS a.s., Nadace Leontinka, Nadační fond Českého rozhlasu Světluška a samozřejmě spolek Jeden na jednoho.