Rudo, tvůj první „zářez“ se datuje do roku 2013. Vyprávěj, jak to tehdy s Jizerskou vlastně začalo.

RM: Pět let předtím, když jsem měl scénář prvních dílů Vyprávěj, tak jsem hledal autora úvodní písničky.

MH: Jen řekni, že si původně oslovil někoho jiného.

RM: Dobře, ale ten to odmítl, ale pak jsem ten námět představil Michalu Hrůzovi, kterého mi doporučila moje bývalá přítelkyně, a druhý den jsem měl písničku na stole. A byla to trefa do černého, písnička se stala hitem a z nás dvou se stali velcí přátelé. No a jednou vyprávěl Michal o tom, že jezdí Jizerskou a já si řekl: ‚ty jo, to je borec‘. Začali jsme se hecovat a to nám vydrželo dodnes.

Takže Vyprávěj tě nepřímo přivedlo na Jizerskou a vy dva jste si v roce 2013 stoupli na start vedle sebe. Když se podívám do výsledkové listiny, asi moc dlouho jste spolu nejeli, že?

RM: (smích) Dneska se nic neutají. Přijel jsem na stadion o hodinu později.

MH: Bylo to víc jak o hodinu.

RM: Ale byla to premiéra, Michal už jel poněkolikáté a bohužel jsem jel tehdy absolutně bez tréninku. Koupil jsem si běžky pár dní před Jizerskou a podle toho to taky vypadalo.

Bylo to o hodinu a čtyři minuty, abychom byli přesní. Předpokládám ale, že to nebylo tvoje poprvé na běžkách?

RM: Ne ne, běžkuju od mala. Hodně mě to chytlo, když mi bylo nějakých 15. Do toho jsem ale dělal spoustu dalších sportů, pak přišla práce, rodina. Vždycky jsem ale hodně sportoval, závodně jsem plaval, hrál tenis, čtyři roky jsem za Pragovku hrál rugby, taky jsem hrál fotbal. Celý život běhám. Letos tu přípravu nepodcením. Michal zatím o běhání jenom mluví, takže mám náskok.

Michal tedy trénuje zatím teoreticky?

MH: Ta teoretická část je strašně důležitá, to se nesmí podcenit. Na můj nejlepší čas (5:27:50) ale Rudánek mít nebude, tak jsem klidnej.

Vraťme se ale k tobě Rudo, letos jsi běžel podruhé a čas sis od toho roku 2013 vylepšil o více jak hodinu. Tři ročníky jsi ale vynechal, proč?

RM: Měl jsem hodně práce. Seriál mě stál dost sil, vyhořel jsem. Taky se nám narodilo miminko a chtěl jsem se ve volných chvílích věnovat rodině. Do toho se Michalovi přihodilo to v Ostravě, trochu jsme měli oba jiný starosti. Na startu padesátého ročníku už jsem ale nechyběl, i když jsem měl po boku místo Michala svou sestřenici.

Mluvíš o své rodině, je možné, že tě uvidíme kromě nedělního závodu i na startu rodinné desítky?

RM: To zatím nehrozí. Žena (herečka Jana Bernášková) běžkování moc nakloněná není, ale Justýnka i Theodor lyžují a věřím, že běžky už taky brzy zkusí. Ještě pár let to tedy bude čistě klučičí výprava, pak kdo ví.

Lakají tě kromě Jizerské i jiné laufařské závody?

RM: U nás asi ne, tady je ta meta jasná. Ale jednou spolu pojedeme na Marcialongu. To se těším. Lákal by mě i Vasák, ale ta Marcia bude asi stačit, co myslíš Michale?

MH: Kam že to pojedeme? (smích)


Sledujte spolu s námi 18. února 2018 souboj dvou velkých kamarádů. Vyhraje scénárista nebo zpěvák? A možná jste i vy přijeli poprvé na Jizerskou z hecu. Možná jste se vyhecovali s kamarády u piva zrovna dneska. Je půl roku do startu 51. ročníku, tak SKOL!

http://www.jiz50.cz

Autor rozhovoru: Richard Valoušek