Ta se po několika týdnech vrátila domu do Jablonce, kde ji čeká další část přípravy. Tu zakončí příští víkend na Ještědu, kde se koná mistrovství republiky na kolečkových lyžích. „Bude to pro mě ostrý test, dlouho jsem závod nejela. Nedávno se mi jeden zahraniční zrušil, protože byl paradoxně sníh a my měli jet na kolečkových lyžích,“ vysvětluje česká laufařka.

Mnohem důležitější závod ji na Liberecku čeká v únoru, kdy se na Jizerské magistrále postaví světové konkurenci v rámci 51. ČEZ Jizerské 50. „Jsem tam doma, bude to pro mě jako každý rok speciální. Tlak ale necítím, ráda se o obhajobu vítězství přihlásím,“ říká odhodlaně Smutná. Přihlásila se akorát včas, protože už na konci září končí pro všechny účastníky Jizerky nejlevnější startovné.

„Pokud chtějí běžci ušetřit za registraci, nyní mají možnost, do soboty 30. září bude na všechny závody za nižší cenu,“ upozorňuje David Douša z agentury Raul!, která je marketingovým partnerem Jizerské 50.

(autor: Tomáš Hejzlar)

A co pro českou reprezentantku vůbec znamená přestup do týmu Lukáše Bauera? „Po osobní stránce se toho tolik nezměnilo, společně jsme zatím zvládli týden v Jeseníkách, jinak jsem se připravovala se svým trenérem a přítelem v jedné osobě na Sardinii a v Livignu. Teď jsem na dva týdny v Jablonci, jinak bydlíme v Rakousku,“ vysvětluje.

Jak vnímá to, že se Lukáš Bauer postaví proti ní na Jizerské 50 do jedné stopy? „Proti sobě úplně nepojedeme,“ směje a hned dodává. „Jizerka je úžasný závod, hlavně pro nás Čechy má obrovské kouzlo. Každý, kdo může, chce na ni vyrazit. Náš tým není výjimkou. Už se moc těším, trasy znám ze svého dospívání,“ uzavřela okénko ze své přípravy na zimu Smutná.

51. ČEZ Jizerská 50 se uskuteční o víkendu 16. - 18. února 2018. Do konce září se mohou účastníci přihlásit za nejlevnější startovné. Při registraci je navíc možné zajistit si pojištění od PVZP, které kryje riziko nedostatku sněhu v Jizerských horách. V případě, že by nebylo závod možné uspořádat ani na náhradní či zkrácené trati, bude závodníkům vráceno 70 % základního startovného platného do 30. září.