Běžky a pěší turistika

Běžky patří mezi jeden z nejzdravějších sportů, které můžete provozovat. Tělo je zatížené rovnoměrně, takže pohybový aparát nijak netrpí. Když chcete být sami a jen tak si užít zasněženou krajinu, můžete vyjet jako solitér. Zároveň se tento druh sportu dá podniknout skupinově, takže vám společnost může dělat rodina nebo parta kamarádů. Běžkování je úžasné také pro děti. Ty postavte na běžky nejdříve v 5-6 letech, když už se zvládnou odrazit i sklouznou. Výlety na běžkách jsou určitým druhem pěší turistiky. Jestli milujete pěší túry, je načase začít s běžkami, jakmile pokryje krajinu sněhová peřina. Nemusíte čekat ve frontách na vlek – prostě vyrazíte po běžecké stopě, kam vás běžky zavedou.

Bez čeho se v zahraničí neobejdete

Jestli vyrazíte na běžky po českých horách, nebo dáte raději přednost zahraničním tratím, už záleží čistě na vás. Při cestách do zahraničí ovšem nezapomínejte na dobré cestovní pojištění. Možná se vám zdá, že na běžkách se vám oproti klasickým lyžím nemůže nic stát, ale opak je pravdou. I na běžkách můžete nešikovně upadnout a přivodit si nepříjemná zranění. Přitom pobyt v zahraničních nemocnicích nemusí být zrovna levný. A ošetření či případné operace vás bez cestovního pojištění mohou doslova zruinovat. Standardní kartička zdravotního pojištění vám totiž pokryje pouze základní ošetření. S cestovním pojištěním budete mít kryté nejenom lékařské zákroky, ale také léky nebo hospitalizaci. Na ePojištění.cz se můžete nechat pojistit už od několika korun na den, všechno vyřídíte online a během 2 minut.

Po jakých běžkách sáhnout, když začínáte?

Začátečníci by rozhodně měli začít s učením na úplné rovině a postupně brousit styl. Jakýkoli kopec by celý proces nácviku zbytečně ztěžoval. S moderním vybavením a vázáním zvládne běžky takřka každý. Do začátku si je můžete pouze půjčit. Celý set vás vyjde kolem 330 Kč na den, záleží samozřejmě na lokalitě a na půjčovně. Pokud nechcete řešit mazání stoupací komory lyží a zároveň nemáte žádné velké nároky, určitě se zkuste podívat po běžkách, které mají na skluznici šupinky, zvládají totiž téměř 90 % sněhových podmínek. Nebo se můžete poptat po moderních běžkách se stoupacím pásem v odrazové komořr, které uspokojí i sportovnější lyžaře a přitom fungují takřka na jakémkoliv sněhu. O konkrétním typu se pak poraďte přímo v půjčovně, kde vám odborný personál pomůže vybrat běžky podle vaší váhy a výšky.