Vedení běžeckého lyžování na jaře sáhlo k razantní změně a v dubnu přivedlo finského trenéra Ilkku Jarvu. Jeho úkolem bylo během předsezónní přípravy dodat týmu nový impulz, zkvalitnit tréninkový proces a nastavit jednotný systém. „Letní příprava proběhla podle plánu. Lidé tu chtějí tvrdě pracovat, to je přesně to, co potřebujeme. Cítím z týmu velký potenciál, ale změny v našem sportu probíhají pomalu. Nicméně máme mladý tým, který má dostatek energie se zlepšovat,“ říká šéftrenér reprezentace.

Do českého prostředí přinesl skandinávské metody a společně s trenérem mužů Zbyňkem Valouškem a koučem žen Janem Francem se vrátil zpět k formátu společných soustředění. „Finové se zaměřují více na analýzu tréninkového procesu, čeští sportovci naopak mají ve zvyku rovnou tvrdě makat, než aby o tréninku příliš přemýšleli. Já jsem pro kombinaci obou těchto cest,“ vysvětluje Jarva. „Spolupráce s českými trenéry je velmi dobrá. Oba přináší do práce velké nadšení a jsou to dříči. Velice oceňuji jejich trenérský přístup, otevřenost k novým metodám a vztah, který si k závodníkům vytvořili,“ dodává.

V nadcházející sezoně se bude reprezentace muset obejít bez zkušených závodníků Kateřiny Smutné a Lukáše Bauera, kteří se budou věnovat dálkovým závodům maratonské série Ski Classics. „Oběma je potřeba poděkovat za vše, co pro české běžecké lyžování udělali. Věřím, že na jejich úspěchy v budoucnu dokáží navázat závodníci z té nové generace,“ říká sportovní ředitel Úseku běžeckých disciplín SLČR Lukáše Sacher.

Roli nejzkušenějšího člena národního týmu převzal po Bauerovi Martin Jakš, jenž je jediným doposud aktivním členem památné bronzové olympijské štafety z Vancouveru 2010. „Pamatuju si, když jsem před lety do reprezentace, kterou tehdy tvořili Lukáš Bauer, Martin Koukal nebo Jirka Magál, sám vstoupil jako benjamínek. Teď jsem tím nejstarším já. Když se na kluky podívám, nevnímám ten věkový rozdíl, ale pak si řeknu, že deset let už je docela dost,“ směje se Jakš. „Partu máme i teď dobrou, ve všem si vyhovíme,“ dodává.

Právě na jednatřicetiletého matadora bude reprezentace v nadcházející sezoně nejvíce spoléhat. Minulou zimu ho poznamenaly zdravotní problémy v přípravě. Také do letošní letní tréninkové fáze nastoupil o něco později kvůli zraněnému kolenu, od té doby ale zdraví drží, jak má. „Dřív jsem míval problémy hlavně na podzim, kdy se zhorší počasí a v tréninku se přitvrdí. Důležité pro mě je se dobře připravit a podzim přežít ve zdraví. Pokud se to povede, budu mít od sezony vysoká očekávání. Na olympiádě chci uspět a snažím se trénovat tak, aby se to podařilo,“ říká někdejší mistr světa v kategorii do 23 let.

Společně s mužským týmem absolvovala řadu soustředění také ženská reprezentace, která bude stavět na Petře Novákové či Karolíně Grohové. Tím posledním byl kemp na rakouském ledovci Dachstein. Na začátku listopadu se oba výběry vydají na závěrečné soustředění do finského Vuokatti, na které už naváže první podnik Světového poháru nové sezony. Ten je na programu tradičně ve finské Ruce od 24. do 26. 11.

Partnerství s Lesy ČR

Úsek běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR před olympijskou sezonou našel nového a velmi významného partnera. Na spolupráci se dohodl se společností Lesy ČR, která se stala hlavním partnerem Českého poháru a mistrovství ČR všech kategorií. Běžecké lyžování bude podporovat také na mládežnické úrovni v rámci nového projektu Lyžuj s Lesy ČR. „Jedná se o čtyři náborové závody pro děti školního věku. Velmi si ceníme toho, že se nám podařilo uzavřít toto strategické partnerství, které podporuje zejména sportování dětí a mládeže. Běžecké lyžování probíhá především v prostředí lesů, proto nám partnerství s Lesy ČR dává jednoznačně smysl,“ vysvětluje sportovní ředitel Lukáš Sacher.

„Lesy ČR podporují aktivní trávení volného času v přírodě. Stále více se zaměřujeme na děti a mládež, a proto jsme se rozhodli nejen podpořit běžecké disciplíny Svazu lyžařů ČR, ale přicházíme s novým formátem závodu pro základní školy – Lyžuj s Lesy ČR. Od této spolupráce si slibujeme spoustu nových a mladých nadšenců do běžeckého lyžování,“ říká generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád.