Závody jsou pro každého sportovce vrcholem jeho celoročního úsilí. Takže přípravě lyží je potřeba věnovat maximální péči. Já si osobně myslím, že proces přípravy není až tak složitá záležitost a zvládne ji téměř každý manuálně zručnější člověk. Každopádně musíme dodržet určitá pravidla, aby byl výsledek perfektní, stejně tak i váš výkon.

Odstraňování nečistot ze skluznice pomocí smývače

Odstraňování nečistot ze skluznice
pomocí smývače

Vždy začneme tím prvním, a to je očištění lyží. Pečlivé očištění lyží je velmi důležitá operace, protože na ní závisí celý výsledek. Na čištění používáme dva druhy smývačů. Ten první je klasický na odstranění stoupacích vosků, ten druhý je speciální smývač s vysokým obsahem fluoru. Ano, fluor už máme nejen ve skluzových a odrazových voscích, ale i ve smývači vosků. Ten používáme na skluzové zóny klasických lyží a na lyže na bruslení.
Jenom pro zajímavost, jako první fluorový smývač vyvinula firma Briko Maplus a s velkým úspěchem ho používá do dnes. Dřívější praktiky čištění skluzové zóny spočívaly v nanášení a zažehlování obyčejného měkkého parafínu, který se ještě za tepla stahoval. Roztavený parafín vytáhl z pórů skluznice nečistoty, které se stahováním ještě horkého parafínu odstranily. Tím se lyže čistila, ale vždy tam ještě trochu parafínu zůstalo a výsledek nebyl tak dobrý.



Po očištění je dobré lyže ještě vykartáčovat měděným kartáčem, aby se otevřela struktura a odstranili jsme případné zbytky zaschlého smývače. Tím vytvoříme dobré podmínky pro sycení skluznice parafínem.


Kartáčování skluznice měděným kartáčem



Pokud jsou podmínky a rozhodneme se použít ruční strukturu, je vhodné ji narýt nyní a následně opakovat ještě po každé další operaci. Struktura by sice měla ve skluznici být již od výrobce, ale je třeba ji neustále obnovovat.

Profil ručního strukturovače Poloha ručního strukturovače při použití


Když máme takto připravené lyže, můžeme přistoupit k vlastnímu parafínování. Jen nezapomenout, že u klasických lyží nanášíme parafín jen na skluzové části skluznice, nikoliv tam, kam přijde odrazový vosk. U přípravy lyží na závod se přikláním k tomu, nepoužívat parafín s nižším obsahem fluoru, ale rovnou přejít na parafín s nejvyšším obsahem fluoru. Briko Maplus má tuto řadu označenu HP3. Když se bude jednat o závod na 50 km a delší, můžeme lyže parafínovat dvakrát.

Nanášení parafínu na skluznici Zažehlování parafínu


Odstraňování přebytečného parafínu

Odstraňování přebytečného parafínu

Důležité je po každém parafínování z lyže pečlivě seškrábat (odstranit) přebytečný parafín a skluznici vykartáčovat nejdříve měděným a následně ještě vyleštit silonovým kartáčem. Všechno, co vám zůstane na skluznici, je na škodu, protože se to následně smíchá s další vrstvou a snižuje se tím vlastní efekt.



Nanášení fluorového prášku

Nanášení fluorového prášku

Další vrstvou na skluzové části lyže je nanášení 100% fluorového prášku FP4. Ten se zažehluje vysokými teplotami od 150 °C výše, podle toho, co uvádí výrobce. Tak je třeba nanést přiměřenou vrstvu a nešetřit na množství prášku, aby nedošlo k přímému kontaktu žehličky se skluznicí a jejímu spálení. Potom necháme lyže vychladnout, prášek lehce strhneme škrabkou a kartáčujeme. Zde už nepoužíváme měděný kartáč, ale místo něj použijeme kartáč z koňských žíní a následně vyleštíme silonovým kartáčem. Takto jsou lyže připravené do závodu.



Nanášení tekutého urychlovače

Nanášení tekutého urychlovače

Máme ale ještě poslední možnost jak je vylepšit, a to použitím tzv. urychlovače. Ten je buď ve variantě tekuté – ve spreji, nebo tuhé – blok. Aplikace je velmi jednoduchá. Sprej se nastříká na skluznici, nechá se pár minut zaschnout a potom se vykartáčuje stejně jako prášek.

Tuhým urychlovačem natřeme skluznici a pak máme na výběr dvě možnosti. Buď ho jedním rychlým tahem zažehlíme, nebo ho můžeme zapracovat rotačním korkem. Kartáčujeme stejně jako prášek nebo sprej, to znamená použití kartáče z koňské žíně, a leštíme silonovým kartáčem. Urychlovač bych doporučil, pokud je to možné, nejdříve vyzkoušet a porovnat pro jízdu proti prášku, protože ne vždy je rychlejší.



Rytí ruční struktury bych doporučil ukončit po práškování. Pokud se rozhodnete pro urychlovač, po něm už strukturu neobnovujte.


Doufám, že vám moje rady budou dávat smysl a že vám pomohou s přípravou lyží svépomocí doma. A ty, kteří se na přípravu necítí, zvu k nám do servisu!

Přeji všem rychlé lyže

Vít Fousek,
člen servisního týmu české reprezentace




Vít Fousek

Rok a místo narození: *1972 v Novém Městě na Moravě Závodní lyžařská kariéra: člen Dukly Liberec a zároveň člen české reprezentace v běhu na lyžích

Činnost v servisním týmu:

  • 10 let osobním servismanem Lukáše Bauera (2003–2013)
  • od roku 2001 působí v servisním týmu české reprezentace lyžařů běžců

Současná činnost:

  • zastupuje v ČR italskou firmu Briko-Maplus
  • pracuje pro firmu Scott Sport v ČR v sekci běžecké lyžování
  • částečně bude vypomáhat v servisním týmu české reprezentace lyžařů běžců