Nejen že stěží naleznete na různých tratích standardní podmínky, ale standardní podmínky nenaleznete často ani na jedné trati. To je ovlivněno jednak teplotou, která s měnící se nadmořskou výškou kolísá, ale i rozdílnou vlhkostí sněhu i vzduchu. V neposlední řadě i vlivem působení slunečních paprsků. Sebelepší servisman podmínky ovlivnit nemůže, ale měl by se podmínkám přizpůsobit. Že to často není jednoduché, to vám řekne každý servisman profesionál. Občas si postěžuje i závodník, kterému připravoval lyže. S výběrem lyží mají problémy i špičkoví závodníci, kteří mají možnost výběru na každý druh sněhu z několika párů. Běžný uživatel má však lyže jedny, maximálně dvoje. Horší to je s výběrem vhodného skluzového, pro klasickou techniku i odrazového vosku. Tady se naskýtá větší možnost výběru, ale zároveň i větší možnost chybného rozhodnutí. Příprava lyží hodně souvisí se zkušenostmi.

Níže najdete odpovědi na dotazy čtenářů, týkající se přípravy běžeckých lyží.

Otázka

V článku „Příprava běžeckých lyží – na odraz“ v lednovém čísle časopisu Nordic mag píšete o rozbroušení mazací komory smirkovým papírem s hrubostí 180. Mohl bych vědět, jak se rozbroušení správně provádí? Zajímalo by mě, zda se skluznice v odrazové komoře brousí ve směru, v protisměru či napříč směru skluzu, kolika tahy smirkového plátna, tj. jak hluboko do skluznice, jak často je vhodné rozbroušení provést, jak poznám, že je vhodné rozbroušení opakovat a zda tím nedojde ke zkrácení životnosti běžecké lyže.

Odpověď

Na dotaz ohledně rozbroušení mazací komory bych odpověděl, že to není nic složitého, ani žádná věda. V podstatě se jedná hlavně o odmaštění skluznice smirkem, aby tam vosk lépe držel a nesjížděl se. Není to o hrubém broušení skluznice jako při mikrokontaktu. Proto já volím smirek s hrubostí 180, aby se lyže co nejméně obrušovala, ale ne zase jemnější, aby tam nějaké zdrsnění vůbec bylo. Směr broušení nerozhoduje. Opakovat by se mělo po každém parafínovaní a čištění lyží smývačem. POZOR! Po rozbroušení (odmaštění) už neomývat smývačem.


Otázka

Běžecké lyžování je moje velké hobby. Proto se snažím získávat informace o správném mazání a aplikovat je v praxi na své vlastní lyže i lyže mých kamarádů. Neexistuje, prosím Vás, možnost pro takové nadšence, jako jsem já, účastnit se nějakého kurzu mazání běžeckých lyží?

Odpověď

Kurzy mazání jsem zatím nepořádal, ale je to dobrý nápad. Pořádáme pouze semináře o mazání pro naše partnerské prodejny, partnery a sportovní kluby. Těchto akcí se může zúčastnit kdokoliv z vás. V listopadu a prosinci 2014 bylo například 5 seminářů v obchodech Scott sport Praha, Brno a Olomouc. O akcích pro letošní rok se dozvíte na našich stránkách www.maplus.cz


Otázka

Mám tři roky staré závodní lyže Rossignol Xium. Ještě v loňské sezóně mi jezdily skvěle, ale v letošním roce mi připadá, že se jejich rychlost značně zhoršila. Je možné, že by tak rychle stárly?

Odpověď

Příčin, proč vaše lyže nejedou, může být celá řada. Určitě ale ne to, že by zestárly. U reprezentace mají závodníci lyže i podstatně starší a jedou skvěle. Na tuto otázku bych Vám mohl dobře odpovědět, pokud bych ty lyže mohl vidět.


Otázka

Jak si mám připravit běžky na klasickou techniku, když přijedu na závody typu Jizerská padesátka nebo norský Birkebeiner, kde je start dole a většina tratě je o 150 i více výškových metrů výše? Dole je úplně jiný sníh než nahoře.“

Odpověď

To máte samozřejmě pravdu, že tam mohou být velké rozdíly ve sněhu. Tady už záleží především na vás, jak situaci vyhodnotíte, protože takové vosky na světě ještě nejsou, které by to pobraly. Musíte se rozhodnout, když budete chtít stoupat hned od startu, tak nahoře pravděpodobně nalepíte a nebude to nic moc. V opačném případě budete muset začátek závodu trochu přetrpět s vidinou rychlejší jízdy v lehčí části tratě. Musíte si probrat profil trati a prostě namazat na sníh, kterého je na trati nejvíc. Jinak vás mohu uklidnit, mají s tím problém i ti nejlepší, proto také při problematických podmínkách jich jede ještě více soupaž bez vosku než obvykle.


Otázka

Čerstvě jsem si pořídil lyže na klasiku – mikrokontakt. Podle čeho se mám řídit při volbě mezi namazanými lyžemi a mikrokontaktem?

Odpověď

Na mikrokontakt musí být velice speciální podmínka. Musí být teplota nejlépe 0 °C nebo těsně nad nulou, musí být čerstvý napadaný sníh bez firnu, nejlépe vlhký, může i sněžit nebo sněžit s deštěm. Pak dalším vodítkem je, že nefunguje dobře ani tuhý ani klistr. Nezapomeňte si na rozbroušenou komoru lyže nastříkat ANTI ICE sprejem proti namrzání. Protože pokud bude opravdu podmínka na mikro, tak namrzají i holé lyže.

Odrazová část skluznice mikrokontakt Aplikace roztoku Anti Ice proti namrzání sněhu na skluznici s úpravou mikrokontakt

Otázka

Do jaké míry ztrácejí své skluzové vlastnosti jak parafíny (LF, HF), tak tuhé stoupací vosky v závislosti na stáří těchto vosků? Bylo provedeno nějaké testování? (např. vosk starý 1 rok, druhý 3–4 roky)

Odpověď

Co se týká stáří vosku a jejich fungování, tak žádný speciální test jsme zatím nedělali. Často při testování máme vosky úplně nové a k tomu vosk i několik desítek let starý, on to třeba v testování vyhraje a pak jedeme na něm závod. Tudíž předpokládám, že stáří nemá na vosky až takový vliv.


Otázka

Do jaké míry ztrácejí klistry funkčnost, pokud se nanášejí a roztírají mírně teplou žehličkou?

Odpověď

Já si nemyslím, že by klistry ztrácely funkčnost po aplikaci žehličkou. Já osobně to nedělám, jelikož používám horkovzdušnou pistoli a roztírám vosk prstem. Žehličkou ale žehlím tuhé stoupací vosky a nepozoruji, že by ztrácely funkčnost.


Vít Fousek

  • Zastupuje v ČR italskou firmu Briko-Maplus
  • Pracuje pro firmu Scott Sport v ČR v sekci běžecké lyžování
  • Částečně vypomáhá v servisním týmu české reprezentace lyžařů běžců