V první řadě je důležité vědět, na jaký styl běhu na lyžích budete chtít hole pořídit. Delší potřebujete pro bruslení a kratší na klasiku. Výrobci prodávájí běžecké hole pro dospělé v délkách od 145 - 175 cm, většinou odstupňovaných po pěti centimetrech. Pokud potřebujete, není tak složité hůl zkrátit na potřebnou délku. V leckterém servisu jsou schopní vám pomoci, nebo si můžete hůl zkrátit sami.

Dejte si ale pozor, výrobci udávají určité délky holí, ale mezi jednotlivými značkami se liší délka hole od košíčku k upnutí poutka do madla. Například u nejvyššího modelu hole značky Swix Triac je poutko upnuté v horní části madla, takže pokud je celková délka hole např. 160 cm, poutko je do madla upnuté na 159 cm. Většina značek mívá upnuté poutko do madla na 156 – 157 cm.

Jednomu lyžaři může vyhovovat jiná délka holí než druhému, ale většinou by měla být délka klasických holí zhruba od země do podpaží lyžaře, v případě holí na volnou techniku po bradu nebo ke rtům a délka holí na soupaž je dána podle pravidel FIS (Mezinárodní lyžařské federace), a to tak, že soupažová hůl může být dlouhá maximálně do 83 % výšky postavy. Byl to jeden z kroků, jak chtěla FIS eliminovat soupaž v závodech a znepříjemnit situaci závodníkům, kteří se rozhodli jet na lyžích bez vosku. Většina závodníků totiž preferovala delší hole na soupaž než byly klasické.


V tabulce si na základě výšky postavy můžete zvolit délku holí podle stylu:


Další informace o tom, jak si vybrat správné hole na běžky, se můžete dočíst zde:

https://bezky.net/…spravne-hole