Novou oficiální tváří ČUS Stopa pro život 2018 se stala mladá nadějná česká reprezentantka v běhu na lyžích, Bára Havlíčková: „Oslovili mě organizátoři a mně se myšlenka stát se tváří oblíbené běžkařské série zalíbila. K běžkám a závodění v přírodě, které jsou hlavními pilíři projektu Stopa pro život, mám opravdu blízko. Líbí se mi, že závodit tady může každý, úplní amatéři, ale i profesionálové. Je mi sympatické, když má každý šanci a příležitost. Stopa je projekt, který spojuje lidi z celé republiky, nabízí nejen možnost zasportovat si a udělat něco pro své zdraví, ale také získat nové silné zážitky, navázat nové kamarádské vztahy a také navštívit nádherné kouty naší republiky. Je úžasné někdy jen tak vyrazit ven a nechat se unášet lyžařskou stopou.“


 

(Foto: Barbora Havlíčková bude novou oficiální tváří ČUS Stopa pro život 2018)


Zimní běžkařský projekt Stopa pro život je určený všem zájemcům bez rozdílu věku a kondice, od profesionálů, přes hobby běžkaře až po úplné začátečníky, na své si přijdou i děti, pro které jsou připraveny samostatné dětské závody na kratších tratích i zajímavý doprovodný program. Každý zájemce bude mít možnost poradit se a zdokonalit ve škole lyžování, první seznámení s úzkými prkénky tu zprostředkují i úplným začátečníkům. Na všech akcích jsou přichystány také nezávodní vyjížďky po okolí zázemí, tzv. Open jízdy pod vedením zkušených instruktorů, ale také s nezapomenutelným Viki Cabadajem z filmu Sněženky a machři. Na Open jízdy je navázána dokonce půjčovna lyží a základního běžkařského vybavení zdarma. Nezávodní zkrácené vyjížďky zdarma budou většinou kopírovat část závodní tratě a budou si na nich moci vyzkoušet stopu všichni, kteří se zatím na hlavní závody necítí. Závody se pojedou volnou i klasickou technikou, unikátní je závod družstev v rámci akce Krkonošské 70. Speciální doprovodný program přichystal úvodní závod se zázemím ve Vysočina Areně. Jeden z nejmodernějších sportovních areálů v ČR otevře v den závodu své zázemí při moderovaných prohlídkách, na biatlonové střelnici budou mít příležitost vyzkoušet si zájemci z řad dospělých i dětí střelbu pod dohledem novoměstských trenérů.Stejně jako ostatní velké závody v ČR, postihly i Stopu v posledních letech na sníh velmi skoupé zimy. Přes tyto potíže se organizátorům vždy podařilo, ve spolupráci s místními obětavými pořadateli, všechny akce termínové listiny na 100% realizovat, a to k naprosté spokojenosti účastníků. Pořadatelé věří, že bude letos sněhu víc a nebudou muset využít připravené náhradní varianty lokalit, tras a okruhů.

Stopa pro život 2018 během dvou měsíců potěší milovníky běžkařského sportu v nejkrásnějších lokalitách českých hor a opět očekává vysokou účast. Uplynulé ročníky ukázaly, že Stopa pro život je nejkomplexnějším seriálem závodů v běhu na lyžích u nás. Kromě důrazu na bezchybné pořadatelské, organizační a technické provedení je její prioritou zajištění kvalitních služeb v areálu pro maximální pohodlí a spokojenost závodníků i jejich doprovodu. Také v letošním roce se běžkaři mohou těšit na VELKOKAPACITNÍ VYHŘÍVANÝ STAN s klidovou zónou, jídelnou a výdejem několika druhů teplých jídel z vlastní kuchyně. Určitě uvítají spolehlivou ZÁKLADNU 211, kde najdou zdarma úschovnu lyží a zavazadel po celý den i pohodlné vyhřívané převlékárny. Nebude chybět zateplený SKI SERVIS ČESKÉ SPOŘITELNY s profesionálními servismany. Zájemci mají také opět na každém závodě možnost využít TESTOVACÍ CENTRUM ROSSIGNOL. Zde mají šanci v rámci závodu otestovat lyže z kompletní řady Rossignol 2017 - 2018. Každý závodník navíc obdrží V RÁMCI STARTOVNÉHO DÁREK od společnosti LAWI (čepici, čelenku nebo šátek) s logem Stopa pro život. V areálech závodů dále na účastníky čekají prodejní stánky partnerů, audiovizuální doprovod závodů s profesionálním moderátorem, slavnostní vyhlašování výsledků a další občerstvení. Na perfektně připravených tratích závodů jsou zimním podmínkám přizpůsobené OBČERSTVOVACÍ STANICE s energetickými nápoji, tyčkami a gely Nutrend. Výsledky účastníků v závodu jsou měřeny osvědčenou ČIPOVOU TECHNOLOGIÍ SPORTSOFT.


Také letošní ročník Stopy přichází s několika novinkami. Tou největší je první novodobý ročník závodu Ve stopě Zlaté lyže, který naváže na 80. ročník jednoho z nejvěhlasnějších závodů v České republice – Zlatá lyže, která se letos jede jako součást MČR v běhu na lyžích a také jako kvalifikační závod na ZOH v Koreji. Skvělou novinkou je spojení seriálu s tváří naší naděje právě pro blížící se olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu, Bárou Havlíčkovou. Samotné závodníky určitě potěší premiérový start závodu na 10 km volně v rámci Jilemnické 50, která je určena těm zájemcům o běžky, kteří ještě nemají odvahu na delší tratě, ale chtějí si objet trasu v závodním tempu s číslem na prsou. Je to vynikající příležitost pro doprovod závodníků nebo pro mladé lyžaře, kteří chtějí zkusit něco nového. Další novinka je naopak určená skalním lyžařkám ženám. Pořadatelé Krkonošské 70 se od letošního roku rozhodli otevřít závod hlídek na nejdelší 70 km dlouhé trati i pro ženy v kombinovaných družstvech s muži.Organizátorem seriálu Stopa pro život je sdružení Stopa pro život, z.s. ve spolupráci se společností Petr Čech Sport, a.s., pořadatelem úspěšného projektu Kolo pro život - největšího seriálu závodů na horských kolech u nás. Hlavními partnery jsou: Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, Česká spořitelna, Lawi a Strabag. Seriál se koná za podpory dalších společností, partnerů a dodavatelů. Generálním mediálním partnerem seriálu je Česká televize, hlavním mediálním partnerem Radiožurnál.

Záštitu poskytla České unie sportu a Svaz lyžařů České republiky, seriál se koná ve spolupráci s česku centrálou cestovního ruchu CzechTourism spadající pod Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Více informací k seriálu Stopa pro život naleznete na webových stránkách www.stopaprozivot.cz.