Jilemnická 50 2018 se pojede jako druhý závod seriálu dálkových běhů na lyžích ČUS Stopa pro život 2018. Seriál bude zahájen prologem ve Vysočina areně v Novém Městě na Moravě 20.1. a po našem závodě bude pokračovat Karlovým během, Šumavským maratonem a zakončen bude Krkonošskou 70. V Jilemnici, kolébce českého lyžování, pořádáme každoročně velké republikové závody pro dospělé, dorost a žactvo. Jsme proto rádi, že se můžeme zařadit mezi pořadatele závodů Stopa pro život. Jedná se o závody pro širokou veřejnost, zúčastnit se alespoň jednoho z pěti vypsaných závodů může opravdu každý, kdo má rád běh na lyžích a líbí se mu atmosféra dálkových běhů. Navíc zde máte možnost postavit se na start i s předními českými běžci a porovnat si svoji výkonnost. Každý kdo dokončí závod bude automaticky zařazen do pořadí celého seriálu. Na stránkách www.stopaprozivot.cz je po každém závodě aktualizované pořadí včetně získaných bodů a rozdělení do věkových kategorií.

Závody v Jilemnici se uskuteční v lyžařském areálu Hraběnka. Tento areál prošel během roku 2017 zásadní rekonstrukcí jejíž výsledkem bude nové zázemí pro lyžaře včetně parkoviště, ale hlavně osvětlená asfaltová dráha v délce 2,8 km pro trénink na kolečkových lyžích a bruslích a dále nová střelnice a zázemí pro biatlonisty. Veškeré zázemí, výdej startovních čísel, start a cíl závodu a doprovodné akce budou na stejném místě jak jste zvyklí. Parkování v Jilemnici bude zajištěno jednosměrně na uzavřené komunikaci od areálu na Hraběnce, na asfaltové ploše u stadionu a na autobusovém nádraží. I letos mohou účastníci využívat zázemí Základny 211, což je velkokapacitní vyhřívaný stan sloužící jako převlékárna a jídelna zároveň. Výběr bude tradičně z několika jídel. Mazací servis pro závodníky obstará firma SWIX. Sobotní program bude zahájen dopoledním závodem pro děti na tratích od jednoho do 4 km volnou technikou. Odpoledne ve 13 hodin odstartuje závod na 25 km volně. Deset minut po startu tohoto závodu proběhne start závodu na 10 km volně. Tento závod jsme nově přidali do programu závodního víkendu. Účast v něm doporučujeme těm, kteří nemají odvahu na delší tratě a chtějí si zkusit objet nějakou trať s číslem na hrudi. Je to i příležitost pro doprovod závodníků jak si zkrátit čekání na ně, nebo pro mladé lyžaře. Tato trať nebude svou délkou ani profilem nijak náročná, zvládnou ji i začátečníci. V neděli se bude závodit klasicky na trati 50 km nebo 25 km. Starty všech závodů budou hromadné, do první vlny budou zařazeni nejlepší závodníci z loňských výsledků a závodníci s prokázanou výkonností. Vyhlášení výsledků proběhne po závodech v prostoru startu a cíle. První tři závodníci a závodnice ve všech věkových kategoriích vypsaných v propozicích závodu obdrží hodnotné věcné ceny od partnerů závodu.

Přihlásit se na závody je možné online na www.stopaprozivot.cz, osobně v prodejně INTERSPORT v Jilemnici nebo zaslat přihlášku poštou či faxem. Všichni přihlášení závodníci dostanou při prezentaci dárek od partnera seriálu firmy Lawi (čepice, čelenka nebo multifunkční šátek). Těšit se můžete i na oblíbenou poukázku na slevu do prodejny Intersport v Jilemnici. Startovní čísla závodníkům zůstanou na památku. Připravujeme jeden okruh o délce 25 km v okolí Jilemnice směrem na Mříčnou, Kruh a Roztoky. Jde o okruh se zvlněným profilem, nechybí zde táhlá stoupání a sjezdy. Z nejvyššího bodu trati je krásný výhled na panorama západních Krkonoš s dominantou Kotle. Na tomto okruhu je po přejezdu silnice u Mříčné na cca 12. km občerstvovací stanice. Při závodě na 50 km je další občerstvovací stanice po průjezdu do druhého kola na 26. km a pak opět ta u Mříčné na 37. km. Pro případ nepříznivých sněhových podmínek na trati v Jilemnici máme již 2 roky připravenou novou náhradní trať na Roudnici. Na svoji závodní premiéru stále čeká, uvidíme jak bohatá na sníh bude letošní zima. I tato trať má zvlněný profil a přivede závodníky do nepříliš známých koutů Krkonoš. V případě pěkného počasí se můžete těšit na krásné výhledy na hřebeny Krkonoš, ale třeba i na Ještěd a Černou horu. Startovní a cílový prostor včetně veškerého zázemí bude na louce nedaleko horní stanice lanovky na Aldrově. Příjezd na tratě v Jilemnici i na Roudnici bude označen směrovkami. Oba okruhy jsou v případě příznivých sněhových podmínek pravidelně upravovány, takže si je můžete projet už dlouho před závodem. Informace o stavu tratí jsou průběžně aktualizovány na stránkách klubu.

Nezapomeňte si v kalendáři rezervovat poslední lednový víkend pro návštěvu Jilemnice. Pořadatelé z ČKS SKI Jilemnice se vždy snaží udělat maximum pro spokojenost vás, závodníků, abyste si odvezli spoustu zážitků a měli důvod se k nám vracet.

Veškeré další informace o závodě budou průběžně aktualizovány na stránkách www.skijilemnice.cz