NORDIC 16 vychází 25. 11. 2010
68 stran


Pár tipů z obsahu:

Dario Cologna - rozhovor ve švýcarských horách

Dario Cologna je bezesporu nejznámější švýcarský reprezentant v běhu na lyžích a rovněž jeden z nejlepších běžců současné doby. Naši čtenáři mají jistě ještě v živé paměti jeho souboj s Lukášem Bauerem (ten nakonec skončil třetí) na ZOH ve Vancouveru v průběhu úvodního závodu Her na 15 km volně či starší souboje těchto dvou soupeřů v rámci Tour de Ski. Nezapomeňme ale také na fakt, že Dario Cologna je i celebrita.
REVOLUCE!!!

Německý filozof Karl Marx tvrdil, že: „Revoluce jsou lokomotivami dějin“. Přestože revoluce bývají často doprovázeny násilím, neplatí to například o „naší“ sametové revoluci v roce 1989. Pohnout dějinami zkusili po dvou nevydařených sezonách a neúspěchu na olympijských hrách ve Vancouveru i čeští biatlonisté. I jejich revoluce byla vlastně sametová…
Posilování lyžaře běžce - 1. část – ruce

Běh na lyžích je obecně charakterizován jako silově vytrvalostní disciplína, při které se využívá síly pro uskutečnění vlastního pohybu lyžaře po sněhu. Jedná se o pohybový projev trvající bez přerušení několik minut až po hodiny, kdy se v závislosti na požadovaném čase mění i intenzita činnosti. Celý komplex předpokladů provádět činnost s požadovanou intenzitou co nejdéle nebo ve stanoveném čase s co nejvyšší intenzitou se označuje pojmem vytrvalost. Při běhu na lyžích dochází k lokomočnímu pohybu horních a dolních končetin, jehož výsledkem je vlastní jízda na lyžích. Pro uskutečnění tohoto pohybu je však potřeba vytrvalostní síla jako schopnost překonávat nemaximální odpor opakováním pohybu v daných podmínkách. To znamená opakované silové zapojování jednotlivých svalových řetězců.


NORDICškola l. - základy Bruslení

Loni jsme se celou zimu věnovali klasické technice, letos si hodně zabruslíme. Začátečníci stejně jako všichni ostatní, kteří cítí menší či větší mezery ve svém bruslařském vzdělání, jsou v naší škole vítáni. Doufáme, že si s námi na běžky vyrazí zopakovat známé postupy nebo se přiučit nějakým novým i renoMovaní trenéři nebo třeba zkušení závoďáci. Lyžování je sport, ve kterém je vždycky co zlepšovat.
Když tuhne krev v žilách

Dívám se skrz sklo do obřího mrazáku a znovu se ubezpečuji, že do něj vstoupím zcela dobrovolně a s nadšením. Dobře, ruku na srdce, spíš s neodbytným (a hloupým) strachem z umrznutí. Už jsem jednou plavala v květnu ve Vltavě v Podolí, takže pocit zmražených nehybných končetin znám až moc dobře. Tedy to jsem si alespoň myslela. Ale tady na mě čeká ještě o sto stupňů méně!
Názory trenérů, lyžařů, běžců na přípravu ve vyšší nadmořské výšce

Problematika využití přípravy ve vyšší nadmořské výšce pro sportovní výkony v běhu na lyžích je velmi diskutovaným tématem trenérů, závodníků i jiných odborníků. Následující řádky uvádějí praktické poznatky a zkušenosti úspěšných trenérů, jež byly zjištěny na základě kvalitativního strukturovaného rozhovoru s otevřenými otázkami. Řízené rozhovory přinášejí některé zajímavé postřehy, které dosud nebyly publikovány.
Karlovská 50 aneb jak jsem poprvé viděl kopec

Tajemný závod kdesi v dáli od našich končin, jak kamarád říká v Asii (na Moravě), mě lákal už delší dobu, neboť pověsti o jeho obtížnosti i dokonalém pořadatelském servisu se šířily bílou stopou jako lavina v Kotelních jamách. Ano, řeč je o Karlovské padesátce ve Velkých Karlovicích, kterou si mnozí ještě stále pletou s Karlovým během v Krušných horách…
Francie - utajený běžkařský ráj

Zimní dovolená ve Francii. Pod tímto spojením si většina lidí vybaví sjezdové lyžování ve francouzských Alpách. Tamější lyžařská střediska jednoznačně patří k nejvyhlášenějším zimním destinacím, které vyhledávají milovníci sjezdového lyžování ze všech koutů světa. Že se tu najdou i překrásné oblasti pro běžecké lyžování, o tom už ví jen málokdo.
Více najdete v aktuálním časopisu NORDIC 16Předplatné časopisu NORDIC s mnoha hodnotnými balíčky si můžtete objednat ZDE