Jizerské hory

Prakticky celé Jizerské hory jsou sjízdné, včetně Krásné Máří, kde dobrovolík Ladislav Mizera tam opět ručně nahazuje sníh do zásoby, aby trasa vydržela nejen do Jizerské 50. Na vrcholcích trochu připadlo. Stopy nejsou delší dobu upravené.

V polských Jakuszycích je upraveno téměř vše.


Jizerská ops dnes zveřejnila tuto zprávu:

Stav stop je díky mrazům stále dobrý

Celková úprava se prozatím odkládá v návaznosti na počasí - z více zdrojů máme potvrzeno, že stav stop je při stávajících mrazech stále dobrý. Povrch je hodně tvrdý, což v tomto počasí znamená, že rolby jej pro úpravu musí do určité hloubky kompletně rozbít, rozemlít - protože ale jde o starší, přimrzlý sníh, je zde velká pravděpodobnost, že by se už nespojil a z dlouhodobého hlediska bychom tak stopám spíše uškodili.

Z provozních důvodů byl dnes upraven pouze malý okruh z Bedřichova s odbočkami přes Studené údolí a přes Přítok a odbočku na Vládní.


Krkonoše

Pravidelně o víkendu bývá upraven závodní okruh na Mísečkách, včetně svážnice na Medvědín.

Na trase Hoffmannova bouda-Zrcadlovky-Kolínská-Lesní-Kolínská-Václavák-Světlá hora-H. Maršov jsou nad 1000 m dobré podmínky.

V okolí Černé hory leží asi 130 cm sněhu a je upraveno 55 km tratí na bruslení i klasiku.


Orlické hory

Podmínky v Orlických horách jsou pro lyžování ideální, zejména v hřebenových partiích. Na zmrzlý podklad připadlo během týdne asi 5 cm nového sněhu a teploty jsou celý den pod nulou. Trasy v okolí Deštného byly upraveny rolbou v úterý, kompletní projetí hřebenové trasy a sjezdů do nižších lokalit (Zdobnice, Rokytnice) proběhne opět v pátek. V úterý byl částečně projet i okruh v Deštném, ale ve vyryté stopě se objevují krtince a tráva. I pro cestu z hřebenové trasy je lepší sjet k Národnímu domu mimo upravenou stopu po volné louce. V Orlickém Záhoří je sněhu opět málo, takže osvětlený běžkařský okruh se neupravuje. Ideální podmínky pro trénink jsou na osvětleném okruhu biatlonového areálu v polských Dusznikách. Díky mrazivému počasí tam mají dostatečnou zásobu umělého sněhu a okruhy denně upravují. Mapa upravených tras: https://www.destne.info/bezecketrate/


Jeseníky

Pravidelně je upravována trasa z Ovčárny na Červenohorské Sedlo a zpět, místy ale rozšlapaná od turistů. Na začátku týdne bylo možné absolvovat trasu z Horní Moravy po Okruhu Sněžník přes kaskády Malé Moravy. U Čtyř rohů, Slamník a Jesenickou magistrálou k Vilemínce zpět do Dolní Moravy. V nižších polohách bylo méně sněhu. Od kaskád Malé Moravy krásně upravená stopa jak na klasiku, tak na bruslení.


Beskydy

Dnes pořádně v Beskydech nasněžilo, takže na víkend bude pěkné svezení na Pustevnách. V okolí Velkých Karlovic je to se sněhem horší. Karlovská 50 byla opět odložena na 2.-3. března.


Vysočina

Včera napadlo na Vysočině asi 8 cm sněhu, pár nadšenců se pohybuje i na neupravených loukách, ale je to určitě na horší lyže. Upravené stopy najdete akorát ve Vysočina areně, kde jsou 4 km tratí.


Krušné hory

Většina tras mezi Jáchymovem - Loučnou - Božím Darem - Horní Blatnou - Amertamama byla upravena naposledy v pondělí. Na víkend bude určitě opět upraveno, protože na Božím Daru odstartuje další závod Stopy pro život Karlův běh.


Předpověď počasí na sobotu


Předpověď počasí na neděli


Aktuální úpravu tratí můžete sledovat na webu: http://bilestopy.cz/cs