Slavnostní zahájení XXIII. zimních olympijských her se uskuteční dnes 9. února v jihokorejském Pchjongčchangu. Jedná se v pořadí o druhé olympijské hry na území Jižní Koreji a toto město se stane již v pořadí třetím asijským dějištěm zimních olympijských her. „Tato tématika má v České mincovně tradici již řadu let. Sportovní emise patří k jedním z nejzajímavějších nejen pro sportovní nadšence a bývají velmi rychle vyprodané,“ uvádí Jaroslav Černý, PR manažer České mincovny.

Autorem výtvarného návrhu pamětní medaile je jablonecký medailér a pedagog Mgr. Petr Horák, který má se sportovní tematikou bohaté zkušenosti. „Pracuje například na úspěšné sérii Československé fotbalové legendy a vypracoval medaile k olympijským hrám v Riu de Janeiru a Londýně. Je také autorem stříbrných mincí s portréty našich úspěšných medailistů,“ dodává Jaroslav Černý z České mincovny, která tyto mince pro vítěze chystá i letos.

Ústředním motivem pamětních medailí je zimní stadion v Gangneungu, jednoho ze dvou hlavních dějišť, vzdálený nedaleko olympijského stadionu v městečku Tegwalljong. Druhá strana pak nese stylizovanou českou vlajku, českého lva a nápis Český olympijský výbor, se kterým jablonecká mincovna dlouhodobě spolupracuje. Stříbrné medaile v provedení proof o průměru 34 mm vydává Česká mincovna v nákladu pouhých 500 kusů a lze ji zakoupit za 990 Kč. Součástí tematického balení je certifikát pravosti.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.

Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou je tradičním českým výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí již 25 let. Navázala tak na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. Po celou dobu své existence je výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro potřeby České národní banky. Je jedinou tuzemskou mincovnou oprávněnou razit mince pro centrální banku. Česká mincovna razí vlastní emise pamětních medailí, replik historických mincí, žetonů a zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků.