Je tomu již 33 let, co se parta nadšenců z tehdejší Tělovýchovné jednoty Šumavan Vimperk rozhodla uspořádat první lyžařský maraton na Šumavě. Psal se rok 1984. Závod se jmenoval „Šumavskou stopou,“ startovalo se na Zadově na Churáňovských loukách, teplota vzduchu byla -9,4°C, sníh měl -14°C, tratě byly dvoustopé a velmi dobře upravené mechanizačními prostředky. Závod se konal na dvou tratích. Na té maratonské bylo klasifikováno 747 závodníků, kratší 30 km trať absolvovalo 89 žen a mužů seniorů...

Píše se rok 2018 a Šumava je zasypána sněhem. Nadšení běžkaři si užívají ideální podmínky a krásu hor, blížící se ČT Šumavský skimaraton bude mít opět šanci dokázat, že má co nabídnout nejen domácím příznivcům běžek, ale také závodníkům ze zahraničí. 24. – 25. února si proto rezervujte pro letošní 4. podnik ČUS Stopa pro život a přijeďte si užít zimní sportovní víkend do Národního parku Šumava a nádherného okolí Kvildy. Závod je i letos zařazen do prestižní evropské série dálkových běhů Euroloppet a tomu odpovídá mezinárodní konkurence na startu hlavních závodů, medializace, vysoká kvalita značení a ošetření tratí, komfortní zázemí a nadstandardní služby pro všechny účastníky i jejich doprovod. V sobotu se nejdříve rozjedou soutěže minimaratonců­. Dětské trasy pro děti a  mládež do 14 let měří podle věkových kategorií 1, 2 a 5 km a jsou vyznačeny v bezprostředním okolí zázemí akce na Kvildě. Troufnout si na ně mohou jak zkušenější děti, tak méně pokročilí. Fandit se bude všem stejně a pro každého malého účastníka, který projede cílem, je připravená účastnická medaile. Letošní novinkou je pohodová vyjížďka na 8 km mezi Kvildami, tzv. "Šumavská pohoda“, kterou zvládne opravdu každý. Na tuto trasu mohou vyrazit lyžaři starší 14 let. Součástí maratonského klání bude také doprovodný program s bezplatnou nezávodní Open jízdou po okolí určenou pro rodiny s dětmi, starší lyžaře i začátečníky a pohodáře, kteří si na „závody“ ještě netroufnou, ale chtějí si zasportovat. Úzká prkénka můžete vyzkoušet na Šumavě třeba úplně poprvé ve škole lyžování v zázemí. Půjčit si můžete dokonce celou lyžařskou výstroj úplně zdarma v Půjčovně Stopy.

V sobotu po poledni odstartují obě trasy závodu volnou technikou pro dospělé. Už počtvrté v řadě je do programu zařazena pořádná bruslařská porce na 46 km (2 x 23 km), o 15 minut později následuje start poloviční distance na 23 km. Borci se vydají z místa startu na Kvildě nádhernými zákoutími v okolí Horské Kvildy a Zhůří. Neděle je tradičně vyhrazena klasice na 23 km a 45 km. Laufaři na delší trase zdolají poměrně značné převýšení 886 m. Hlavní závod na 45 km vede v první části po sobotní trase, na Filipově Huti však pokračuje dál a závodníky zavede na Lovčí skálu, Ptačí nádrž, Modravský most a na legendární Černou horu a do nedotčených míst NP Šumava. Poloviční okruh na 23 km klasickou technikou je identický se sobotním.

Zázemí závodu bude zajištěno ve vysokém standardu seriálu Stopa pro život a zkušení pořadatelé z Fischer Ski klubu Šumava Vimperk, mají pod křídly ošetření a značení tratí, takže se běžkaři určitě mají na co těšit. V zázemí akce bude postaven velký vyhřívaný stan s pevnou dřevěnou podlahou, kde je připravena prostorná jídelna a catering s výběrem teplých jídel a nápojů, příjemně vyhřívaná převlékárna, úschovna oblečení, batohů a lyží, najdete zde i prodejní stánky partnerů Stopy 2018. Samozřejmostí je kvalitní ozvučení, moderátorský doprovod v areálu a pohotové časoměrné služby. Precizně upravená trať, perfektně vybavené občerstvovací stanice na trati, výběr mazacích servisů, půjčovna běžkařského vybavení i výborně fungující prezenční team jsou dalšími dobře šlapajícími službami pro všechny účastníky. Každý, kdo se postaví na start, dostane lyžařské startovní číslo s nevratným čipem a originální dárek seriálu Stopa pro život od LAWI (čepici, šálu nebo čelenku), který můžete využít rovnou v závodě. K dispozici bude opět parkování v obci Kvilda.

Titulárním partnerem závodu je Česká televize, která stráví víkend na Kvildě s námi, aby v týdnu po závodě odvysílala na programu ČT Sport souhrnnou TV reportáž z akce. Děti přijedou potěšit televizní postavičky z Večerníčků v nadživotní velikosti, malí medailisté převezmou na stupních dárky od České televize. Doporučujeme všem závodníkům přihlásit se on-line včas do neděle 18. 2. na www.stopaprozivot.cz ušetříte až 200 Kč oproti registraci na prezenci v závodní kanceláři v Obecním sále na Kvildě.

Na Šumavě u pramenů řeky Vltavy se na vás těší pořadatelský tým Fischer Ski klub Šumava, organizátoři Stopy pro život a Česká televize.  Více o seriálu a závodu na www.stopaprozivot.cz a www.skimaraton.cz


PROGRAM ČT ŠUMAVSKÝ SKIMARATON 2018

Prezence na místě (závodní kancelář v Obecní sále na Kvildě)

pátek 23. 2. od 15:00 do 18:00, sobota 24. 2. od 8:00 do 18:00, neděle 25. 2. od 8:00 do 11:00


Sobota 24. 2. (dětské závody, závody volnou technikou)

1, 2 a 5 km – start 10:00

Vyhlášení dětských závodů - 12:30

46 km – start 12:00

23 km – start 12:15

8 km – start 12:20

Vyhlášení závodů dospělých -15:30


Neděle 25. 2. (závody klasickou technikou)

45 km – start 10:00

23 km – 12:00

Vyhlášení závodů dospělých -15:00