Pro první emisi v rámci série Příběhy naší historie byl inspirací tragický příběh Hanče a Vrbaty. Kamarádům ze Sokola a vojny, kdy oba sloužili v císařské armádě v Sarajevu, kde se jejich přátelství utužilo, se stal osudný běžecký závod na lyžích na 50 km v Krkonoších. „Tento příběh výjimečného kamarádství a odvahy dojímá i po 105 letech a stojí za připomínání nejen formou zlatých a stříbrných medailí,“ uvedl Jaroslav Černý za Českou mincovnu.

Pamětní medaile je dílem zkušeného medailéra MgA. Martina Daška. Na averzní stranu, jejíž kompozice připomíná kříž, umístil dvojici dobových hůlek a lyže zapíchnuté do sněhu, na jejichž špičky zavěsil kabát a čepici. Kompozici doplnil nápisy BOHUMIL HANČ – VÁCLAV VRBATA – 24. 3. 1913. Reverzní stranu pak autor věnoval dvěma lyžařům, sněhové závěji a nápisu MEZINÁRODNÍ LYŽAŘSKÉ ZÁVODY V KRKONOŠÍCH.

16. února proběhla ražba této pamětní medaile v České mincovně v Jablonci nad Nisou, které se zúčastnil Král bílé stopy z roku 2012 Stanislav Řezáč. „Jsem poctěn, že mohu být součástí této výjimečné události právě před startem Jizerské padesátky. Jsem rád, že takto mohu uctít kamarádství a statečnost těchto lyžařů,“ doplnil jablonecký rodák a specialista na dlouhé tratě, který získal zlato z Jizerské padesátky dvakrát za sebou v roce 2000 a 2001. Svoji kariéru začal ve Skiklubu Jablonec nad Nisou, stejně jako např. Gabriela Koukalová nebo Kateřina Smutná. Stanislav Řezáč je považován za jednoho z nejlepších současných světových lyžařů-běžců, který systematicky závodí na dlouhých tratích a nasbíral řadu medailí z mezinárodních závodů. I jeho sportovní úspěchy motivují řadu mladých lyžařů, včetně syna Aleše, který na letošní olympiádě dětí a mládeže získal stříbrnou medaili v běhu na lyžích.

Zlatá uncová medaile váží 31,1 g a má průměr 37 mm, můžete si ji zakoupit v provedení proof ve vínové kožené etuji za cenu 47 950 Kč. Další variantou je zlatá čtvrtuncová medaile vážící 7,78 g, o průměru 22 mm za cenu 12 950 Kč a stříbrná medaile, která váží 31,1 g s průměrem 37 mm, kterou si můžete zakoupit za 1 490 Kč. Všechny medaile jsou v provedení proof, zlaté potom ve vínové kožené etuji a stříbrná v modré barvě. Součástí medaile je speciální certifikát pravosti, který vypráví její příběh.

Česká mincovna v nové sérii nezapomíná na jednu z nejdůležitějších postav českých dějin Sv. Václava, jehož emise zlaté a stříbrné medaile se plánuje na letošní rok. Tento rok se dále můžeme těšit na stříbrnou a zlatou medaili věnovanou České filharmonii. V roce 2019 plánuje zařadit Česká mincovna do této série nejstarší ZOO v ČR, kterou najdete v Liberci, Svaz junáků a skautů, Masarykovu univerzitu v Brně a na rok 2020 pak chystá medaili s loutkou Spejbla, Rádiem Svobodná Evropa nebo R.U.R. a slovem robot, které se stalo mezinárodně používaným. „V této sérii chceme zachytit a připomenout nejenom osobnosti, ale také zajímavé činy naší historie nebo důležité instituce,“ dodal Jaroslav Černý z České mincovny.

Bohumil Hanč získal v letech 1907-1913 řadu mistrovských titulů a na Velikonoce roku 1913 chtěl závodem na 50 km ukončit kariéru. Když na tento závod pozval i svého kamaráda Václava Vrbatu, aby viděl jeho vítězství na královské trati, netušil, že tento závod bude pro něj skutečně poslední. Závod začal za mimořádně teplého počasí, závodníci vyráželi jen v košilích, bez rukavic. To se však velmi rychle změnilo, nejprve začal déšť, následovala vichřice a hustý mokrý sníh. Hanč se ujal vedení a netušil, že ostatní již závod vzdali. Nakonec se ho i jeho kamarád Vrbata vydal hledat. Hanče našli zcela vysíleného a podchlazeného a Vrbatu o chvíli později již bez známek života. Mohyla Hanče a Vrbaty, Hančův pomník a Vrbatovo návrší nám tuto tragédii připomíná přímo v Krkonoších u Labské boudy. Srdceryvná historie dvou přátel na život a na smrt nakonec nebyla marná. Stala se impulzem k založení záchranných služeb a poslední den Hanče a Vrbaty – 24. březen – je dodnes připomínán jako Den Horské služby.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.

Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou je tradičním českým výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí již 25 let. Navázala tak na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. Po celou dobu své existence je výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro potřeby České národní banky. Je jedinou tuzemskou mincovnou oprávněnou razit mince pro centrální banku. Česká mincovna razí vlastní emise pamětních medailí, replik historických mincí, žetonů a zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků.