Pečlivě vybrané 1 m dlouhé dřevěné přířezy

Pečlivě vybrané 1 m dlouhé
dřevěné přířezy

Vše začíná v lese

Obvyklými dřevinami pro výrobu lyží je topol, buk nebo paulovnie. Dřevěné jádro závodních a sportovních modelů se pro odlehčení váhy vyrábí v kombinaci lehkého dřeva se speciální voštinou, která připomíná strukturu včelí plástve. Vlastnosti dřeva musí být předem ustálené. Surové dřevo odpočívá na složišti 1–2 roky, následně se stabilizuje programově řízenými cykly zvlhčování a vysušování, ideální vlhkost na konci operace je přibližně 8 %. Z pečlivě vybraných asi 1 m dlouhých přířezů výrobce odstraňuje suky a všechny vady. Následně se dřevo příčně i podélně skládá a spojuje. Polotovar poté vstupuje do počítačem řízené linky na profilování, z jehož dopravníku již sjíždí hotové jádro. Kvalitní jádro je složeno z více kusů dřeva, čímž je dosažena maximální stabilita mechanických vlastností přírodního materiálu. Špičková kvalita jader je důležitým základem pro užitnou hodnotu dřevěné větve běžkových a sjezdových lyží i snowboardů.

Zubový spoj, kterým se spojují jednotlivé přířezy Následně se dřevo příčně i podélně skládá a spojuje


Kvalitní jádro je složeno z více kusů dřeva


Z komponent se vyrobí lyže

Ve výrobně se nachystají jednotlivé dílce, ze kterých se bude hotová lyže skládat. Je třeba s přesností na desetiny milimetru připravit tvary skluznic (hladké, nebo s lisovaným protismykem), různé druhy výztuh (lamináty, stuhy), gumy pro tlumení vibrací, dekorované vrchní fólie. To se může zdát jako jednoduchý úkol, ale velkou roli zde hraje značná tepelná smrštitelnost materiálů, takže na zajištění stálých podmínek prostředí jsou kladeny velké nároky. Všechny plastové části musí být před lepením okysličeny plamenem nebo koronou. Tím dochází ke snížení povrchového napětí, jinak by materiály nebyly lepitelné. Dílce jsou opracovány na nejmodernějších CNC řízených strojích. Nápisy, loga a intarzie do skluznic vyřezává vodní paprsek, další složky lyže tvaruje frézka Pade.

Dřevěné jádro pro backcountry lyže Dřevěné jádro pro snowboard

Na klížírně se jednotlivé komponenty s naneseným speciálním dvousložkovým epoxidovým lepidlem zakládají do hliníkových kazet. Jen pro představu, každá forma se musí vyrobit pro každý typ a délku lyže zvlášť. Při představě, že jeden model běžek se vyrábí třeba v sedmi délkách, roste počet potřebných forem astronomickou řadou. Firma si vyrábí své vlastní kazety s vysokou přesností na pětiosé fréze. Tvrzený hliník je velmi drahý materiál, ale ideální tepelný vodič. Patří však mezi měkčí kovy, a proto za nějaký čas forma přestane splňovat potřebné parametry a musí se vyrobit nová.


Vložený pruh voštiny do dřevěného jádra pro odlehčení lyže


Zakládání dílců do kazet je precizní ruční práce zkušených pracovníků, která se jako jedna z mála operací nedá strojově nahradit. Podle typu lyže se liší i skladba použitých materiálů, např. u elitních modelů sjezdových lyží se pro zpevnění torzní tuhosti lyže používají karbonové a titanalové výztuhy. Existuje nepřeberné množství kombinací materiálů a výztuh, které si může zákazník přát, aby vlastnosti výsledné lyže byly vyladěny pro konkrétní požadavky a jízdní schopnosti. Vývoj jde stále kupředu a i firma se snaží držet krok, což promítá do svých výrobků nejen trendy v lyžařském sportu (skiny, nejrůznější typy protismyků), ale i nejmodernějšími technologiemi a materiály vyvinutými primárně i pro, na pohled, nepříbuzné obory (letecký průmysl, nanotechnologie).

Na klížírně se jednotlivé komponenty s naneseným speciálním dvousložkovým epoxidovým lepidlem zakládají do hliníkových kazet


Po uložení hran a jednotlivých dílců budoucí lyže do kazety, dochází k zalisování a vytvrzení lepidla, které trvá okolo 20 minut (cca 15 min. topení a 4 min. chlazení při teplotě 90 °C). Po ořezu přetoků z klížírny na bocích lyží následuje jedna ze stěžejních operací, která významně ovlivní jízdní vlastnosti, chráněné know-how každého výrobce – alchymie broušení. V první fázi se lyže srovnají nahrubo přebroušením pásem, následuje broušení kamenem. Předúhlování se děje postupně pásem a diamantovými a keramickými kotouči. Tím jsou sjezdové lyže připraveny na finální broušení, úhlování hran a strukturování skluznic na nejmodernějším, počítačem řízeném stroji Saphir Pro, vyrobeném na zakázku ve spolupráci se švýcarskou firmou Montana. Počet kontaktů při broušení kamenem se pohybuje dle typu lyže mezi 15 a 30. Unikátem je, že bruska umí při procesu rozpoznat oblast protismyku a naúhlovat hrany lyží až za ohbí špičky.

Běžecké lyže se tvarují podle křivek v počítači. Po průchodu automatickou linkou a podle typu jsou buď hotové, nebo v případě závodních modelů, připraveny na následné broušení struktur.

Strukturování se provádí na každý typ lyže a sněhu jiným programem.

Lis, který stlačuje jednotlivé komponenty v hliníkové kazetě do sebe Automat na lepení NIS podložky na lyže

Kontrola a párování lyží

Nakonec se lyže kontrolují, zda neobsahují nějaké vady v materiálu či dekoru a následně se párují na základě stejných tvrdostí a výšky šponu. Do této fáze se tedy každá lyže vyráběla jednotlivě, nezávisle na druhé. Po kontrole se každá lyže očísluje a putuje do zásobníku. Následuje automatizovaná operace – montáž vázání, kdy robot nanese lepidlo, aplikuje NIS podložku a zcela dokončí operaci. Hotový pár se zabalí do fólie, do papírového kartonu a je připraven na expedici do skladu. Pokud zlomíte lyži a není možné ji opravit, lze v podniku spárovat vaši druhou nepoškozenou lyži s novou, která splňuje podobné parametry. Zaplatíte cenu pouze za jednu lyži a nemusíte pořizovat celý pár.

Dekorování vrchních fólií lyží sítotiskem První fáze sublimačního tisku – tisk na sublimační papír

Výroba designu na fólie

Jednou z možností dekorování vrchních fólií je sítotisk. Princip spočívá v protlačování barvy přes prostupná místa šablony síta na vrchní fólii. Na každou barevnou linku je třeba vyrobit zvláštní síto, což se vyplatí až od sérií alespoň 500 ks. Následně se fólie s naneseným dekorem polije bílou barvou, tím se potisk zvýrazní a zlepší držení lepidla. Po polití se dílce nechávají sušit 24 hodin a poté mohou jít na další zpracování. Systém je levnější, barvy jsou sytější, ale technologie má svá omezení. Lze ji použít jen pro omezený počet barev a nelze docílit jemných barevných přechodů. Speciální sítotiskové barvy se dovážejí převážně z Rakouska a Švýcarska. Druhou variantou je sublimace, která je dražší, ale umožňuje využít celou škálu různých barevných odstínů. Nejdříve se digitálně zpracovaný motiv natiskne na sublimační papír s gelovou vrstvou a poté se barva při 160 °C přenese na polyamidovou fólii na speciálním sublimačním lisu. Sublimace dává prostor pro práci v malých sériích a výrobu lyže s vlastním návrhem zákazníka, např. autoportrétem, věnováním apod.

Cílem všech výrobců lyží je přímý digitální tisk na vrchní fólii lyže, technologie však zatím není ze strany výrobců fólií ani barev dopracovaná do takové fáze držení, aby se lyže v náročných podmínkách nerozlepovala.

Druhá fáze: přenos designu sublimací z papíru na polyamidovou fólii Vložený pruh mohéru do skluznice u skin lyží


Lyže s lisovaným protismykem
Dřevěné profily pro kolečkové lyže

Dřevěné profily pro kolečkové lyže

Zajímavosti o Sportenu

  • Vznik firmy: Kořeny firmy Sporten sahají až do minulého století, kdy na Novoměstsku byly vyrobeny první lyže. Hned potom odstartovalo výrobu lyží několik řemeslných dřevodílen, které byly po druhé světové válce znárodněny. V roce 1989 došlo k privatizaci firmy na akciovou společnost. Výhodou Sportenu je dlouhá tradice výroby, kde se pracovní místa ve firmě dědí z generace na generaci.
  • Počet zaměstnanců: 160
  • Ocenění: patří mezi 100 nejobdivovanějších firem v ČR a již třetím rokem dosahuje ratingu AAA.
  • Za rok vyrobí asi 100 000 párů lyží, 40 % produkce jsou sjezdovky a snowboardy a 60 % běžky, 90 % produkce lyží na export – pro zahraniční značky lyží (Rossignol, Alpina atd.).
  • Vyrábí backcountry lyže, které patří kvalitou mezi nejlepší na světě, tyto lyže produkuje například pro značku Åsnes.
  • Podnik vyrábí také ekologické sjezdové lyže pro značku Grown Ski (jednotlivé části jsou z akátového dřeva, kořene. břízy a jalovce a intarzie z parohů soba)
  • Lze vyrobit i lyži na zakázku s vlastním vzhledem.

Kusová výroba lyží na zakázku