Konečně, radovali se pořadatelé z Fischer Ski klub Šumava Vimperk už 14 dní před „svým“ závodem. Letos zůstanou lopaty v kůlně! Po několika sezónách s hubeným přídělem sněhu byly letos běžecké trasy v okolí dějiště závodu od začátku února pokryté nadýchanou peřinou přírodního sněhu. Navíc právě ve druhé polovině měsíce znenadání dorazilo nejchladnější období letošní jinak nijaké zimy i s třeskutými mrazy, takže nehrozilo, že by obleva odnesla přichystané stopy v jejich standardní podobě.

Šumavský skimaraton, který je jedním z nejoblíbenějších podniků seriálu Stopy pro život a tradičně patří do prestižní mezinárodní série Euroloppet, nabídl závodníkům pečlivě „vyžehlené“ lyžařské stopy, kvalitní značení i občerstvení na trati a dokonalý servis v zázemí. Díky precizní organizaci a nádherné kulise má závod skvělou pověst nejen v naší kotlině, ale také za kopečky, takže nikoho nepřekvapila početná a kvalitní mezinárodní účast. Kromě desítek Rakušanů, Němců a Italů na Kvildu 24. – 25. 2. dorazili i závodníci ze Švýcarska, Slovenska, Maďarska, Slovinska, Ruska, Španělska a vzdálenějšího Finska, Norska, ale třeba také z Austrálie.

První se v sobotu dopoledne odpíchly na svoji trasu děti. Se svými rodiči většina z nich absolvovala brzké vstávání, ale nabuzeni dalším skvělým úspěchem české královny zimní olympiády na druhé straně světa, nedaly znát, že je jim v mrazivě štiplavém počasí zima a předváděli úžasné výkony na tratích 1, 2 a 5 kilometrů. Ti nejlepší se odpoledne vyšplhali na stupních vítězů a stali se hrdiny, ale odměnu za výkon – pamětní medaili – dostal v cíli úplně každý. Celý den je navíc povzbuzovali nejen rodiče a fanoušci, ale také Bob a Bobek z Večerníčků České televize v nadživotní velikosti a na rozdíl od odpoledních závodů je doprovázelo slunce.

O malinko drsněji podmínky měli na startu dospělí závodníci, mráz mínus 10 stupňů nepolevil a na odkrytých úsecích se navíc přidaly nepříjemné studené větrné poryvy. Mráz pěkně zalézal za nehty a závodníci si chránili i obličeje, jak to šlo nejlépe. Program nabízel tři délky tras vlnou technikou. Na tu nejkratší, osmikilometrovou, premiérově vyrazili pohodáři. „Šumavská pohoda“ se letos jela poprvé z Kvildy na Horskou Kvildu a zpět a určitě si ji užili všichni, kteří nehoní sekundy, včetně mladíků a slečen ve věku od 15 let. To na dalších dvou trasách (23 km a 46 km) už přeci jen každý nějaké ty ambice měl. Trasa zavedla běžkaře do nejkrásnějších oblastí Národního parku Šumava, z Kvildy na Zhůří, Filipovu Huť a Březovou horu. Na prestižní nejdelší trase se v prvním kole na čele vytvořila čtyřčlenná skupinka, ze které ve druhém okruhu zbylo na špici pouze duo Petr Javůrek (Kasper-SWIX) a rakouský závodník Markus Rothberger (Salomon Racing Austria). Většinu kilometrů odtahal Javůrek, ale v cíli měl nakonec o něco více sil Rakušan a urval pro sebe cenný titul. Druhé místo v cíli trochu mrzelo českého borce Petra Javůrka (Kasper-SWIX Team). “Hodně jsem si dnes věřil. Škoda, že to nevyšlo na zlato, ale nedá se s tím nic dělat. První okruh jsme odjeli převážně ve čtyřech, ve druhém už jsem byl na špici sám s Markusem. Snažil jsem se mu stupňovaným tempem odjet, ale nedal se (smích). Lyže nám jely zhruba stejně dobře. Do cíle už mi nezbyly žádné síly, víc jsem zafinišovat zkrátka nemohl, Markus byl v koncovce lepší,” zhodnotil stříbrnou pozici Petr Javůrek. S minutovou ztrátou dojel jako třetí nejlepší opět zástupce rakouské lyžařské školy Günter Schaubmayr (Union Oepping).

Mezi ženami se na stejné trati o vítězce rozhodovalo mezi Annou-Marii Hejnou (Silvini Madshus Team) a Kamilou Knopovou (Rossignol Racing). Zatímco v první kole vypadala svěže Knopová, ve druhém kole se situace otočila, Hejná jí odjela a prohnala se cílovou bránou dokonce o 20 minut dříve než její pronásledovatelka. Také v neděli v celém Česku zamrzly všechny vodní plochy a na tradičně nejchladnějším místě v republice, na Šumavě mrzlo o to víc. Naštěstí závod provázelo po celý den slunce, takže pocitově bylo určitě tepleji než na teploměru a v sobotu. Jely se závody klasickou technikou na 23 a 45 km a situace na nejpřednějších místech se vyvíjela stejně jako v předchozí den. Dva muži na špici Němec Florian Rohde (Atomic-Leki Nordic) a Jakub Pšenička (Vltava Fund CRAFT). Jakub jel celý závod na špici, Florian tak trochu nestíhal, ale stále se českého závodníka držel jako klíště. Ve stoupání na Černou horu to už vypadalo hodně nadějně, ale ve sjezdu k pramenům Vltav se Němec k Pšeničkovi opět docvaknul. Nakonec se tedy rozhodlo až v úžasném finiši. Rohdeho podržely lépe lyže a podařilo se mu zvítězit v čase 2:11:43.0, druhé místo zbylo v čase jen o jeden a půl setiny sekundy horším trochu smutnému Jakubu Pšeničkovi. Florianu Rohdemu se navíc podařilo smazat 5 let starý traťový rekord Jiřího Ročárka! Florian Rohde: “Nádherný závod! Ještě nikdy jsem tady nejel, moc se mi to líbilo. I když ze začátku závodu jsem propadal trochu panice. Jakub mně odjížděl a já nebyl schopen si ho dojet! Nejvíc jsem ztrácel tak padesát metrů, to už jsem moc nevěřil, že bych se k němu dotáhl. Ale ve sjezdu jsem měl rychlejší lyže a za Kvildou se mi Jakuba podařilo dojet. Navíc jsem si dokázal i odpočinout na finiš. Věděl jsem, že mám rychlejší lyže, a že by mi to mohlo vyjít…” Svůj osamělý závod si systémem start – cíl jela česká laufařka Anna Kožíšková (Salomon Atomic) a s přehledem se stala nejúspěšnější ženou na klasice.

Nedělní závod ozdobili svojí přítomností a předali zasloužené ceny vítězům radní Jihočeského kraje Ing. Pavel Pavel a starosta obce Kvilda, Václav Vostradovský. Karel Hudeček, ředitel pořadatelského týmu Fischer Ski klub Šumava Vimperk: “Máme velkou radost, že se letošní ročník skimaratonu podařilo uspořádat na standardních tratích Šumaváka, tak jak mají být. Je to poprvé po pěti letech a určitě i díky tomu se vítězi dnešního laufu, Florianu Rohdemu, podařilo překonat rekord na 46 km trati. Mrzlo, ale to k Šumavě patří, ohlasy závodníků jsou jen kladné. Kéž by každý ročník vyšel tak krásně jako ten letošní!“

33. ročník ČT Šumavský skimaraton je minulostí. Štafetu na posledním úseku seriálu Stopy pro život 2018 přebírá už tuto sobotu 3. března Krkonošská 70 LAWI v exkluzivním zázemím areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně.