Historie:
Tradice závodu J70 sahá až do roku 1966, kdy se uskutečnil 1. ročník závodu. Za jeho vznikem stáli zejména lidé kolem pana Zdeňka Zerzáně, tehdejšího chataře na Vřesové studánce a pozdějšího dlouholetého náčelníka HS Jeseníky.

Před rokem 2013 se naposledy na trati mezi Skřítkem, Alfrédkou, Ovčárnou, Červenohorským sedlem a zpět v Jeseníkách závodilo v roce 1988. Do roku 1990 se uskutečnilo 24 ročníků, které společně organizovali pořadatelé z OV ČSTV Šumperk a Bruntál a Horská služba Jeseníky.

Závod se konal vždy první neděli v březnu a na start se postavilo několik stovek závodníků. Ti se museli vypořádat nejen s drsnou přírodou Jeseníků, náročností trati, ale mnohdy taky strojově neupravenou stopou. Navíc s lyžařským materiálem odpovídajícím dané době.

Je až neuvěřitelné, že Jesenickou 70 vyhrál 14x pan Josef Břinčil, který ji absolvoval celkem 20x. Jeho výkon zaslouží v dnešní době obdiv, protože tento rekord se bude velmi těžko překonávat.


Současnost:
Pořadatelé z XC Sport Karlov tak v roce 2013 položili základ novodobé tradici, kterou si Jeseníky zaslouží. Znovu se tak koná nejtěžší lyžařský maraton, který se kdy v ČR jezdil. Závod je ojedinělý nejen svou délkou a převýšením, které je dané členitostí terénu, ale také tím, že vede po hlavním hřebenu Jeseníků, kde bývají mnohdy drsné klimatické podmínky.

Závodí se na tratích 70 km a 40 km ve všech věkových kategoriích.

V současnosti nelze pořádat závod na úplně stejné trase, tak jak ji mnozí ještě pamatují, protože za posledních dvacet let se výrazně změnily zákony na ochranu přírody, které nedovolují vést trať v původní podobě a to zejména v NPR Praděd. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč měl závod tak dlouhou pauzu. Přesto se pořadatelé dohodli s vedením CHKO Jeseníky na trati, která se původní J70 blíží.

V duchu návratu k tradici jsou na trati J70 úseky, které nebývají upraveny strojově, ale jako v předchozích časech jsou upraveny pouze ušlapáním nožně. Jedné se zejména o krátké spojovací úseky, kde z důvodu ochrany přírody nelze použít k úpravě stop techniku. Je to ojedinělá věc, v dnešní moderní době, je to něco, čím je J70 jedinečná.

Trať J70 ale vede z velké části po strojově upravených lyžařských běžeckých trasách, které v zimě upravuje obec Malá Morávka. Na celé akci se podílí také obec Dolní Moravice (Nová Ves).

Jesenická 70

Změny pro letošní rok:
Pro letošní rok pořadatelé připravili změnu místa startu a cíle závodu, který bude na Nové Vsi. Lyžařský běžecký areál SKP Olomouc poskytne důstojné zázemí pro výroční 30. ročník J70.

J70 je výzva, závod, na který rozhodně jen soupaž nestačí. Ještě stále přemýšlíte, zda se zúčastnit 30. ročníku? Neváhejte a nenechejte si tento závod ujít.


Odměnou vám bude zážitek z přejezdu horských hřebenových partií Jeseníků, jedněch z našich nejvyšších hor, které na vás přenesou svoji nádhernou a jedinečnou atmosféru.


Více na www.jesenicka70.cz