Co je pro tebe cílem číslo jedna v nadcházející sezóně?

Jednoznačně Tour de Ski na přelomu roku a samozřejmě Mistrovství světa v Oslu koncem února.

Na kterých závodech v České republice se na tebe diváci v této závodní sezóně mohou těšit?

O Vánocích, 26. prosince, se představím na exhibici Carlsbad Ski Sprint v Karlových Varech a jelikož letos ČR nehostí žádnou etapu Tour de Ski, ale Světový pohár ve sprintu, tak mě diváci v České republice bohužel letos na startu závodu Světového poháru neuvidí. Koncem března se koná na Horních Mísečkách Mistrovství České republiky v běhu na lyžích, tam bych měl být. Jiné závody během sezóny budou voleny podle případných změn mého závodního plánu.

V které části přípravy zařazuješ klasický běh?

Běhám poměrně hodně ve všech fázích přípravy, na jaře společně s cyklistickou přípravou. Jízdu na kole postupně omezuji a naopak více a více zařazuji kolečkové lyže, ale běh je tam vždy. Samozřejmě tak do října, kdy už většinou hodně lyžujeme na ledovcích a od listopadu do dubna zařazuji běh pouze minimálně, pravidelně spíše jako ranní rozcvičku nebo vyklusání po těžších lyžařských trénincích. Ročně, to znamená v období od května do září, naběhám většinou kolem 1 800 kilometrů. Myslím, že mé maximum bylo kolem 2 100 kilometrů.

Jak trénuješ vytrvalost?

Obecné schéma je jednoduché, časově delší tréninky o nižší intenzitě. Já osobně během letní přípravy využívám k tréninku vytrvalosti nejen běh, ale i kolo nebo kolečkové lyže, ale pořád platí, že běh je základním kamenem mé letní přípravy. Co se týče běhu tak tyto tréninky trvají do 2–2,5 hodiny, taktéž kolečkové lyže, kolo silniční 4–5 hodin, horské 3–4.

Pokud zrovna nezávodíš, žiješ v nádherném koutu země, nejen v zimě. Poměrně málo se o něm ví, kdo jej nezná, čekal by měsíční krajinu. Kam v létě vybíháš nejraději?

Bydlím na Božím Daru, kde je krásně, ale stejně tak jako jinde na horách platí to, že krásně tam je, když je dobré počasí. Pokud není, tak je to celkem náročné. Ale jsme tady spokojeni a já tu mám naprosto výborné tréninkové podmínky. Většinu tréninků absolvuji sám, občas tu máme s naší tréninkovou skupinou, kterou tvoří Jakš, Horyna a Horčička, kratší soustředění, nebo si občas zatrénuji společně s německými reprezentanty, kteří žijí v pět kilometrů vzdáleném Oberwiesenthalu. V běhu není „akční rádius“ zase extra velký, takže často vybíhám směrem na Klínovec (1 244 m.n.m) nebo na německé straně na Fichtelberg a do přilehlého okolí. Cest je tu spousta, takže při vytrvalostním tréninku absolvovat 2,5 hodiny není extra problém.

Uvidíme tě někdy po vzoru kolegů z reprezentace v běžeckých disciplínách závodů typu Dolomitenmann či Adrenalin Cup?

Na Dolomitenmannovi jsem již jednou byl, ale pouze v roli náhradníka pro případ potřeby, takže jsem nakonec nestartoval, i když jsem měl trať naběhanou. Co se týče Adrenalin Cupu, tak jsem každoročně zván pořadateli, ale zatím mi nevyšel termín, který by nebyl v kolizi s mými povinnostmi nebo soustředěním, tak třeba příště… Jinak jsem absolvoval několik běhů do vrchu a v závodě Perštejn – Klínovec i nějakou dobu držel juniorský traťový rekord. Neběhám zrovna pomalu, i když samozřejmě má technika běhu je na hony vzdálena ladnému atletickému běhu. Zejména mírné seběhy jsou velkou slabinou, ale spíše mě to závodně během letní přípravy táhne k horským kolům, i když občas se nechám vyhecovat, jako například letos do firemní štafety adidasu při Volkswagen Maratonu Praha, kdy jsem do toho šel skoro z voleje, když jsem měl naběháno šest kilometrů (úsměv).

Dokážeš porovnat závod typu Volkswagen Maraton Praha s tím na běžkách? Jako běžkař jsi i skvělý běžec, fungovalo by to i naopak?¨

Před květnovým pražským maratonem jsem nebyl zrovna rozběhaný, takže porovnat to mohu pouze obecně a samozřejmě mi více vyhovuje lyžařský závod, na který jsem trénován, kdežto běžecké závody z podstaty toho, že v tréninku dost běháme, sice zvládnu, třeba i s celkem slušným časem, ale efektivita běhu je někde jinde. Myslím si, že spíše běžec na lyžích snáze zaběhne slušně běžecký závod než naopak, a to zejména z toho důvodu, že při normálním běhu to lyžař – pokud nemá výbornou techniku běhu – může k solidnímu času „urvat“ silou, kdežto obráceně by běžci dost podstatně chyběla lyžařská technika a myslím si. že i práce horní polovinou těla.

Celý rozhovor si můžete přečíst na www.behy.cz.