Kam se hrabou výkony profesionálních závodníků na ty amatérské, které jsme mohli uplynulou sobotu 3. března obdivovat na legendární Krkonošské 70! Nad tím, co běžci předváděli na tratích pro hlídky na 70, 50 a 25 km a na individuálních trasách dlouhých 50 a 25 km, náhodní přihlížející jen údivem otevírali ústa.

Zavíráku Stopy pro život vyšlo opět skvěle počasí. Ano, ráno bylo ještě mrazivo (- 16°C), ale v uplynulém týdnu bylo i o 10 stupňů méně, navíc, v tom tradičním mumraji a kalupu na prezenci a ve vyhřívaných šatnách a úschovně Základny 211 se závodníci pěkně prohřáli. Také mazárny a půjčovna testovacích lyží Rossignol jely na plné obrátky. Mezi 8:00 a 9:00 pak najednou z napěchovaného startu byli během jedné hodiny všichni pryč a prostorný areál Svatý Petr zůstal až na pár pořadatelů na několik hodin opuštěný.

Všichni na trati si pochvalovali, když se z ve stínu utopeného místa startu vydrápali na první kopec a konečně na ně dosvítily příjemné hřejivé paprsky. A sluníčko už závodníky ve vrcholových partiích neopustilo po celý den, dodávalo jim životodárnou energii, stejně jako dobře vybavené občerstvovací stanice na Pražské boudě a na Srubu a hecování parťáků v rámci hlídek. Na duši zase hřála celá ta nádherná scenérie Krkonoš, zimní ráj vytvořený snad právě pro ten jeden jediný závodní den. Takové vjemy zůstanou člověku v paměti na celý život… Běžkařům to pod jejich prkýnky pěkně vrzalo, sníh byl kvůli nízkým teplotám předchozích dnů přemrzlý, skluz nebyl takový, jaký by si zejména ti vepředu představovali. O to větší dřina to pochopitelně byla a výsledné časy absolutních vítězů korespondovaly se ztíženými podmínkami na trati. Bezkonkurenčně nejrychlejší hlídka nejdelší 70 km trasy, Kasper SWIX team, startovala s číslem 9, tedy se zhruba minutovou ztrátou na hlídku č. 1., ale na Pláních se objevila už jako první. Do cíle dojel domácí tým před druhými v pořadí (Rossignol Racing team) o neuvěřitelných 5 a půl minut dříve, ale ve srovnání se svým vítězným časem z roku 2017 (3:57:40.5) výsledková tabule červeně hlásala čas přes 4 hodiny: 4:03:06.6.

Kapitán vítězné hlídky (Jan Fišnar, Petr Holub, Karel Randák, Petr Javůrek a Tomáš Veber), Petr Javůrek to okomentoval: „S časem nejsme spokojení, ale ono to prostě moc nejelo… Jinak jsme si ale závod super užili, všichni vydrželi se silami až do cíle. Náš tým vyhrál počtvrté v lajně a to se cení.“

Zajímavý souboj o absolutní prvenství se strhnul mezi hlídkami žen na 50 km trase. Několik týmu se v cíli sjelo zároveň a teprve časomíra přesně určila, kdo vybojoval zlato a kdo stříbro. Nakonec si nejvyšší stupně užily závodnice týmu Žižkovský Tygři C, když o pouhých 6 sekund porazily kolegyně z týmu Sporticus. O tom, že tady na Krkonošské 70 nevládne žádná nepříjemná rivalita a jezdí se sem především pro radost a zážitek, svědčily bezprostřední vzájemné gratulace děvčat pod cílovou bránou.

Ručička na teploměru odpoledne nevystoupala tak vysoko, jako v předchozích ročnících, a tak každý v cíli připnul krásnou upomínku na závod od pořadatelů – originální odznáček K70 v designu 2018, a spěchal do tepla. Loni i předloni následovalo po projetí cílem odhazování svršků a opalovačka na lehátkách venku, letos se velkokapacitní vyhřívaný stan Základny 211 dokonale zaplnil. Slunce sice už doputovalo nad areál Svatý Petr, ale přeci jen nebylo tak silné, aby závodníky vysvléklo do svetrů. Všichni dali přednost útulnému vyhřátému zázemí s teplým jídlem a pitím, kde následovaly nadšené diskuze o závodě a později také vyhlášení vítězů Krkonošské 70 Lawi 2018. Bezprostředně poté proběhlo slavnostní vyhlášení celkových vítězů Ski Prestige Trophy 2018.

Úvodní slovo si vzal ředitel závodu Petr Musil. Pochválil všechny hlídky i individuální jezdce za skvělé výkony a pořadatele a brigádníky za bezchybně přichystaný závod. Potom už okupovaly stupně nejlepší lyžaři dne. Mezi předávajícími se objevila i legendární česká běžkyně Blanka Paulů, která se Stopou pro život pravidelně absolvuje několik podniků a všem lyžařkám ukazuje, že na to stále opravdu má. Mimochodem ve druhé polovině vyhlašování si vyskočila na stupně pro jednu z cen. Bezprostředně po vyhlášení vítězů K70 totiž následovalo slavnostní vyhlášení sportovní soutěže seriálu - Ski Prestige Trophy 2018. Zasloužené ceny za uplynulou sezónu předal nejlepším běžkařům starosta města Trutnov, Mgr. Ivan Adamec. Vydařila se Krkonošská, ale také celá letošní Stopa. Patří určitě mezi ty nejvydařenější, co jsme měli. Všechny akce se uskutečnili v řádném termínu, což není náhoda, ale organizační prozíravost vč. připravených náhradních lokalit pro místa konání jednotlivých závodů. Vyšli nám poměrně dobře sněhové podmínky, trasy byly dlouho dopředu připravené a přívětivé k účastníkům. Nejméně vydařené sněhové podmínky byly na Jilemnické 50, ale i tuto akci se ve spolupráci s místními precizními pořadateli podařilo zvládnout. Náhradní trasa na Roudnici se všem moc líbila, včetně 500 dětí! Věříme, že se líbila i závodníkům, kterých opět zavítalo do stopy o dost více než v předchozích sezónách.

Nezbývá než popřát všem krásné jarní dny, pozvat vás na kolo na Kolo pro život a samozřejmě na Stopu pro život 2019, kterou pro vás již teď začínáme připravovat ;-)


Více na www.stopaprozivot.cz a www.kolopro.cz