Počet závodících lyžařů se tak oproti roku 2017 podařilo navýšit o více než 10 %. Letošní na sněhové srážky nevyrovnaná zima zejména ve své druhé polovině potěšila milovníky běžeckého sportu v České republice i organizátory a místní pořadatele akcí v horských střediscích. Pořadatelé si i v na sníh hubenějších termínech vždy poradili a všech pět závodů Stopy mohlo být zrealizováno v plánovaném termínu a k naprosté spokojenosti účastníků akcí.

Seriál uvedl závod v Novém Městě na Moravě pod novým názvem STRABAG Ve stopě Zlaté lyže (20. 1. 2018). Do moderního sportovního komplexu Vysočina Areny zamířili velcí i malí běžci na lyžích, aby si užili nefalšovaný zimní sportovní den. Pořadatelé sice museli kvůli novoročním oblevám a malému přídělu sněhu v týdnech před závodem slevit z původní vize – oživení tradice lyžařského maratonu pro veřejnost na 50 a 24 km ve stopě 80. ročníku legendárního závodu Zlatá lyže, ale podařilo se jim připravit adekvátní celodenní závodní i nezávodní program. Den před akcí naštěstí připadlo pár centimetrů čerstvého sněhu. Dospělí i děti se zapojili také do výuky běžecké techniky a střelby na biatlonové střelnici pod vedením místních špičkových trenérů, v rámci dne otevřených dveří měli jedinečnou možnost podívat do nejmodernějšího sportovního zázemí v ČR, Vysočina Areny.

Jilemnická 50 Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (27. – 28. 1.). Po loňském ročníku se startem v domácím areálu Hraběnka se letošní ročník opět musel stěhovat z Jilemnice do vyšších partií Krkonoš za sněhem. Přesto se pořadatelům z ČK SKI Jilemnice a organizátorům série podařilo akci uspořádat na jedničku. Konečně mohli závodníci vyzkoušet již několik sezón přepravený 25 km dlouhý náhradní okruh Vítkovice – Roudnice. Podařilo se rovněž zajistit autobusovou dopravu z jilemnického nádraží na Roudnici a zpět. Do soutěžení a dalších aktivit se vedle amatérů, hobíků a běžecké reprezentace zapojilo 500 dětí v rámci krajského závodu běžeckých nadějí! Jilemnicko - roudnickou Stopu ozdobila dvě slavná jména českých reprezentantů z dalších odvětví sportu. Na úzkých prkýnkách si to přijel rozdat fenomenální veslař Ondřej Synek a juniorský mistr světa na divoké vodě Lukáš Kubričan.

Ve znamení velkých soubojů o nejvyšší stupně mezi českými a německými závodníky se 10. – 11. 2. uskutečnil 48. ročník Karlova běhu České spořitelny. Druhý nejstarší lauf v Čechách opět rozložila své zázemí v nejvýše položené obci Krušných hor, na Božím Daru. Program šlapal hladce ke spokojenosti velkých i malých účastníků od prezence pátečního odpoledne až po nedělní slavnostní vyhlášení výsledků klasiky, a tak jediné, co mohlo být trochu nepříjemné, byla všudypřítomná mlha. Nikdo si ale nenechal kazit náladu a už vůbec ne malí skimaratonci, kteří populárního „Karla“ v sobotu dopoledne odstartovali. O cenné kovy ze sobotních závodů volnou technikou na 12 km a 22 km a nedělní klasiku na 22 a 45 km se podělili Češi s Němci.

Druhý největší český lauf ČT Šumavský Skimaraton (24. – 25. 2.) měl v letošním 33. ročníku konečně na sněhu ustláno. Na Šumavě nasněžilo, a tak se závodníci spolu s pořadateli mohli po pěti letech radovat, že vyrazí na standardní trasy Šumaváka, dlouhé 23 a 45 (46) km. Hlavní trasy nakonec ovládli zahraniční závodníci a české lyžařky. Celkem se na některou z vypsaných tras přihlásilo přes 1200 účastníků z domova i z dalších 15 zahraničních zemí. Zásluhu na tom má jistě členství Skimaratonu v evropské sérii dálkových běhů Euroloppet, do které patří jako jediný český lauf. Víkend ozdobil traťový rekord Floriana Rohdeho v závodě na 46 km klasicky a neskutečné výkony 150 dětí na tratích dlouhých 1, 2, 4 a 8 km. Ceny přijel spolu se starostou obce Kvilda, Václavem Vostradským předat radní jihočeského kraje, ing. Pavel Pavel.

63. ročník Krkonošské 70 LAWI (3. 3.) se uskutečnil ve Špindlerově Mlýně za slunečného mrazivého počasí s celkovou účastí 700 závodníků na běžkách. Nejtěžší a nejdelší závod pětičlenných hlídek v ČR se jel v nádherných krkonošských kulisách na tradičních tratích, nechyběly ale ani kratší distance pro hlídky i jednotlivce na 50 a 25 km. Po čtvrté v řadě se podařilo nejvyšší stupně 70 km trasy obsadit hlídce Kasper SWIX team. V odpoledních hodinách proběhlo na pódiu slavnostní vyhlašování absolutních vítězů závodu i celé letošní série a dalších kategorií celoroční individuální soutěže Ski Prestige Trophy 2018.

Seriál Stopa pro život je dlouhodobě zaměřen nejen na aktivní běžkaře, ale i na děti a celé rodiny. V posledních letech se SPŽ daří získat pro běžecké lyžování stále více dětí, mládeže a mladých rodin. Kromě Krkonošské 70 si tak na všech podnicích seriálu 2018 zazávodila i běžkařská drobotina a mladé naděje běžeckého lyžování. K službám byli na všech akcích instruktoři na volně otevřených Open jízdách, zdarma poskytovala zapůjčení běžecké výstroje Půjčovna Stopy pro život. Vybrané startovné jednotlivými pořádajícími kluby je využito v rámci celoroční činnosti těchto klubů na další sportovní přípravu a podporu dětí a mládeže v místě.

Účastníci série kromě perfektní organizační přípravy a dokonalého stavu závodních tratí nejvíce oceňují nadstandardní služby seriálu Stopa pro život. Závodníci si kromě kvalitně připravené stopy a dobře vybavených občerstvovacích stanic na trati užili komfort v areálu: parkoviště, vyhřívané šatny a úschovnu lyží a oblečení v Základně 211, výběr z několika variant servisu lyží, testovací centrum lyží Rossignol i bohatou nabídku teplého občerstvení a nápojů ve vyhřívaném velkokapacitním stanu s pevnou dřevěnou podlahou. Kromě občerstvení a prodejních stánků ve stanu byla pro všechny zájemce připravena nezávodní pohodová vyjížďka na lyžích po okolí s trenéry spolu s půjčovnou lyžařské výstroje.

Letošní ročník SPŽ opět zaštítila Česká unie sportu, spolu s dalšími institucionálními partnery: MŠMT, Svaz lyžařů ČR a Česká centrála cestovního ruchu Czech Tourism. V pozici hlavního partnera série se kromě ZP MV ČR, České spořitelny a LAWI nově objevil STRABAG. Generálním mediálním partnerem se stala opět Česká televize, která přinesla ze všech závodů projektu sportovní reportáže na kanálu ČT Sport. Hlavní mediální partner – Český rozhlas Radiožurnál doplnil celosezónní medializaci a propagaci seriálu pro širokou veřejnost. Mezi dodavateli série se nově představil CRAFT, Panzani a Sporticus.cz .

Jednotlivé akce ČUS Stopa pro život 2018:

20. 1. 2018 STRABAG Ve stopě Zlaté lyže (Nové Město na Moravě) 27. – 28. 1. 2018 Jilemnická 50 ZP MV ČR (Vítkovice - Roudnice) 10. – 11. 2. 2018 Karlův běh České spořitelny (Boží Dar v Krušných horách) 24. – 25. 2. 2018 ČT Šumavský skimaraton (Kvilda) 3. 3. 2018 – Krkonošská 70 LAWI (Špindlerův Mlýn, areál Svatý Petr)

Více informací o seriálu a závodech na www.stopaprozivot.cz