Kdo vás na olympiádě svými výkony nejvíc překvapil?

Z mužů to byl určitě Petr Knop, který zajel vynikající výsledek nejen v závodě na 15 kilometrů volně, ale také ve štafetě. Mezi ženami překvapila Kateřina Beroušková, které se podařilo poprvé v životě projít kvalifikací ve sprintu.


Skvělé výkony v průběhu celých her podával Martin Jakš. Povedlo se mu překonat očekávání, se kterými jste na olympiádu jeli?

Ano i ne, protože až v posledních dvou měsících před olympiádou byl Martin stoprocentně zdravý. Po Tour de Ski se jeho projev na lyžích začal postupně zlepšovat. Věřil jsem, že by v Pchjongčchangu mohl dosáhnout na dobré výsledky. Jeho aerobní vytrvalost je na velmi dobré úrovni. Jsem přesvědčený o tom, že jsme od Martina ještě neviděli to nejlepší, čeho je schopný dosáhnout.


Jaké změny v přípravě podle vás dostaly Martina zpět mezi elitu?

Důležité bylo, že se do tréninku zařadily nové prvky, které daly zkušenému závodníkovi, jakým Martin je, nový impulz. K úspěchu vedla také týmová práce. Zbyněk Valoušek a Jan Franc vytvořili skvělý tým fyzioterapeutek s doktorem, kteří závodníky doprovází v průběhu celé sezony.


Často ho v kariéře brzdila onemocnění, jak jste se jim snažili předejít?

Dokázali jsme to především díky spolupráci s doktorem. Na olympiádě jsme neměli žádné nemocné závodníky, což je vzácné. Snažil jsem se Martinův tréninkový plán korigovat tak, aby pro něj nebyl příliš těžký a zbytečně jej unavil, a naopak nebyl ani moc lehký. Cílem bylo, aby organismus zátěž vydržel a byl co nejlépe připravený do závodu. S Martinem jsme odtrénovali méně tréninkových hodin v lednu a únoru, než na kolik byl v minulosti zvyklý.


Od koho jste naopak na olympijských hrách čekal víc?

Michal Novák naneštěstí v lednu onemocněl, což mělo na jeho výkonnost větší vliv, než jsme čekali. Petra Nováková nasadila v průběhu sezony laťku, na olympiádě ale dobrou formu nedokázala prodat. Miroslavu Ryplovi se vystoupení na olympiádě příliš nepovedlo. Myslím si, že jeho výsledky neodpovídali formě, ve které se nacházel.


Jak jste spokojen s přípravou, kterou jste se závodníky absolvoval v průběhu roku?

Příprava víceméně proběhla podle mých představ. Hodně jsem se toho naučil a věřím, že jsem přišel na to, od čeho je potřeba se odpíchnout. Zpočátku to možná připomínalo trochu chaos, makali jsme ale tvrdě na tom, aby celá ta práce dostala nějaký smysl. Tým postupně nachází cestu k tomu, jak správně fungovat. Příští rok už bude bezpochyby mnohem jednodušší tréninkový proces kontrolovat.


Na bilancování bude spousta času po sezoně. Přesto - překvapilo vás něco v průběhu vašeho působení v české reprezentaci?

Překvapila mě spousta věcí. Nejvíc asi to, že je zde podpora reprezentantů na mnohem vyšší úrovni než ve Finsku, proto je pro mě práce s českým týmem o něco jednodušší. Navíc jsou Češi dříči, zároveň ale ví, kdy je potřeba odpočívat, což je dobrá kombinace k tomu, aby byli úspěšní.