Trutnovská dvanáctka

Letošní ročník se bude konat už 8. ledna 2011. Při dostatečném množství sněhu je intervalový závod volnou technikou pořádán na trutnovské Paradráze v krásném prostředí městského lesoparku, který se rozkládá nad městem Trutnov a přechází v les. Široké lesní cesty zpevněné šotolinou jsou upravovány rolbou nebo skútrem a lyžaře provádí po bojišti a okolo památek Prusko-rakouské války roku 1866.

Tratě jsou homologovány pro mistrovské závody v délkách 1, 2 a 3,3 kilometru, nemáme informaci, zda to letos nebude jinak. Závody Poháru KHK probíhají v členitém terénu, který dobře prověří fyzickou, technickou i taktickou připravenost všech účastníků, na skvěle připravených tratích v různých délkách (až do pěti kilometrů). Závody se jezdí volně. Při nedostatečné sněhové pokrývce je závod přesouván na nedaleké golfové hřiště v Mladých Bukách, které se rozkládá pod zříceninou hradu Břečtejn, na jehož úpatí stojí chalupa českého exprezidenta Václava Havla. Zdejší profil tratě není tak pestrý jako v Trutnově a také tu poměrně dost často fouká silný vítr (na tento nedostatek si stěžují i golfisté), ale i tak je vždy trať výtečně připravena.

Mimochodem žákovské mistrovství republiky se před dvěma lety pořádalo právě zde na „Golfu“, neboť do trutnovského lesa nepropadalo dostatečné množství sněhu, a mělo v lyžařské veřejnosti kladné ohlasy.

Přebor Královohradeckého kraje (KHK)

Taktéž machovský přebor KHK se pořádá každoročně. A rozhodně to není pouťový závod, například loňský ročník byl okořeněn účastí ženského reprezentačního družstva a donominováním čtvrté účastnice pro zimní olympijské hry ve Vancouveru.

Na rozdíl od Trutnovské „12“ jsou machovské tratě vedeny po zdejších loukách, kde jsou organizátoři schopni skútrem upravit různé délky tratí. V loňském ročníku měřil nejdelší okruh pět kilometrů. Profilově zajímavá trať, na níž se vystřídaly dlouhá táhlá stoupání i prudké pasáže, byla i přes celonoční sněžení výtečně připravena. Byla jsem mile překvapena pevností stopy a minimálním bořením. Tomuto závodu snad mohu vytknout pouze traverz - trať je totiž stále skloněna k jedné straně.

Intervalový start po dvojicích má též své kouzlo a jako v Trutnově, i v Machově se závodí volnou technikou. Letošní ročník se bude konat 12. února 2011.

Nemusíte se bát, že zde jde jen a pouze o výsledky. Organizátoři obou závodů rádi uvítají každého zájemce o běžecké lyžování. V cíli pak na každého čeká teplý čaj a sladká tyčinka na doplnění ztracené energie, nejrychlejší jsou odměněni hodnotnými cenami.


A poznámka úplně na závěr - oba domácí kluby na podzim na svých tratích pořádají i přespolní běhy, které jsou taktéž velmi příjemnými akcemi a pro lyžaře běžce přínosným podzimním tréninkem.