Na severovýchodě USA, ve státě Washington, sídlí firmička se skandinávským jménem Skadi Nordic. Ta nabízí na svých internetových stránkách, kromě několika praktických plastových udělátek na nošení či sušení běžeckých lyžáků, také jednoduché chránítko jedné z nejvíce zranitelných částí jinak odolné podrážky běžecké lyžáky. Geniální nápady bývají ve své podstatě jednoduché. Stejně tak funguje i plastický špalík, jednoduše nasaditelný na hrazdičku běžecké boty a vyplňující tak celý prostor předního vykrojení.

BootBuddy, jak zní originální název, položíte na podlahu ještě před odchodem z domu, či auta, a nacvaknete do něj botu podobně jako do vázání. Pak již vyrazíte městskou šlichtou k nejbližší běžecké stopě, kde z podrážky částečně vykukující špalík zapáčením dolů sundáte a později strčíte do kapsy či ledvinky. Pak s trochou zručnosti, a samozřejmě nezbytné lyžařské rovnováhy, nasadíte lyžáku bez dotyku sněhu přímo do vázání, aniž byste se prali s namrzlým či špinavým sněhem na podrážce vaší boty.

Kámoš vašich bot, jak by zněl doslovný překlad, tak chrání špičku boty nejen před sněhem, ale dlouhodobě i před odíráním plastové přední hrany lyžáky stejně jako před zanesením otvoru štěrkem či nečistotami. Chráněna je při chůzi samozřejmě i vlastní hrazdička. A jak již bylo zmíněno, jste-li závodníci, pak víte, že ne vždy člověk naskočí z mazací buňky hned do vázání svých závoďaček. Potřebné rozběhání před startem, nebo doběhnutí na předzávodní značení lyží a následně startovní čáru s lyžemi v ruce může být s BootBuddy jednodušší především v extrémních sněhových podmínkách, kdy sníh běžně lepí i na hladkou skluznici lyže natož na podrážky bot.

Výrobce nabízí ucelený sortiment a vyrábí BootBuddy pro všechny na trhu existující systémy vázání a podrážek, tedy NNN, SNS Pilot i SNS Profil. Tento „špunt“ do lyžáků jsme vyzkoušeli a troufáme se říci, že asi jediná, zato zatím těžko překonatelná překážka je, že je k sehnání zatím jen za mořem. Také cena 15 dolarů za pár plastových kostiček ne nepodobných Legu není zrovna nejnižší a asi odradí případné dovozce. Přesto přinášíme tento článek nejen jako zajímavost, ale třeba i jako inspiraci pro některého z českých kutilů. Případný šikula by ale musel najít způsob, jak se vypořádat s patentovou ochranou tohoto výrobku.