Nejdůležitější je ochrana hlavy přilbou, což si řada lidí, které občas potkávám na kolech vůbec neuvědomuje. Část ženské populace má navíc dojem, že v přilbě „vypadají nemožně“ a dojde jim to, až když je havrani sbírají ze země. Všechny přilby jsou vyrobené z tuhé rozbitné pěny a při testech zkoušky odolnosti se nenacházejí zpravidla žádné větší nedostatky bez ohledu na cenu, takže na pohádky o tom, že jedině drahé přilby jsou dobré, rychle zapomeňte.

Abyste si udělali představu o nutnosti používání této ochrany hlavy, je dobré si uvědomit, že pád v 25km/hod rychlosti z kola na hlavu, se rovná pádu po hlavě na beton z výšky 2,5m, takže to máme před sebou hodně zkažený večer. Přilba dokáže po nárazu rozprostřít vstupní energii a po vážnějším pádu zpravidla praskne, takže je třeba ji vyměnit za novou.

(Foto: Detail prasklé helmy)


Další důležitá věc při jízdě je koncentrace, zejména v členitém terénu, kde chybné rozhodnutí ve zlomku vteřiny vede k pádu, ke kterému u mnohých ve sluchátkách navíc vyhrává „Eva a Šašek“. Takže to focení, telefonování a poslouchání muziky za jízdy by bylo dobré omezit na nezbytné minimum.

Rovněž dejte velký pozor, kam v případě úrazu voláte o pomoc. Mám čerstvou špatnou zkušenost z číslem 112, kdy jsme po půlhodině čekání zjišťovali další alternativní služby. Na horách bývá nejrychlejší volat Horskou službu, která dokáže být na místě velmi brzo a už může provést transport do místa příjezdu sanitky. Další podpůrnou možností samozřejmě může být nahrát si různé záchranné aplikace do chytrého telefonu a podobně.

PS: Třeba se časem dožiju toho, že přilba bude povinná. Třeba jako v případě koloběžky, kdy je vhodné mít dvě nezávislé brzdy, ale to pochopíte až v případě dopravní nehody. Z pohledu silničního zákona máte totiž koloběžku technicky nezpůsobilou jízdy po pozemních komunikacích a úplně si nejsem jistý, že ji stihnete namontovat včas do příjezdu policie.

(Foto: Vozte helmu, aby pro vás nepřijel pohřebáček!!!)